Zaboravite mort i slojeve izolacije: Najnovija generacija opeke uskoro će se proizvoditi u Hrvatskoj
Opeka je materijal koji se u gradnji koristi već nekoliko tisuća godina. Međutim, značajniji napredak doživjela je tek u prošlom stoljeću, kada se pojavio novi cigleni blok koji se proizvodi tvornički, a ima bolja termička svojstva u odnosu na prethodne varijante. Kako nam je ispričao Josip Klarić, voditelj projekata u Wienerberger Hrvatska, danas postoji još naprednija verzija tog bloka koja je ispunjena toplinskom izolacijom, a ista će se uskoro početi proizvoditi u njihovom pogonu u Karlovcu.

Wienerberger pogon u Karlovcu | Foto: Wienerberger
Opće je poznato da je opeka jedan od prvih građevinskih materijala otkako je čovjeka. Kroz svoju povijest postupno se usavršavala, a taj proces značajno je ubrzan tek u prošlom stoljeću, kada se počela proizvoditi u tvornicama. O napretku njezinih svojstava kao građevinskog materijala ispričao nam je Josip Klarić, voditelj projekata u hrvatskoj podružnici Wienerbergera, najvećeg svjetskog proizvođača opeke.
– Cigla se stoljećima proizvodila ručno, a to je bio slučaj do 20. stoljeća. Tada se pojavio novi modul blok koji se proizvodio tvornički. Kroz naredne godine se postepeno usavršavao, u smislu većih dimenzija i termičkih svojstava, rekao je Klarić.
Dodao je i da danas imamo blokove opeke koji su veći i sofisticiraniji, odnosno lakši za ugradnju.
– Blokovi cigle danas se od svojih prethodnika izdvajaju po finom brušenju, što omogućuje bržu ugradnju bez upotrebe morta, pojasnio je.
Danas imamo ciglu s toplinskom izolacijom
Klarić nam je rekao da je opeka kao materijal danas praktički usavršena te da postoje varijante blokova koji već u sebi imaju toplinsku izolaciju, poput IZO Profi blokova.
– To je zapravo veliki iskorak. Osim što omogućava jednostavnu i bržu ugradnju, taj blok ispunjen je toplinskom izolacijom. Uskoro će se početi proizvoditi i u Hrvatskoj, odnosno u karlovačkom pogonu Wienerbergera, najavio je Klarić.
U videu ispod pogledajte što nam je Klarić još ispričao o promjenama svojstava opeke kao građevinskog materijala.
Cijeli razgovor s Josipom Klarićem, voditeljem projekata u Wienerberger Hrvatska, pogledajte na našem YouTube kanalu.
Online konferenciju Bauštelski retrovizor održao je portal bauštela.hr. Srebrni partneri projekta su Wienerberger Hrvatska i DOMinvest. Prijatelj projekta je Hrvatska gospodarska komora.