Pretraga

Hrvatski građevinci tri puta manje produktivni od Nijemaca, iako rade i do 10 sati dnevno

A- A+

Hrvatski građevinski radnici tri su puta manje produktivni od svojih njemačkih kolega, pokazalo je istraživanje tvrtke PlanRadar. Digitalizacija procesa, koju ova tvrtka već uspješno primjenjuje kod domaćih korisnika poput Končara i Instituta IGH, može značajno smanjiti gubitke i povećati učinkovitost. Uvođenjem suvremenih alata i boljim upravljanjem radnim procesima, građevinski sektor u Hrvatskoj ima priliku dosegnuti europske standarde.

Foto: Unsplash

Usprkos kontinuiranom rastu kojem svjedočimo zadnjih godina, građevinska industrija u Hrvatskoj suočava se s ozbiljnim izazovima koji utječu na njezinu produktivnost i učinkovitost. Ključni problemi, kako je istaknuto u istraživanju tvrtke PlanRadar, uključuju sljedeće probleme:

1. Neefikasnu organizaciju rada – Zastoji na gradilištima zbog čekanja materijala ili završetka prethodnih faza radova uzrokuju nepotrebne gubitke vremena i povećanje troškova.

2. Ponovno izvođenje radova – Pogreške i nedostaci u gradnji često rezultiraju potrebom za vantroškovničkim radovima, što otežava pravovremeno završavanje projekata i naplatu odrađenog posla.

3. Nesuvremeno upravljanje dokumentacijom – Radnici previše vremena troše na administraciju i neučinkovito rješavanje problema s projektnom dokumentacijom.

Ovi izazovi ukazuju na potrebu za transformacijom radnih procesa uvođenjem digitalnih alata i suvremenih metoda upravljanja projektima. Digitalizacija procesa, bolja komunikacija među dionicima i korištenje tehnologija za praćenje napretka mogli bi značajno smanjiti gubitke i općenito poboljšati učinkovitost.

Izdvojeni članak

Tko je krivac za probleme u stanogradnji? Istraživanje kaže – manjak radnika i Vladine prepreke

Digitalizacija kao dugoročno rješenje

Tvrtka PlanRadar već godinama surađuje s građevinskim tvrtkama diljem Europe, radeći na sveobuhvatnoj primjeni digitalnih alata koji povećava učinkovitost rada i omogućuje praćenje napretka radova u stvarnom vremenu, dokumentiranje ključnih faza projekta i bržu komunikaciju između investitora, izvođača i radnika.

Foto: PlanRadar

Primjena takvih alata u Hrvatskoj već je kod svojih korisnika poput Kamgrada, Končara, Instituta IGH i Gark Konzalting značajno unaprijedila situaciju. Na primjer, digitalna platforma smanjuje potrebu za papirologijom, ubrzava donošenje odluka i omogućuju bolje praćenje radova i troškova.

Iskustva korisnika PlanRadara iz zemalja poput Njemačke pokazuju da digitalizacija može smanjiti vrijeme potrebno za završetak projekata za čak 30%, dok istovremeno smanjuje učestalost pogrešaka.

Foto: PlanRadar

Šira perspektiva europskog tržišta

Hrvatski građevinski sektor nije izoliran od globalnih trendova. Nedostatak kvalificirane radne snage, rastući troškovi materijala i energetska učinkovitost postaju sve važniji faktori u svim europskim zemljama. Dok su neke države već prilagodile svoje poslovanje novim izazovima, Hrvatska tek treba s njima uhvatiti korak.

Primjerice, Nizozemska je uvela obveznu digitalizaciju svih javnih projekata, dok Velika Britanija sve više koristi umjetnu inteligenciju za predviđanje kašnjenja i optimizaciju resursa. Ovakve prakse mogle bi poslužiti kao smjernice za hrvatski građevinski sektor.

Foto: PlanRadar

Put prema održivoj građevini

PlanRadarovo istraživanje ne nudi samo uvid u probleme, već i konkretne smjernice za njihovo rješavanje:

1. Poboljšanje radnih uvjeta: Radnici s boljim uvjetima rada, sigurnošću i mogućnostima edukacije skloniji su većoj motivaciji i učinkovitosti.

2. Primjena novih tehnologija: Alati poput digitalnih modela gradilišta (BIM tehnologija) omogućuju preciznije planiranje i bolje upravljanje projektima.

3. Promjene u regulativi: Vlada i industrijske udruge trebale bi poticati digitalizaciju kroz subvencije i edukaciju.

Izdvojeni članak

Istraživanje pokazalo: Hrvatski građevinci rade i do 10 sati dnevno, ali neproduktivno

Građevinski sektor u Hrvatskoj ima ogroman potencijal, ali da bi se taj potencijal ostvario, potrebne su sustavne promjene. Uvođenje digitalnih alata i bolje organizacije radnih procesa moglo bi transformirati industriju, čineći je učinkovitijom, održivijom i konkurentnijom na europskoj razini.

Zanima li vas koji problemi muče stanogradnju u Hrvatskoj, o tome smo pisali u ovom tekstu. Više o istraživanju koje je pokazalo kako hrvatski građevinci rade natprosječno puno u odnosu na ostatak europskih zemalja pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap