Pretraga

eGrađevinski dnevnik: Digitalna organizacija gradilišta koja je promijenila sve

A- A+

Usluga eGrađevinski dnevnik u funkciji je od 1. siječnja 2022. godine, a njome je građevinski sektor od 1. siječnja 2023. godine prešao na nova pravila rada. Uvođenjem eGrađevinskog dnevnika gradilišta su digitalizirana, pa je za sve sudionike u građenju ova platforma za digitalno vođenje procesa gradnje postala važan segment poslovanja. No, kako može biti zbunjujuća opcija za nekoga tko sustavu želi pristupiti po prvi put, donosimo osnovnesmjernice za korištenje sustava i prednosti njegova korištenja.

gradilište

Gradilište | foto: Freepik

eGrađevinski dnevnik predstavlja veliku pomoć ovlaštenim stručnim osobama i onima koji vode građenje, ali i investitorima jer uz pomoć ovog sustava mogu digitalno pratiti proces građenja od prijave početka građenja do procesa tehničkog pregleda izgrađene građevine, odnosno izdavanja uporabne dozvole. Usluga je u potpunosti digitalizirana i omogućuje vođenje građevinskog dnevnika
elektroničkim putem.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Povijesno spajanje osječke šetnice uz Dravu

Iz resornog Ministarstva ističu kako joj je cilj podizanje razine kvalitete građenja te povećanje dostupnosti kvalitetnih informacija na jednom mjestu. Treba reći da je projekt razvoja ove usluge vrijedne 4,85 milijuna kuna financiran je europskim sredstvima. Procjena pri kreiranju bila je da će uslugu kroz određeno vrijeme koristiti približno 30.000 stručnih osoba.

Pozadina i mogućnosti

U razvoju procesa izrade modula eGrađevinski dnevnik sudjelovale su i strukovne komore: arhitekata, inženjera građevinarstva, inženjera strojarstva, inženjera elektrotehnike i geodeta koje su omogućile dostupnost podataka iz njihovih baza upisnika, imenika i evidencija.

Kroz ovaj modul omogućen je pristup OIB-u i Obrtnom registru što pojednostavljuje sam postupak provjere evidencije pravnih i fizičkih osoba koji su sudionici u gradnji, a sustav je povezan i s FINA-om i Poreznom upravom. Modul je povezan s već razvijenim modulima iz Informacijskog sustava prostornog uređenja – ISPU kao što je eDozvola. I to na način da se podaci upisani u prijavu početka građenja koja nastaje u eDozvoli povlače u eGrađevinski dnevnik.

Dnevnik pokreće nadzorni inženjer na temelju tih podataka, unosi podatke o svim ostalim sudionicima u građenju (izvođač, ostali stručni nadzori, projektantski nadzor, geodet) i otvara dnevnik, dok sam dnevnik vodi inženjer gradilišta i/ili voditelj radova.

Pristupanje preko NIAS-a

Sustav eGrađevinski dnevnik je kombinacija usluga e-Poslovanja i e-Građana. To omogućuje jedinstven pristup javnim elektroničkim uslugama koje javnopravna tijela pružaju poslovnim korisnicima s ciljem modernizacije, pojednostavljenja i ubrzanja komunikacije građana, poslovnih subjekata i javnog sektora te povećanja transparentnosti pružanja javnih usluga.

Pristupanje sustavu putem NIAS-a omogućava sigurnu i pouzdanu identifikaciju te autentifikaciju korisnika koji putem odgovarajuće vjerodajnice pristupaju javnim elektroničkim uslugama.

Sustav je namijenjen ovlaštenim osobama koje se u sustav prijavljuju poslovnim karticama koje su im izdale komore. Ostale i dodane osobe pristupaju sustavu na temelju osobne iskaznice.

Važno je za istaknuti kako je sustav eGrađevinski dnevnik smješten je u web cloud sustavu što omogućuje ineroperabilnost – pristup jednog ili više korisnika na različitim lokacijama i kolaborativan rad nad evidencijama i dokumentima u stvarnom vremenu. Kao i da je shodno sustav dostupan svima neovisno o lokaciji ili uređaju koji koriste.

Prednosti

U sustavu sustav eGrađevinski dnevnik omogućeno je spremanje dokumentacije u digitalnom obliku na jednom mjestu. A obzirom da je izvršena integracija i udomljavanje na infrastrukturu CDU (Centar dijeljenja usluga), na taj način je omogućen pristup OIB-u i
Obrtnom registru i eDozvoli.

Sustavu je omogućen pristup evidencijama, imenicima i upisnicima komora. Također, obzirom da se sustavu pristupa poslovnom karticom s identifikacijskim i potpisnim certifikatom podržava i e-potpis. Ima i mogućnost generiranja podataka u izvještaje.

Pokretanje dnevnika

Uvjet za pokretanje dnevnika je obavijest o prijavi početka građenja izdana od nadležnog ureda koje je izdalo akt kojim se odobrava građenje i obavijest o prijavi početka građenja izdana od nadležnog ureda kojem je prijavljen početak građenja temeljem Pravilnika o
jednostavnim i drugim građevinama i radovima.

Treba znati da svaka prijava ima svoju oznaku (ID) – glavnu poveznicu prijave i dnevnika. Ako preneseni podaci ne odgovaraju podacima iz dozvole, valja se obratiti nadležnom uredu koji je dozvolu izdao da popravi podatke, odnosno ministarstvu radi nadzora ureda.

U svakoj prijavi je navedeno i ime osobe koja je ovlaštena pokrenuti eGrađevinski dnevnik. Ako u prijavi nije navedeno ime osobe, valja se obratiti nadležnom uredu, koji je Obavijest izdao, da pridoda taj podatak nužan za otvaranje dnevnika.

Uređivanje podataka obavlja nadzorni inženjer koji je naveden u prijavi početka građenja. No on taj posao može prepustiti i drugom nadzornom inženjeru na istom gradilištu. Svi dokumenti (ugovori, imenovanja i sl.) koji se unose u sustav moraju biti u PDF-formatu,
veličine do 20MB.

Otvara se veliko gradilište na Kvarneru, radovi će trajati 5 mjeseci, doznajte ovdje detalje.

Copy link
Powered by Social Snap