Pretraga

Izložba ‘Budućnost trnjanskih kontrasta’ u Galeriji Modulor: Ulaz je besplatan

A- A+

Galerija Modulor Centra za kulturu Trešnjevka u utorak, 6. lipnja otvorila je izložbu pod nazivom ‘Budućnost trnjanskih kontrasta’. Autori izložbe su arhitektica Melita Čavlović i arhitekt Antun Sevšek. Izložba je besplatna, a može se posjetiti do 23. lipnja.

Budućnost trnjanskih kontrasta

Budućnost trnjanskih kontrasta | foto: DAZ

Susret ‘neformalnih’ individualnih kuća i nasuprot njih kanonskih primjera poslijeratne moderne arhitekture, ili preciznije, sukob projicirane geometrije urbanističkih planova s prirodnim terenom i njegovim ruralnim matricama, trajni je leitmotiv još uvijek urbanistički nedovršenog trnjanskog prostora. Narativ o trnjanskim kontrastima, konfliktima i paradoksima, stoga iznova pruža priliku da se urbanistička planerska intencija susretne s nepredvidivim procesima i izmjenama na terenu.

Ovom izložbom bit će prikazana metoda istodobnog proučavanja strateških akcija odozgo i malih reakcija odozdo, s terena. Namjera je da se spomenute reakcije, točnije pejorativno nazivane i efemerne ‘divlje izgradnje’, prikažu kao stvarni agenti u prostoru koji su ne tek proizvoljno operirali na terenu već i efektivno omogućavali ili osujećivali bilo koju predviđenu planersku koncepciju.

Nastavak niza vrijednih projekata

Ta često puta opisivana manje važna ili alternativna povijest, vječno ostavljena na čekanju, naprosto se više razotkriva kao ona koja nije mirovala i pasivno čekala priliku za realizacijom te druge, vječno naprednije i superiornije vizije razvoja, već je promišljala, pregovarala i usmjeravala pitanja vezana za svoju blisku budućnost.

Izdvojeni članak

Izložba dobitnika Pritzkerove nagrade u Oris Kući arhitekture

Izložba predstavlja tematski nastavak niza vrijednih projekata koji su se bavili ovim prostorom, prvenstveno izložbi: ‘Trnje. Prostorni plan i stvarnost’ (Radovan Delalle, 1989), odnosno ‘Dossier Vrbik’ (Radovan Delalle, Fedor Kritovac, 2000) koja je također održana u galeriji Modulor.

U velikoj mjeri se temelji na istraživanju autora pod nazivom ‘From tabula rasa to genius loci: ‘skipping over’ the informal construction in central Zagreb’ kojega su predstavili na bijenalnoj konferenciji Europske mreže povjesničara arhitekture (EAHN 2022) koja se održala u Madridu.

Autori izložbe

Melita Čavlović je arhitektica i istraživačica čiji je rad usmjeren proučavanju hrvatske arhitekture 20. stoljeća s naglaskom na evoluciju i transformaciju arhitektonske profesije u odnosu prema političkim, ekonomskim i specifično strukovnim okolnostima određenih lokalnih miljea.

Izdvojeni članak

Godišnja UHA izložba: Najbolji arhitektonski projekt u 2022. ‘Jašionica’ Davora Bušnje

Antun Sevšek je arhitekt, istraživač i aktivist koji se bavi razvojem strategija urbanističkog planiranja i njihovim disrupcijama u doticaju s društvenom i materijalnom stvarnosti grada. Autori zajedno rade na istraživanju arhitektonske i urbanističke povijesti planiranja, kako Zagreba, tako i istočne obale Jadrana kroz intenzivne periode njihove transformacije, s posebnim fokusom na drugu polovicu 20. stoljeća. Pored istraživačkog rada kojeg javno predstavljaju i objavljuju, zajedno rade i na arhitektonskim zadacima kroz niz nagrađenih natječajnih radova.

Izložba će se održati u Galeriji Modulor na adresi Park Stara Trešnjevka 1 u Zagrebu. Ulaz na izložbu je besplatan, a može se posjetiti do 23. lipnja 2023. godine. Izložba je ostvarena uz potporu Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo.

Copy link
Powered by Social Snap