Pretraga

Ovi projekti višestruko su nagrađivani, a građeni su u Hrvatskoj: Znate li o kojima je riječ?

A- A+

Tvrtka Wienerberger najveći je svjetski proizvođač opeke, a njihovi su se materijali koristili u puno nagrađivanih projekata. Josip Klarić, voditelj projekata u hrvatskoj podružnici ove tvrtke, istaknuo nam je svoje favorite na području Hrvatske. Izdvojio je projekte vinarije obitelji Tomac u Jastrebarskom te Krematorij na zagrebačkom Mirogoju.

Josip Klarić (Wienerberger Hrvatska) i Marko Matijević (baustela.hr) | Foto: baustela.hr

Da se cigla i dalje itekako koristi u modernoj gradnji, uvjerili smo se na našoj prvoj online konferenciji Bauštelski retrovizor, na kojoj smo ugostili Josipa Klarića, voditelja projekata u Wienerberger Hrvatska. Ova tvrtka najveći je svjetski proizvođač opeke, a njihov se materijal koristio u brojnim nagrađivanim arhitektonskim i građevinskim projektima.

Kao neke od osobnih favorita, Klarić nam je istaknuo projekte proširenja kapaciteta vinarije obitelji Tomac u Jastrebarskom te nova polja na mirogojskom krematoriju. Prvi projekt projektirali su Tomislav Ćurković i Marko Galić, dok su za zagrebački Krematorij zaslužni Marijan Hržić Andrea Hržić Šesnić.

Izdvojeni članak

Zašto biste i dalje trebali koristiti opeku pri gradnji? Razgovarali smo s predstavnikom vodećeg proizvođača

Hommage gradnji u Jastrebarskom

Klarić nam je pojasnio kako je u proširenju već postojeće vinarije Tomac na području Jastrebarskog korištena njihove opeka.

– Novi dio vinarije izveden je tradicionalnim materijalima na nekonvencionalan način. Korištena je naša IZO Profi opeka s vunom, gdje je ona ostavljena kao završni fasadni vizualni element, zaštićena određenim impregnacijama i proizvodima. Pokrivena je sa slamnatim krovom što je, kako kažu arhitekti, hommage gradnji na tom području, rekao je Klarić.

Projekt je višestruko nagrađivan, a završen je prije dvije godine.

Opeka na mirogojskim zidovima

Osim vinarije Tomac, Wienerberger Hrvatska može se pohvaliti i da je njihova fasadna opeka korištena u proširenju Krematorija na Mirogoju.

– Na Mirogoju smo imali jako lijepo korištenje naše fasadne opeke na novim kolumbarijskim zidovima. Na tim se zidovima nalaze niše za urne, a mislim da je opeka baš završni pečat na taj projekt. I taj je projekt nagrađivan, ispričao je Klarić.

Što nam je još o ovim projektima ispričao Klarić, pogledajte u videu ispod.

Cijeli razgovor s Josipom Klarićem, voditeljem projekata u Wienerberger Hrvatska, pogledajte na našem YouTube kanalu.


Online konferenciju Bauštelski retrovizor održao je portal bauštela.hr. Srebrni partneri projekta su Wienerberger Hrvatska i DOMinvest. Prijatelj projekta je Hrvatska gospodarska komora.

Copy link
Powered by Social Snap