Pretraga

‘Zlatokosina kula’ u sred šume dizajnersko je sklonište za šišmiše i vidikovac koji oduševljava

A- A+

Nizozemski studio NEXT Architects dovršio je Watchtower Einderheide, drveni vidikovac pogodan za šišmiše u Nizozemskoj sa zakrivljenim izrezom koji otkriva spiralno stubište. Struktura je izrađena od laminiranih stupova duglazije i obložena termički modificiranom borovinom koja štiti vidikovac od vremenskih uvjeta. U središtu je čelično spiralno stubište koje vodi posjetitelje do tri razine. Izdaleka izgleda kao bajkovita Zlatokosina kula, dok je unutrašnjost savršeno posložena za dvije namjene.

Watchtower Einderheide

Watchtower Einderheide | foto: Karl Banski

Poznati arhitektonski ured NEXT Architects dovršio je toranj Watchtower Einderheide u nizozemskoj šumi koji neodoljivo podsjeća na Zlatokosinu kulu, a iako to nije, svrha mu je pomalo bajkovita. Naime, najprije će služiti kao sklonište za šišmiše, ali i kao vidikovac za turiste obzirom da se nalazi u okviru mreže biciklističkih i pješačkih staza u šumi Einderheide blizu belgijske granice.

Izdvojeni članak

Monopoly hotel u sred portugalske šume najslavnija je vikendica u Europi

Toranj je naručila općina Bergeijk uz potporu pokrajine Sjeverni Brabant i izvođača radova na glavnoj cesti Boskalis. Ambicija arhitekata bila je izgraditi toranj visok 26 metara nakon što su testovi pokazali da bi postizanje te visine omogućilo posjetiteljima da zavire iznad krošnji drveća šumovitog područja, poznatog kao Kempen. Studio je odlučio ugraditi staništa za šišmiše koji žive na drveću u strukturu, koja se nalazi na stazi za let krilatih sisavaca.

Watchtower Einderheide

Watchtower Einderheide | foto: Karl Banski

Atrakcija uz novu cestu

Toranj Watchtower Einderheide dizajniran je u suradnji s WSP, Mos Ecological Advice and Research i H+N+S krajobraznim arhitektima, te je tek jedna u nizu građevina i atrakcija izgrađenih uz novu cestu, N69, između belgijske granice i Veldhovena.

Skloništa za šišmiše, koja je za projekt razvio ekolog Jeroen Mos, integrirana su u toranj i raspoređena na visini od pet, 10 i 15 metara, a iza njih su postavljene kutije za šišmiše koje oponašaju duplje drveća. Gruba očuvana borovina tornja daje šišmišima dobar prihvat tako da mogu sletjeti i otpuzati.

Watchtower Einderheide

Watchtower Einderheide | foto: Karl Banski

Termički modificirana borovina

Struktura tornja je izrađena od laminiranih stupova duglazije i obložena termički modificiranom borovinom koja štiti vidikovac od vremenskih uvjeta. U središtu je čelično spiralno stubište koje vodi posjetitelje do tri razine.

Jednostavan oblik kule razbijen je prazninama koje su izdubljene na njezinoj fasadi i otkrivaju njezinu konstrukciju. NEXT Arhitekti su ih stvorili s izrezima sa zakrivljenim gredama kako bi pružili različite poglede na šumu.

Watchtower Einderheide

Watchtower Einderheide | foto: Karl Banski

Zahtjevna gradnja

Zbog loše pristupačnosti gradilišta i ograničenog prostora između stabala, toranj je montažno izrađen u radionici s nosivom konstrukcijom i fasadnim pločama montiranim na licu mjesta. Stabilnost tornja dolazi od potpornih stupova u obliku slova L u svakom kutu i tri vjetrobrana, dva na zatvorenim pročeljima koja se protežu od temelja do krova i jedan na otvorenom pročelju.

Ispod tornja, baza tornja je napravljena od betona i uključuje podrum za šišmiše gdje se životinje mogu sakriti i spavati zimski san u hladnijim zimskim mjesecima, piše dezeen.com.

Pogledajte ovdje video kako se gradio 260 metara visok spiralni toranj, poligon za dizala budućnosti.

Copy link
Powered by Social Snap