Mega projekt: Za novo korito uklonili 10 hrđavih brodskih olupina i 40.000 tona smeća, nema rušenja šume
Nakon što je lani Osijek dočekao povijesno spajanje šetnice uz Dravu na potezu između Donjeg i Gornjeg grada sada se ide korak dalje – šetnica se produžuje prema zapadu gradu, odnosno do naselja Višnjevac. No, ne bez problema. Gradska oporba ‘grmi’ od kako je projekt predstavljen, optužuje Radića kako se bacio u nepotrebnu betonizaciju. U međuvremenu projekt ide dalje, a na samom startu – veliko spremanje. Za novo korito provedena je akcija uklanjanja 10 hrđavih brodskih olupina i 40.000 tona otpada.

brod na obali | foto: freepik
Na drugoj sjednici Gradskog vijeća Grada Osijeka većinom glasova vijećnika usvojen je drugi rebalans ovogodišnjeg proračuna, kojim je proračun Grada Osijeka povećan za 3,8 milijuna eura i utvrđen na rekordnih 203,8 milijuna eura. A iako je ovo sjajna vijest za grad na Dravi, ipak je nešto drugo došlo u fokusu lokalnih čelnika, a to je, nastavak sage oko produženja osječke šetnice prema Višnjevcu.
Odgovarajući na pitanje o projektu produžetka promenade prema Višnjevcu, gradonačelnik je istaknuo da će na Pampasu biti uređena zelena oaza s više od 150 novih stabala i 434 zelena nasada.
– S tog područja u mom mandatu uklonili smo čak 40.000 tona otpada. Nisam vidio da su ti vijećnici, koji danas iznose kritike, tada zagovarali rješenja ili se potrudili oko tog problema, niti su bivše gradske vlasti poduzele išta da se to smeće ukloni. Da shvatite razmjere, riječ je o 40.000 tona otpada koji smo maknuli, kao i deset hrđavih olupina brodova koji su godinama stajali na tom području. Taj dio smo u potpunosti očistili, a na tom prostoru planiramo urediti zelenu oazu s više od 150 novih stabala, naglasio je gradonačelnik.
Neće se rušiti šuma
Radić je oštro rekao i kako priče koje kolaju kuloarima o sječi dravske šume nemaju veze s stvarnim stanjem i planovima.
– Neće se uopće rušiti šuma, kako se pokušava prikazati. Na tom području postoji bent koji će ostati, izgradit će se sustav obrane od poplava, a dodatno će biti zasađeno još 434 zelena nasada. Ovdje ne govorimo ni o kakvoj betonizaciji, već o oplemenjivanju i zazelenjavanju prostora, produžetku najduže šetnice u ovom dijelu Europe i omogućavanju stanovnicima Retfale i Višnjevca izlazak na promenadu, kao što su to nedavno ostvarili i stanovnici Donjeg grada, poručio je Radić.

šetnica uz Dravu Osijek | foto: bauštela.hr
Peticija protiv betonizacije
Podsjetimo, početkom lipnja Hrvatske vode raspisale natječaj za izvođača radova nastavka najljepše kontinentalne rive u Hrvatskoj od Neptuna u središtu Osijeka prema zapadu do Višnjevca. Na prvu se činilo kako riječ o projektu koji svi Osječani podržavaju i jedva čekaju, no onda je krenulo potpisivanje peticije na čelu s Možemo.
Poruka koju su poslali potpisnici je nužnost izmjene glavnog projekat za dvije od tri dionice zbog pretjerane betonizacije obalnog područja.
– Podržavamo uređenje obale i spajanje sa šetnicom – suvremenom krajobraznom hidrotehničkom gradnjom. Ne pristajemo na betonizaciju koja bi obalu Pampasa pretvorila u vruću točku. Gradskom vijeću i Skupštini Županije osječko-baranjske predat ćemo inicijativu za novelaciju, djelomičnu izmjenu, projekta obaloutvrde za dionice Neptun i Stadion koju građani podupiru potpisivanjem peticije, a u skladu s mišljenjem struke, poručila je Možemo ekipa iz Osijeka.

Možemo protiv produženja šetnice | foto: FB Možemo Osijek
Projekt ide dalje
Jednom kada ovaj pothvat bude završen slavonska metropola imat će šetnicu duž cijele svoje istok – zapad linije, te povezivati izravno pješačkom i biciklističkom stazom sedam gradskih četvrti, uz priključne sastavnice za cijeli grad. Projekt je ‘težak’ 7 milijuna eura, te predstavlja san koji generacije Osječana čekaju desetljećima.
Građevina je infrastrukturne namjene vodno-gospodarskog sustava, a obaloutvrda i zemljani nasip su infrastrukturne građevine čija je namjena zaštita od štetnog djelovanja voda. Veličina obuhvata zahvata u prostoru je 9.366,53 kvadrata. Obuhvat radova dijeli se na ti etape – Neptun, Stadion i Nasip Višnjevac, a spornim dionicama iz Možemo smatraju prve dvije.

dionica Neptun, šetnica Osijek | foto: EOJN
Neptun
Prema glavnom projektu, dionica ‘Neptun‘ proteže se od završetka postojeće obaloutvrde do postojeće rampe za spust čamaca. Ovdje će se obaloutvrda nastaviti na postojeću uz zadržavanje karakterističnih kota krune nožice, srednje grede, vijenca obaloutvrde te zaštitnog zida.
Imat će zeleni pojas s odmorištima i žardinjerama, drvećem, klupe za odmor i koševi za smeće. Dio ove dionice je su i pješačka, te biciklistička staza širine po 2,4 metra. Sukladno projektnom zadatku ovdje će biti izvedeno i stepenište širine 18 metara prilagođeno potrebama veslačkog kluba.

produženje šetnice, Osijek | foto: Ivan Radić FB screen shot
Stadion
Slijedi dionica ‘Stadion‘ – od postojeće rampe za spust čamaca do zahvata vode Pampas podno Opus arene. Postojeća rampa za spust čamaca se zadržava te se uz određenu rekonstrukciju uklapa u novoprojektiranu obaloutvrdu. Pristup vozilima rampi za spust čamaca bit će osiguran u produžetku Strme ulice izvedbom pristupne rampe koja se križa s novoprojektiranim koridorima dvostruko vođene pješačke i biciklističke staze.
Uzvodno od rampe za spust čamaca, neće se izvoditi klasična obaloutvrda gradskog tipa, već će se prostor urediti kao javno okupljalište koji se kaskadno spušta prema vodotoku. Rekli bi po uzoru na Trg Nikole Tesle uz koji prolazi šetnica u Donjem gradu.
Vodeni trg oblikuje se izvedbom platoa od kojega će se kaskade postupno spuštati sve do nožice obaloutvrde na koti 82.45 m nm. Između platoa na koti 84.95 m nm i krune nasipa oblikovat će se gledalište u vidu terasa u kojima se kombinira prostor za sjedenje i prostor za sadnju niskog raslinja.
Cijeli prostor ‘Vodenog trga’ funkcionirat će kao veliko gledalište prema rijeci, drugoj obali ili sadržajima i događajima koji bi se mogli održavati na pozornicima plutajućih objekata.

produženje šetnice, Osijek | foto: Ivan Radić FB screen shot
Doznajte ovdje sve o novoj ulici u Osijeku koja se čeka desetljećima.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.