Pretraga

EURO 2024: Top projekti u Albaniji, upoznavanje arhitekture nogometnog rivala

A- A+

Uoči današnje utakmice Hrvatske i Albanije, u duhu tema koje istražujemo, napravili smo analizu arhitekture u Albaniji. Otkrili smo kako, osim kulturne ostavštine i bogate prirode, u dogledno vrijeme Albanci diljem zemlje iščekuju realizacije velikih arhitektonskih projekata. Izdvojili smo pet najvećih, koji objedinjuju stambenu arhitekturu, centar za posjetitelje u prvom nacionalnom parku uz divlju rijeku, bivši muzej i simbol grada koji je nedavno obnovljen te novi nogometni kompleks.

arhitektonski projekti u Albaniji | YouTube screenshots, Canva

Hrvatska reprezentacija na EURO 2024 čeka utakmica s Albanijom. Susret će biti na Volksparkstadionu u Hamburgu iza kojeg je vrlo zanimljiva priča. Stadion sa 57 tisuća mjesta, otvoren je 1953. godine. O stadionu smo nešto i naučili, no što znamo o gradnji u Albaniji? Ova država osim što je bogata prirodnim ljepotama vrvi velikim arhitektonskim projektima, kako preuređenja tako i nove gradnje, a pronašli smo pet najvećih.

5. Piramida u Tirani

Piramida u Tirani, u Albaniji poznata kao ‘Piramida’, bivši je muzej u strogom centru grada. Muzej je otvoren 1988. u čast albanskom diktatoru Enveru Hoxha, a 1991. s kolapsom komunizma, zgrada postaje konferencijski centar. Kasnije je bila zapuštena, a u jednom trenutku čak je čekala rušenje. Međutim, tome se većina građana protivila, a 2017. albanska vlada je objavila kako će betonsko zdanje biti transformirano. Danski arhitektonski studio MVRDV radio je na obnovi, a piramidi je dodao stepeničast krov, kako bi se posjetitelji mogli popeti na ovaj simbol grada.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli MVRDV (@mvrdv)

4. Vertikalna šuma po uzoru na Milan

Stefano Boeri Architetti koji su za Milano osmislili nebodere sa ozelenjenim balkonima, ideju su krenuli realizirati i u drugim gradovima. Jedan od onih koji svoju okomitu šumu još čeka glavni je grad Albanije. Trebala bi se nalaziti u samom središtu grada, blizu velikog gradskog parka – (Parku i Madh i Tiranë), a kao i prethodnik u Milanu bit će prekrivena staklenom fasadom, dok će balkoni biti puni vegetacije. Vertikalna šuma u Tirani trebala bi biti dom za to područje tipičnim biljkama i drveću koje je odabrala botaničarka i krajobrazna arhitektica Laura Gatti. Zgrada se gradi prema ‘mega-planu’ za grad iz 2016. godine, koji prije svega predlaže više zelenila u metropolitskom području.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Stefano Boeri Architetti (@stefanoboeriarchitetti)

3. Posjetiteljski centar uz Vjosu

Vjosa je jedna od posljednjih divljih rijeka u Europi, a od prošle godine, odlukom albanske vlade, područje njenog toka proglašeno je nacionalnim parkom. Tim statusom rijeka je zaštićena od gradnje hidrocentrala. Njen 192 kilometra dug tok na kraju se ulijeva u Jadransko more, a na njemu nema infrastrukturnih objekata. Posjetiteljski centar u nacionalnom parku trebao bi biti uklopljen u okoliš i istaknuti važnost ‘divljine’, a dizajnirat će ga studio CEBRA. Park je osmišljen kako bi zaštitio gotovo 13,000 hektara prirodnog okoliša, a ujedno je i prvi nacionalni park uz divlju rijeku u Europi, piše archdaily.com.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli CEBRA architecture (@cebra_architecture)

2. ‘Vertikalno selo’ u Tirani

Ured OODA predstavio je vizualizacije ‘Hora Vertikale’, novog projekta za glavni grad Tiranu koji će sadržavati rezidencijalne jedinice smještene okomito. Zgrada će biti sagrađena od sedam različitih vrsta kockastih elemenata ‘naslaganih’ jedan na drugi, a svaki od elemenata imat će sedam etaža. U planu je da zgrada bude okružena parkom i čitavim nizom sadržaja. Specifični dizajn, arhitekti koji su ga osmislili objasnili su rekavši kako su inspiraciju pronašli u spoju urbanog i ruralnog. Početak gradnje očekivao se ovo proljeće.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Architecture & Design (@architecture_natural)

1. Nogometni kompleks

U duhu Europskog prvenstva neizostavni projekt vrijedan spomena novi je nogometni kompleks u Albaniji, u okviru kojega će se izgraditi i novi nogometni stadion. Studio CEBRA pobijedio je na međunarodnom natječaju za dizajn Skenderbeu stadiona u Korçi u Albaniji. Pobjednički prijedlog predstavlja stadion sa 10,000 sjedećih mjesta, a smješten je u živahnom naselju, kako bi se maksimizirao doživljaj za navijače i ostale građane, ali i posjetioce gradu. Kako navode idejni tvorci projekta, zgrade i uličice kompleksa inspirirane su tipologijom grada Korçë.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli CEBRA architecture (@cebra_architecture)

Copy link
Powered by Social Snap