‘Bunker’ vila na Hvaru: Nema krova, ni pročelja, ali zato je doticaj s morem nešto posebno
Projekt Subterram, neobična ‘bunker’ rezidencija s lokacijom na otoku Hvaru, ruši sve konvencionalne koncepte kuća za odmor na Mediteranu. Iz zraka ju je gotovo nemoguće primijetiti, a s tla do izražaja dolazi tek doticaj građevine s prirodom. Projektni zadatak arhitektima je sugerirao veliku građevinu, što nije bila opcija u delikatnom i netaknutom mediteranskom ambijentu, pa je ova priča doživjela veliki zaokret i rezultirala posve posebnim konceptom koji je prepoznat na globalnoj razini. Naime, vila je postala jedna od finalista u kategoriji ‘budući projekti’ u sklopu renomiranog World Architecture Festivala (WAF).
Subterram zanimljiv je arhitektonski projekt na otoku Hvaru koji obuhvaća gradnju ispod zemlje, po principu ukapanja. Osmišljen je kao ljetno utočište za veliku obitelj, između vinograda na stjenovitoj obali i borovih šuma, a iza njega stoji arhitektonski ured Proarh na čelu s glavnim projektantnom, Davorom Matekovićem.
Zbog svoje posebnosti i savršenog uklapanja u okoliš upravo se svrstan među najbolje na svijetu. Naime, postao je jedan od finalista u kategoriji ‘budući projekti’ u sklopu renomiranog World Architecture Festivala (WAF). Evo čime je zaslužio da se nađe na tom popisu, uz bok najboljim arhitektonskim ostvarenjima iz cijelog svijeta.

Subterram | foto: WAF / Proarh
Neobičan oblik parcele
Parcela za Subterram je prilično pravilna, pravokutna, okrenuta prema jugu i moru, ali sa središnjim dijelom koji nije u vlasništvu klijenata. Tako da je dizajn morao prihvatiti nepovoljnu situaciju i zaobići središnji dio parcele.
– Ideja dizajna bila je usredotočiti se na besprijekornu integraciju, lišiti naš arhitektonski ego pročelja i dati prioritet prostoru, a ne obliku. Strma padina upućivala je na razvoj planova u kaskadnom obliku, pomaknutih jedan od drugoga, prateći prirodni nagib terena, stoji u opisu projekta WAF-a.
Struktura je ukopana u padinu pa arhitektura djeluje gotovo kamuflirano, koristeći grubu kamenu površinu kao krov, koja se stapa s okolnim stjenovitim krajolikom, čuvajući prirodnu estetiku otoka. Isprekidana je s više pravokutnih otvora koji služe kao terase i atriji.

Subterram | foto: WAF / Proarh
Dvije etaže
Kuća je izgrađena na dvije glavne etaže – spavaćoj sobi i dnevnom boravku. Gornja spavaća soba sastoji se ne samo od spavaćih soba s kupaonicama, već i od fitness centra, spa centra i dnevnog boravka s terasama i atrijima.
Donji dnevni boravak sastoji se od velikog dnevnog boravka, blagovaonice, kuhinje, vanjskog prostora za odmor i blagovaonice, kina, različitih spremišta i pomoćnih prostora. Dnevni boravak/blagovaonica ima veliku natkrivenu vanjsku terasu koja se proteže u veliku otvorenu terasu s bazenom.

Subterram | foto: WAF / Proarh

Subterram | foto: WAF / Proarh
Minimalizam
Glavne prednosti strukture su održivost i minimalistički dizajn. Raspored terasa i atrija omogućuje pasivno hlađenje (tlak toplog i hladnog zraka osigurava prirodnu izmjenu protoka zraka) tako da je svjež zrak i regulacija temperature moguća bez upotrebe klima uređaja.
Očuvanje topografije korištenjem lokalnog kamena kao krovnog materijala sugerira ekološki pristup, dok su oštri rubovi, pravokutne šupljine u kontrastu s organskom teksturom okolnih stijena. Ove šupljine i dvorišta unose prirodno svjetlo i ventilaciju u unutarnje prostore, a istovremeno stvaraju privatne vanjske prostore.
Treba reći i da je konstrukcija od betona, koji ostaje završna obrada u interijeru, naglašavajući podzemni i sirovi osjećaj. Kao i da je Subterram koncept kontekstualno osjetljivog dizajna, besprijekorno proširenje okoliša, a ne nametanje.

Subterram | foto: WAF / Proarh
Doznajte ovdje sve o hrvatskom mostu koji je nagrađen priznanjem struke.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.