Pretraga

Svjetsko prvenstvo 2026. će se održati u tri zemlje: Pogledajte na kojim stadionima

A- A+

Nije tajna da će se utakmice Svjetskog prvenstva 2026. igrati u tri zemlje: SAD-u, Meksiku i Kanadi. Ipak, za razliku od Katra koji je gradio osam novih stadiona, svih 16 je već izgrađeno i eventualno će trebati preinake i proširenja. Pogledajte kako izgledaju ova velebna zdanja koja će za četiri godine ugostiti najbolje od najboljih.

Stadioni Svjetskog prvenstva 2026. | foto: BMF Field, estadioakron.mx, SoFi stadion, HOK

U lipnju 2022. godine, FIFA je objavila imena 16 gradova domaćina koji će ugostiti ukupno 48 timova na sljedećem Svjetskom nogometnom prvenstvu 2026. godine, i to uživo pred milijunskim auditorijem u SAD-u, Kanadi i Meksiku i drugim kanalima.

– Čestitamo gradovima domaćinima FIFA Svjetskog kupa na njihovoj iznimnoj predanosti i strasti. Danas je povijesni dan za sve ljude u tim gradovima i državama, za FIFA-u, za Kanadu, SAD i Meksiko koji će prirediti najveći show na svijetu. Radujemo se zajedničkoj suradnji kako bismo ostvarili Svjetsko prvenstvo koje će bez presedana biti game-changer u nastojanju da nogomet učinimo uistinu globalnim, rekao je predsjednik FIFA-e Gianni Infantino.

Stadioni su izgrađeni, međutim, neki od njih će trebati nadogradnju ili dodavanje travnatih igrališta za igranje utakmica, posebno u SAD-u. Jedanaest stadiona diljem SAD-a trenutno su domovi NFL timova američkog nogometa. Dva stadiona u Kanadi i tri u Meksiku također će biti domaćini. Među njima, Estadio Azteca, koji je bio domaćin finala Svjetskog kupa 1970. i 1986. godine, prenosi Dezeen.

Donosimo 16 stadiona Svjetskog nogometnog prvenstva 2026.:

Stadion SoFi, Los Angeles, SAD (2020.)

SoFi stadion | foto: SoFi stadion

SoFi stadion | foto: Google maps

Ovaj ‘novoizgrađeni’ stadion dom je momčadi američkog nogometa – LA Chargersa i LA Ramsa. Stadion ima kapacitet 70.000 gledatelja i navodno je najskuplji stadion ikada izgrađen.

Dovršen 2020. po cijeni od 5,5 milijardi dolara, može se proširiti na 100.000 mjesta za velike događaje poput Superbowla. Upravo to ga čini jednim od najvećih stadiona koji će ugostiti utakmice Svjetskog prvenstva. Ovdje možete pogledati mapu stadiona.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SoFi Stadium (@sofistadium)

Stadion Mercedes-Benz, Atlanta, SAD (2017.)

Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, HOK (2017) | foto: HOK

Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, HOK (2017) | foto: HOK

HOK je globalna tvrtka za dizajn, arhitekturu, inženjering i projektiranje. Zapošljavaju 1.600 ljudi koji surađuje u mreži od 26 ureda na tri kontinenta i upravo su oni zaslužni za zdanje u Atlanti koje je inače dom Atlanta Falconsa. Otvoren 2017., ovaj uglati stadion natkriven je jedinstvenim krovom koji se ‘otvara i zatvara poput otvora kamere’. Ima kapacitet 71.000 sjedećih mjesta.

Estadio BBVA, Guadalupe, Meksiko (2015.)

Estadio BBVA, Guadalupe, Mexico | foto: stadiumbase.com

Nadimak El Gigante de Acero – ili Čelični div – ovaj stadion dobio je zbog svog prepoznatljivog izgleda. Estadio BBVA broji 53.500 sjedala i dizajnirali su ga Populous i VFO. Jedan od tri stadiona u Meksiku koji će ugostiti momčadi za utakmice Svjetskog nogometnog prvenstva 2026., oblik je dobio po loncu za kuhanje koji se lokalno koristi za pravljenje piva. Dovršen je 2015. Ako vas zanima tura ovim stadionom, kliknite ovdje.

Stadion Levi’s, Santa Clara, SAD (2014.)

Levis stadion | foto: Google maps

Ovaj stadion dom je NFL momčadi San Francisco 49ers otkako je otvoren 2014. godine, a nalazi se u Santa Clari u Kaliforniji. Dvije trećine od 68.500 sjedala nalazi se u velikoj donjoj zdjeli, a stadion se može proširiti do 75.000 sjedećih mjesta za događaje poput Super Bowla, kojeg je bio domaćin 2016. godine.

Stadion MetLife, New Jersey, SAD (2010.)

Metlife | foto: Metlife stadium

Metlife | foto: Google maps

Još jedan HOK-ov stadion, ovoga puta na istočnoj obali – smjestio se u blizini New Yorka u East Rutherfordu, New Jersey. MetLife s 82.500 sjedala dom je dvjema NFL momčadima – New York Giantsima i New York Jetsima. Dizajneri Bruce Mau i Rockwell Groua osmislili su ga tako da bi se mogao transformirati iz pretežno plave u zelenu kako bi utjelovio identitete oba kluba. Struktura uključuje rustikalni kamen kako bi se uskladio s tradicionalnim vrijednostima Giantsa, u kombinaciji s metalom i staklom za moderan izgled koji žele Jetsi.

Estadio Akron, Guadalajara, Meksiko (2010.)

Stadion Akron, Guadalajara, Mexico | foto: estadioakron.mx

Akron su dizajnirali Jean Marie Massaud i Daniel Pouzet, a projektirao VFO. Ovo zdanje s 48.000 sjedala dom je nogometne momčadi Club Deportivo Guadalajara. Stadion ima prepoznatljiv oblik, s donjom strukturom prekrivenom travom i kružnom uzdignutom nadstrešnicom u gornjoj strukturi što finalno asocira na oblik vulkana.

Stadion AT&T, Arlington, SAD (2009.)

AT&T stadion, Arlington, Teksas | foto: HKS

Dizajniran od strane stručnjaka za stadione HKS, stadion AT&T s 80.000 sjedala u Teksasu dom je NFL momčadi Dallas Cowboys. Krov koji se može uvlačiti i koji je glavna značajka ovog stadiona podupiru dva luka visoka 91 metar.

Njegov kapacitet može se proširiti na više od 100.000 sjedećih mjesta za velike događaje, a početkom ove godine pojavile su se glasine da je izabran za domaćina finala Svjetskog kupa 2026. godine.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Big 12 Conference (@big12conference)

BMO Field, Toronto, Kanada (2007/2015 proširenje)

BMF Field | foto: BMF Field

Jedan od dva stadiona u Kanadi na kojima će se održati utakmice Svjetskog prvenstva, BMO Field, dizajniran je posebno za nogomet i dom je dviju momčadi kanadske nogometne lige: Toronto FC MLS i Toronto Argonauts.

Prvobitno otvoren 2007., stadion je 2015. proširen na kapacitet od 27.000 mjesta. Broj sjedala, po potrebi, može se proširiti na 40.000 što je ujedno FIFA-in minimalni kapacitet za održavanje utakmica Svjetskog prvenstva – uz dodatak privremene južne tribine.

Lincoln Financial Field, Philadelphia

Lincoln Financial Field | foto: NBBJ

Dom NFL momčadi Philadelphia Eagles, Lincoln Financial Field ima prepoznatljiv oblik s dugačkom istočnom i zapadnom tribinom dizajniranom da asocira na krila (‘eagles’ u imenu momčadi znači ‘orlovi’). Stadion sa 69.000 sjedala otvoren je na tri ‘ugla’ i ima podignuto ‘Orlovo gnijezdo’ s kojeg se pruža pogled na centar Philadelphije.

Stadion NRG, Houston, SAD

NRG stadion| NRG Park/johnn

Stadion NRG, jedan od dva stadiona u Teksasu koji će ugostiti utakmice Svjetskog kupa, dom je NFL momčadi Houston Texans otkako je otvoren 2002. godine. Kreiran od strane Populousa, zatvoreni stadion s 80.000 sjedala dizajniran je da ima intimnu atmosferu sličnu velikoj zatvorenoj areni. Kada je otvoren 2002. godine, bio je to prvi NFL stadion koji je imao krov na uvlačenje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NRG Park (@nrgpark)

Stadion Gillette, Foxborough, Massachusetts, SAD (2002.)

Stadion Gillette | Populous

Izgrađen na nizu prirodnih granitnih izdanaka, Populous opisuje stadion Gillette kao ‘jedinstveni stadion na dvije razine’. Dvorana sa 68.000 sjedala u Foxboroughu u Massachusettsu, dom je NFL momčadi New England Patriots i New England Revolution Major League Soccer momčadi.

Lumen Field, Seattle, SAD (2002.)

Lumen Field | Foto: Facebook

Dizajniran od strane arhitektonskog studija Ellerbe Becket i LMN Architects Lumen Field dom je NFL momčadi Seattle Seahawks i nogometne momčadi Seattle Sounders FC. Teren je prikladan za oba sporta.

Otvoren 2002. godine, kompaktni stadion sa 67.000 sjedala okružen je dvama velikim lukovima koji podupiru nadstrešnice iznad tribina za sjedenje koje su naslagane i konzolno postavljene zbog ograničenog prostora.

BC Place, Vancouver, Kanada (1983., renoviran 2011.)

Stadion BC Place | Foto: bcplace.com

Otvoren 1983., BC Place je izvorno dizajnirao Studio Phillips Barratt, a Stantec ga je značajno preuredio uoči Zimskih olimpijskih igara 2010. kada je bio domaćin ceremonije otvaranja i zatvaranja. Stadion je dom MLS momčadi Vancouver Whitecaps FC i momčadi kanadske nogometne lige BC Lions, ima kapacitet 58.000 sjedala, a renovacijom mu je dodan krov koji se može uvlačiti pomoću kablova.

Stadion Hard Rock, Miami (1987., renoviran 2017.)

Hard Rock stadion u Miamiju | Foto: HOK

Izvorno otvoren 1987., Hard Rock Stadium dom je NFL momčadi Miami Dolphins. Zgradu je detaljno obnovio arhitektonski studio HOK između 2015. i 2017. godine, kada je iznad tribina s četiri bijela jarbola na uglovima stadiona obješena velika i prepoznatljiva pravokutna nadstrešnica.

Stadion Arrowhead, Kansas City (1972., renoviran 2010.)

Stadion Arrowhead Foto: Kansas City Chiefs

Jedan od najstarijih stadiona koji će ugostiti utakmice Svjetskog prvenstva 2026., stadion Arrowhead otvoren je 1972. i od tada je dom NFL momčadi Kansas City Chiefs. Dvorana sa 76.000 sjedećih mjesta drži Guinnessov rekord kao najglasniji stadion na svijetu. Opsežno ga je obnovio stručnjak za stadione Populous 2010. godine.

Estadio Azteca, Mexico City, Meksiko (1966.)

Estadio Azteca | Foto: 2026 World Cup Football

Dizajniran od strane arhitekata Pedra Ramíreza Vázqueza i Rafaela Mijaresa Alcérrece, Estadio Azteca u Mexcio Cityju postat će prvi stadion koji će ugostiti utakmice na tri Svjetska prvenstva. Otvoren 1966. godine, stadion sa 87.000 sjedala prethodno je bio domaćin.

I Zagreb bi uskoro mogao dobiti stadion, ako vas zanima kako bi trebao izgledati kliknite sljedeći članak:

Izdvojeni članak

[FOTO/VIDEO] Zagreb napokon dobiva novi stadion: Pogledajte kako će izgledati

Copy link
Powered by Social Snap