Moderna kuća od smeća: Osim temelja i stepenica ovdje je baš sve iz ‘druge ruke’
Nizozemski studio V8 Architects stvorio je dvije poluodvojene kuće u Nizozemskoj koristeći prije svega reciklirane i ponovno korištene materijale kako bi dokazao da se principi kružnog dizajna mogu primijeniti na stanovanje. Rezultat je fantastičan – analiza ekološke učinkovitosti zgrada (MPG) pokazala je da su kuće postigle 56 posto bolji rezultat od zakonskog standarda. Dodatno, ima i još jednu važnu komponentu – može se rastaviti!

kuća od recikliranog materijala | foto: Loes van Duijvendijk
Kuće, zajedničkim imenom nazvane Villa Residu, dio su stambenog kompleksa Koer u Rotterdamu za investitora VORM. Po naloženom poslu V8 Architects imao je za cilj izgraditi kuće u cijelosti od recikliranih i ponovno korištenih materijala, osim temelja i stepenica, kao studiju slučaja za istraživanje kako bi se kružni dizajn mogao primijeniti u širim razmjerima.
Zbog toga je, ističu autori, Villa Residu, za njih poseban projekt, bez obzira na to što nije najveći s kojim se mogu pohvaliti. Unikatnost leži u tomu da u ovim građevinama estetika, metodologija gradnje i kružnost mogu funkcionirati zajedno.
– Bez obzira koliko mala bila, Villa Residu je za nas iznimno relevantan projekt. Budući da se pokazalo vrlo teškim implementirati kružnost u trenutnom razvoju velikih stambenih projekata, željeli smo manji projekt kako bismo je maksimalno iskoristili i učili iz procesa, rekao je za dezeen.com, osnivački partner tvrtke V8 Architects, Michiel Raaphorst.
Oživljavanje
Villa Residu namjerno je dizajnirana tako da bude u kontrastu s ostalim kućama u okrugu – zelena zgrada je dvojna kuća u sklopu sa standardnom tipologija u Nizozemskoj. Iznad zemlje, poluodvojene kuće izgrađene su korištenjem konstrukcijskih materijala spašenih iz prethodnih projekata, s čeličnim okvirima i drvenim podovima koje su nabavili Swanenberg Iron Group i izvođač radova na rušenju Bork.
Kuće su bile obložene ponovno korištenim čeličnim fasadnim panelima koje je nabavio Van Engeland de Groot, s prozorima koji su spojevi prstima, ponovno obrađeni i premazani od strane CirQ Wooda i Kiewita. Staklo fasada, ograde, konturne ploče, opšavi, drveni okvir i izolacija također su nabavljeni iz prethodnih projekata. Blok je dijagonalno podijeljen na dva dijela, s parom ulaznih vrata postavljenih jedno uz drugo pod nadstrešnicom.

kuća od recikliranog materijala | foto: Loes van Duijvendijk
Preslike
Svaka kuća sadrži veliki kućni ured u prizemlju, kojem se može pristupiti odvojeno od glavne kuće, s dnevnim boravkom na prvom katu. Gornji katovi svake kuće sadrže četiri spavaće sobe i dvije kupaonice.
Unutar kuće, većina gipsanih ploča korištenih za zidove je obnovljena, dok su nove gipsane ploče korištene za stropove. Unutarnje drveno stubište također je izgrađeno korištenjem novih materijala. Raaphorst je objasnio da je fokusiranje na ponovno korištene materijale utjecalo na način na koji su kuće projektirane i izgrađene.

kuća od recikliranog materijala | foto: Loes van Duijvendijk
Promjenjiv dizajn
Dozvola za projekt odobrena je na temelju široke specifikacije materijala, a izvođač radova koristio je specijaliziranog posrednika za materijale kako bi maksimum dopao iz oporabe. V8 Architects zatim je tijekom procesa gradnje prema potrebi mijenjao dizajn u skladu s onim što je bilo dostupno na tržištu.
– Ne možete samo dizajnirati i očekivati da će materijali biti negdje dostupni, kao što biste ih uzeli s police. Dakle, morate specificirati svoj dizajn na puno generičkiji način, kako biste omogućili da širok raspon varijacija unutar određene veličine, materijala i oblika bude dostupan u trenutku koji bi mogao biti dvije godine nakon što je dizajn finaliziran, rekao je Raaphorst.

kuća od recikliranog materijala | foto: Loes van Duijvendijk
Sjajan rezultat
Prema studiju, analiza ekološke učinkovitosti zgrada (MPG) pokazala je da su kuće postigle 56 posto bolji rezultat od zakonskog standarda. Dodatno, ima i još jednu važnu komponentu – može se rastaviti! Sve to zahvaljujući recikliranom materijalu.
Ekipa iz V8 Architects vjeruje da je za uključivanje ponovno korištenih materijala ‘fleksibilnost ključna’ te da će postojati sve veća potražnja za skladištima materijala ako se kružni dizajn želi šire prihvatiti.
– Vjerujemo da će postojati ogromna potražnja za sučeljima između donorskih zgrada i odredišnih zgrada, poput skladišta ili tržnice, jer je dostupnost i potreba teško vremenski uskladiti, zaključuje Raaphorst.
Doznajte ovdje sve o mostu koji je dva puta ‘letio’ u zrak, a danas je najveća lučna kamena prometnica za vlakove na svijetu.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.