Dubrovačka kamena dama iz 16. stoljeća dobiva mehaničko ojačanje, proživjela je štošta
Palača Sponza jedna je od najljepših dubrovačkih palača unutar bedema, a ima i posebnu priču. Konzervatori upozoravaju na njenu dragocjenost, budući da je ostala sačuvana u svojoj izvornosti od vremena izgradnje unatoč Velikom potresu 1667. godine. Da bi se i u budućnosti očuvala vrijednost građevine, prije nekoliko godina krenula je njena obnova. Prvo se radilo na krovu i unutrašnjosti, a sad se radovi okreću prema unutrašnjosti. Što će se i kako raditi otkriva projektni zadatak.

Palača Sponza | Foto: Zavod za obnovu Dubrovnika
Jednu od najljepših dubrovačkih palača, palaču Sponzu već neko se vrijeme uređuje, a nakon uređenja vanjštine, slijedi nastavak rekonstrukcije u unutrašnjosti. Zavod za obnovu Dubrovnika traži tko će pripremiti ‘teren’ za radove, odnosno izraditi glavni i izvedbeni projekt za rekonstrukciju i unutarnje uređenje palače. Samo taj zadatak procjenjuje se na vrijednost od 200.000 eura.
Tradicija i modernost
Projekt predviđa rekonstrukciju i unutarnje uređenje jedne od najposebnijih palača u povijesnoj jezgri Dubrovnika. Nakon što je posljednjih godina pod konzervatorskom zaštitom malo-pomalo uređivana vanjština palače, sada slijedi sređivanje unutrašnjosti. Na tri zastarjele etaže, tako će se izvesti razne promjene.
Vertikalna nosiva konstrukcija od masivnih kamenih zidova, stupova i lukova zidanih kamenim klesancima zaziva neka baš davna vremena, kao i horizontalna nosiva konstrukcija od kamenih svodova. U tom dijelu konstrukcije, doduše, mogu se naći i recentne armiranobetonske grede, ali i dijelom drvene krovne konstrukcije. Sve navedeno proći će proces rekonstrukcije i dobiti ojačanje.
Novi armirani beton
Slijede promjene ispod svodova, na dijelu podova prvog i drugog kata. Prilikom skidanja dotrajale podne obloge, ugradit će se nove tlačne armiranobetonske ploče, minimalne debljine 6 centimetara.
Sa sidrima ove ploče bit će povezane s nosivim kamenim zidovima, ne bi li se postiglo povezivanje i zajedničko djelovanje nosivih zidova u slučaju djelovanja potresa. Sprema se uklanjanje jednog dijela postojećih te ugradnja novih dijelova međukatnih i međustubišnih armiranobetonskih ploča.

palača Sponza | foto: Zavod za obnovu Dubrovnika
Kamena trokatnica
Sve to izvest će se duž tri kata i potkrovlja, s čime zgrada raspolaže. Inače, od karakteristika građevina izvana se ističe trijem ‘uličnog tipa’ nadsvođen s pet polja križno bačvastog svoda. Ovaj trijem, ulaz je u zgradu u kojoj je na prvom katu jedna reprezentativna dvorana, a u sjevernom su krilu sve prostorije kružno svođene i međusobno povezane.
Na drugom pak katu tlocrtom dominiraju dvije prostorije koje u cijelosti zauzimaju istočno i zapadno krilo. Ovdje je vidljiva i armiranobetonska međukatna konstrukcija kojom je ostvarena treća etaža. Nadalje, cijelom trećom etažom vidljiva je armiranobetonska konstrukcija podova i stropova, a toj etaži može se pristupiti pomoću dva montažna stubišta.
Do potkrovlja južnog krila može se dospjeti iz južne prostorije niže etaže, a ima i više razina. Jedna, baš ta južnog dijela denivelirana je u odnosu na ostale.

palača Sponza | foto: Zavod za obnovu Dubrovnika
Potresno ojačanje
U opisanoj unutrašnjosti, sem već opisanih izmjena, na poziciji postojećeg kamenog stubišta u planu je izvesti okno dizala skupa s novom armiranobetonskom stubišnom jezgrom. U planu je i izvedba neometana vertikalna komunikacija u unutrašnjosti zgrade, naravno, bez ugrožavanja mehaničke otpornosti i stabilnosti građevine.
– U svrhu izvedbe nove vertikalne komunikacije, potpuno će se ukloniti postojeće kameno stubište, otvoriti postojeća armiranobetonska međukatna konstrukcija između drugog i trećeg kata, ukloniti nosivi zid skupa s oslonačkim lukom, između postojećeg stubišta i prostorija na južnoj strani, te u svrhu osiguranja potrebnog prostora, na tom mjestu izgraditi novi tanji armiranobetonski visokostijeni nosač, debljine 20 cm, koji će u donjem dijelu zadržati identičan lučni oblik i na koji će se osloniti postojeće stropne konstrukcije s južne strane, opisano je u idejnom projektu.
Također, na sjevernoj strani stubišne jezgre predviđeno je uklanjanje postojećeg nosivog kamenog zida, na kojem mjestu će se izgraditi novi tanji armiranobetonski zid debljine 25 cm, a sve opisano predvidio je još u prosincu 2024. Ivo Matković, dok je projektni zadatak djelo glavne projektantice Lee Đurović Ruso, još iz 2023..
‘Dama’ iz 16. stoljeća
Glavni projekt opisuje ogromnu važnost palače na kojoj su kroz godine izvedeni razni radovi rekonstrukcije, kako bi se dovela u neko pristojno stanje i postala sigurna. Palača je građena između 1516. i 1521. godine, a na njoj su radili dubrovački majstor Paskoje Miličević i braća Andrijić s Korčule.
Već od kraja 16. stoljeća, Sponza je postala kulturnim središtem Republike te je tada u njoj osnovana i prva književna institucija u Dubrovniku. Smatra ju se jednom od najznačajnijih građevina unutar povijesne jezgre grada.
– Gradili su je u 16. stoljeću domaći majstori u miješanome gotičko-renesansnome stilu, čiji se elementi isprepliću kako u koncepciji prostora, tako i u izvedbi detalja, što je čini najreprezentativnijim primjerom jedinstvenoga gotičko-renesansnoga stila u dubrovačkoj povijesnoj jezgri. Posebno je dragocjena jer je ostala sačuvana u svojoj izvornosti od vremena izgradnje do danas unatoč Velikom potresu 1667. godine, otkriva projektni zadatak.

Obnova palače Sponza u Dubrovniku, foto: Grad Dubrovnik
Već ima novo lice
A, prije radova na unutrašnjosti koji se sada spremaju, zgrada je već prošla kroz određene ‘makeovere’. Sukladno Programu obnove spomeničke cjeline Dubrovnika za 2022. godinu, prvo je 25. srpnja 2022. godine sklopljen Ugovor o građenju za izvođenje radova konstrukcijske palače Sponza.
Tada je za radove sklopljen ugovor s izvođačem ‘Građevinar Quelin’, a izvedba je krenula prema projektu tvrtke Canosa inženjering. Na njihovo rješenje ishođena je Potvrda Konzervatorskog odjela u Dubrovniku.
Zgrada je dosad dobila ‘novo lice’. Drugim riječima, na njoj su izvedeni radovi sanacije krovišta, završeni svi vanjski radovi i uklonjene sada nepotrebne građevinske skele sa pročelja. Preostalo je dovršiti dio radova u unutrašnjosti, ali prije radova dostaje pripremiti nezaobilaznu dokumentaciju.
Ovdje pročitajte više o trenutno najiščekivanijem projektu pored Dubrovnika.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.