Rezervat UNESCO-a dobiva novo lice, poznati svi detalji natječaja: Ovako će izgledati područje uz rijeku
Dravska park šuma u sjevernom predjelu grada Varaždina trebala bi zablistati novim sjajem. U pitanju je područje pod UNESCO-ovom zaštitom na preko 33 tisuća kvadrata koje bi zahvatio projektni natječaj. Prvo valja izraditi urbanističko-krajobrazno-arhitektonsko rješenje za intervencije koje će obuhvatiti ukupno tri prostorne cjeline. Danas glavno izletište Varaždinaca putem projekta InterACT Green moglo bi dobiti novo ruho za oko 2,18 milijuna eura.
Putem javne nabave objavljen je urbanističko-krajobrazno-arhitektonski natječaj za izradu idejnog rješenja uređenja Dravske park šume na prostoru grada Varaždina. Izrada natječaja prema programu procijenjena na vrijednost od 139.000 eura trebala bi potpuno promijeniti vizuru predjela rada.
Zaštićeno prirodno područje
Dravska park šuma inače je višestruko zaštićeno prirodno područje uz rijeku Dravu u Varaždinu. Sadrži park šumu, regionalni park, dio ekološke mreže Natura 2000 te dio šireg međunarodno zaštićenog područja petoodržavanog UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav.
U južnom dijelu šume u zaštićenom spomeniku prirode nalazi se i skupina stabala bijelih topola. Ukupna površina Dravske park šume je oko 90 hektara, a na tom prostoru kroz projekt InterACT Green, odnosno temeljem novog krajobrazno-arhitektonskog i likovnog natječaja uredili bi se odabrani dijelovi tog područja. Za orijentaciju, rijeka Drava teče uz sjeverne granice Varaždina.
– Šuma i rijeka koja uz nju teče vrelo su energije prirode za kojima vapi prebrzi gradski život. Suvremeni stanovnici grada čeznu za prirodom, a njih četrdesetak tisuća koji stanuju u Gradu Varaždinu imaju jedinstveni dar u neposrednom susjedstvu – moćnu rijeku Dravu i bogatu šumu. Grad se tek sramežljivo nametnuo sa svojim urbanim suvremenim prostornim elementima unutar vizura park šume, stoji u objašnjenju za provedbu projekta.
Preduvjet za dokumentaciju
Program urbanističko-krajobrazno-arhitektonskog i likovnog natječaja obuhvaća Projektni zadatak i sve dostupne priloge temeljem kojih je izrađen. Odabrano idejno rješenje bit će podloga za izradu projektno-tehničke dokumentacije koja se ugovara s osobom ovlaštenom za projektiranje. Tu osobu predlaže autor odnosno koautori prvonagrađenog natječajnog rada.
Ukupna investicija iznosi 2,18 milijuna eura s PDV-om. Natječaj je podijeljen u dio za realizaciju i anketni dio. Površina zahvata iznosi 33.934 četvornih metara, a anketnog dijela površinu od 14.482 kvadrata.
– Od sudionika u natječaju očekuje se inovativni i suvremeni interdisciplinarni pristup u sagldavanju prostora Dravske park šume kao produženog javnog prostora grada Varaždina kroz – dugoročno održivo arhitektonsko-urbanističko krajobrazno rješenje, oblikovanje specifično prilagođene urbane , odnosno šumske opreme, te doprinos i uređenje javnog prostora integracijom autentičnih umjetničkih, prostornih i grafičkih intervencija u cjelovito natječajno rješenje.
Tri prostorne cjeline
Na projektu će djelovati partneri Grad Varaždin, ujedno nositelj projekta, Grad Ludbreg, Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski šumarski institut i ostali partneri. Sudjelovat će i tri ‘strana’ partnera, Kamnik u Sloveniji, Nyíregyháza iz Mađarske te Commonwealth Sierra Espuña iz Španjolska.
U natječaju se obrađuju tri prostorne cjeline, riječna riva, šumske staze i placevi te posljednja cjelina – dravska špica. Krajnji cilj natječaja je odabrati najbolje rješenje po uzoru na više različitih rješenja. Odabrano rješenje služit će kao podloga za izradu projektno-tehničke dokumentacije za ishođenje akata za građenje te izvođenje i nabavu radova.
Lokacija zahvata
Dravska šuma nalazi se sjeverno od izgrađenog dijela grada. Smještena je između starog toka rijeke Drave i obiteljskih kuća gradskog naselja Banfica. Prema tekstu Programa natječaja podijeljena je na prostorne zone A,B i C. Najviše intervencija predviđene su u prostornoj zoni A, a zatim u zonama B i C.
Vlasnik Dravske park šume je Republika Hrvatska, stoga dijelovima tog područja upravljaju Hrvatske šume, Hrvatske vode i HEP. Grad Varaždin je vlasnik parcele Gradskih bazena koji se nalaze u park šumi.
– U pripremi projekta InterACT Green, Grad Varaždin je uspostavio pravo služnosti nad dijelovima Dravske park šume. Sukladno granicama služnosti definirana je granica obuhvata natječaja u dijelu natječaja za realizaciju. U nastavku se nalazi karta Dravske park šume s dijelovima nad kojima je uspostavljena služnost.
Povijest šume
Prostor današnje šume koristi se kao šetalište još od 19. stoljeća te predstavlja ostatak nekadašnjih poplavnih područja uz rijeku Dravu, a danas je glavno prirodno izletište grada Varaždina. Tijekom 20. stoljeća na tom je području posađeno i raznovrsno autohtono drveće, čime je prostor poprimio i djelomično parkovna obilježja.
– Izgradnjom odvodnog kanala HE Varaždin ovo nekad jedinstveno šumsko područje podijeljeno je na dva dijela: sjeverni, u kojem je u većoj mjeri zadržana autohtona vegetacija poplavnih šuma uz rijeku Dravu i južni, u kojem su u većoj mjeri prisutne i pojedine autohtone vrste.
Još u vrijeme prije proglašenja zaštite, na ovom relativno malom području evidentirano je prisustvo velikog broja biljnih i životinjskih vrsta, a pojedine vrste su strogo zaštićene.
Više o omiljenoj park šumi Zagrepčana pročitajte ovdje.