Pretraga

Spoj inovacije i tradicije: Vinarija kod susjeda arhitektonski biser za čarobni zalazak sunca

A- A+

Smještena u povijesnoj mađarskoj vinskoj regiji Tokaj-Hegyalja koja je na UNESCO-vom popisu svjetske baštine, vinarija Sauska Tokaj suvremena je arhitektonska znamenitost koja se besprijekorno stapa s valovitim, vinogradima prekrivenim, valovitim brežuljcima. Njezin lagani, naizgled lebdeći oblik stvara smjelu vizualnu izjavu, značajno doprinoseći kulturnoj i gospodarskoj revitalizaciji regije. Teško je reći da li je ova građevina posebnija gledano s tla ili iz zraka, ali sigurno je da su autori koji iza nje stoje, ekipa iz BORD Architectural Studio, pogodili u sridu, što potvrđuje i međunarodno priznanje struke.

Sauska Tokaj

Sauska Tokaj | foto: WAF / BORD Architectural Studio

Vinarija Sauska Tokaj u mađarskoj vinskoj regiji Tokaj-Hegyalja upravo je postala jedna od finalista u kategoriji ‘završene zgrade – proizvodnja energije i logistika’ u sklopu renomiranog World Architecture Festivala (WAF). Riječ je o zanimljivoj građevini iz ‘pera’ BORD Architectural Studia na čelu s glavnim projektantom, Péterom Bordásom.

Izdvojeni članak

‘Bunker’ vila na Hvaru: Nema krova, ni pročelja, ali zato je doticaj s morem nešto posebno

Spoj inovacije i tradicije

Arhitektonski koncept rođen je iz jasnog zadatka: stvoriti inovativnu vinariju usmjerenu na svježa, suha bijela i pjenušava vina, a istovremeno služiti kao središte za ugostiteljstvo i gastronomiju. Klijent je zamislio smještaj zgrade izravno unutar vlastitog vinogradarskog imanja, smještenog između sela, u srcu poljoprivrednog krajolika.

Tradicionalno, vinarije u regiji Tokaj bile su integrirane u tkivo naselja, s neprekinutim prostranstvima vinograda koji definiraju krajolik. Arhitektonska vizija crpila je inspiraciju iz ovog pogleda – iz ‘netaknute nedodirljivosti’ kvalitete krajolika – što je rezultiralo organskim, skulpturalnim oblikom koji se lako stapa s okolinom.

Sauska Tokaj

Sauska Tokaj | foto: WAF / BORD Architectural Studio

Pod zemljom i iznad zemlje

Zgrada se uzdiže na obronku brda kao dva sijekuća volumena u obliku leće u kojima se nalaze restoran i bar. Svi proizvodni i pomoćni objekti nalaze se u potpunosti pod zemljom. Sa staze koja vodi od parkirališta, posjetitelji mogu uživati u panoramskom pogledu na najcjenjenije vinograde Tokaja.

Ulaz, suptilno ugrađen u padinu iza leća, omogućuje skulpturalnim oblicima da nesmetano istaknu svoju prisutnost u krajoliku. Iz prostranog predvorja, krovni hodnik vodi u ugostiteljske prostore. Postupno sužavajući interijeri bara i restorana vode pogled prema van. Po izlasku na prostranu terasu, posjetitelje dočekuje sirova, zapanjujuća prostranost prirode koja se otkriva elementarnom snagom.

Sauska Tokaj

Sauska Tokaj | foto: WAF / BORD Architectural Studio

Koncentrični krugovi i precizni pravokutnik

Ispod leća nalaze se kružne fermentacijske dvorane, gdje se iz središta uzdižu vitki skupovi čeličnih stupova, podupirući lebdeće oblike iznad. Fermentacijski spremnici od nehrđajućeg čelika raspoređeni su u koncentričnim krugovima, a sunčeva svjetlost koja se filtrira ispod zakrivljenih struktura daje prostoru gotovo svetu atmosferu.

Operativni prostori vinarije – uključujući prešanje, punjenje u boce i etiketiranje – organizirani su u preciznom pravokutnom rasporedu povezanom s fermentacijskim dvoranama. Grožđe stiže, a vino u bocama odlazi kroz tunel koji se proteže duž uzdužne osi zgrade, a u kojem se nalaze i svi potrebni mehanički sustavi. Hladna, metalna estetika podzemne operativne zone stvara upečatljiv kontrast s toplom, privlačnom atmosferom prostora za goste koji lebde iznad.

Sauska Tokaj

Sauska Tokaj | foto: WAF / BORD Architectural Studio

Pozadina projekta

Tokajsko vulkansko tlo i kontinentalna klima dugo su pružali idealne uvjete za vinogradarstvo. Sela su se osnivala u dolinama, a vinarstvo se odvijalo u podrumima uklesanim u riolitni tuf. Stoljećima je kultno vino regije Tokaj-Hegyalja bilo desertno vino aszú odležano u bačvama.

Tijekom socijalističkog doba, masovna proizvodnja zasjenila je zanatsko vinarstvo, ali nakon političke tranzicije regija je počela cvjetati. Od ranih 2000-ih pojavile su se moderne vinarije, a turizam je stalno rastao – iako je infrastruktura i dalje nerazvijena. Misija vinarije Sauska Tokaj stoga je bila svijetu predstaviti raznolikost i živahnu energiju tokajskih vina u nekom novom konceptu.

Sauska Tokaj

Sauska Tokaj | foto: WAF / BORD Architectural Studio

Doznajte ovdje sve o domaćem mostu koji je lani plovio Jadranom, a upravo sada prima veliko priznanje struke.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap