Pretraga

Kreće li konačno gradnja pruge na Heinzelovoj? Nešto se kopa, evo o čemu je točno riječ

A- A+

Na Heinzelovoj ulici očekuje se početak radova na još jednoj tramvajskoj pruzi, nakon otvaranja gradilišta na Sarajevskoj. Trebalo bi prvo ‘srediti’ dotrajale, 100 godina stare cijevi, prije nego se krenu polagati nove tračnice. Izvođač još nije poznat, ali što se to onda kopa duž ove zagrebačke prometne ‘žile kucavice’? Otkrivamo što se događa na novom gradilištu – i u kojoj fazi je javna nabava za širenje tramvajske mreže u gradu.

Kad kreće gradnja pruge na Heinzelovoj? | foto: Bauštela.hr, Pexels

Zagrepčani dobro znaju da je nakon otvaranja gradilišta na Sarajevskoj pruga Heinzelovom prvi idući projekt širenja tramvajske mreže u gradu. Dok je provedba ‘zapela’ u javnoj nabavi, uskoro bi valjda konačno trebao biti odabran izvođač. No, ako se još ne zna tko će raditi prugu, zašto se duž jednog dijela ulice kopa i premješta podzemnu infrastrukturu? Evo o čemu je riječ, ali i kad se može očekivati početak radova na novim kilometrima tračnica.

Izdvojeni članak

Važna cesta na istoku Zagreba trebala bi postati četverotračna, u planu i tramvajska pruga

Proširenje važne ulice

Na stranicama regulacije.zagreb.hr na kojoj građani mogu pratiti tijek aktualnih gradilišta vidljivo je da se i na Heinzelovoj nešto kopa. Lokacija je zanimljiva budući da se upravo na toj prometnici očekuje početak radova na još jednom produžetku tramvajske pruge.

Podsjećamo, početkom studenog 2024. godine u prethodno savjetovanje pušten je predmet nabave za izgradnju novih tračnica od Ulice kralja Zvonimira do okretišta na Savišću. Dok aktualni radovi na Heinzelovoj ipak nisu vezani za izgradnju tramvajske infrastrukture, ne radi se o beznačajnom zahvatu. Na karti zahvata, pod brojem ’20’ može se pročitati da je riječ o ‘proširenju dijela Heinzelove ulice’.

– Radovi su započeli 7. srpnja. Očekivani završetak radova početkom rujna, stoji na stranici regulacija uz napomenu da je u trenutnoj fazi HEP krenuo s izmještanjem naponskog kabela, kao preduvjetom za početak radova na izgradnji nove trake za desno skretanje u Ulicu Donje Svetice, što se vidi i iz stanja na terenu.

Kakvo je trenutno stanje na terenu na Heinzelovoj | foto: Bauštela.hr (Nina Šantek)

Kad će više pruga?

Sad kad znamo da se ne radi pruga, u kojoj je situaciji ovaj projekt koji je sad već nekoliko puta nailazio na ‘blokade’ u javnoj nabavi? Napominjemo, nakon pokretanja u javnoj nabavi pred sam kraj prošle godine, do poništenja i produljenja rokova za dostavu ponuda došlo je više no jednom.

U travnju smo pisali da je prvi natječaj ‘pao’ stoga što su pristigle dvije ponude – jedna nepotpuna i druga – preskupa. U odnosu na procjenu od 48 milijuna eura, tvrtka Comsa S.A. ponudila je čak 20 milijuna višu cifru, a GIP Pionir ponudu od 50 milijuna, doduše manjkavu.

Iz Grada su potvrdili da će se sve skupa morat ponoviti, a onda se natječaj u svibnju iznova našao u javnoj nabavi. No, čini se da ni u drugom krugu ne teče sve ‘glatko’, budući da su isprva ponude trebale pristići do 23. svibnja, ali prema trenutnom stanju postupka, kao zadnji rok za dostavu ponuda naveden je 14. srpnja, tako da se rok očito opet pomicao.

Tramvajska pruga Heinzelova | foto: Grad Zagreb

Ponude su otvorene, no tko se sve javio još nije vidljivo u sustavu javne nabave. Kako bilo, ovoga puta bi se valjda trebao odabrati izvođač.

Bez spoja na Kvatrić – upitno

Podsjećamo, iako je predviđeno da bi jednom kad krenu radovi oni slijedili trasu tramvajske pruge između Ulice kralja Zvonimira i okretišta Savišće, upitno je je li ovaj pravac najbolji izbor. U razgovoru s profesorom prometnih znanosti Markom Ševrovićem, sugovornik nam je objasnio zašto je možda trebalo promisliti o tramvaju sve do Kvatrića – za što, rekao je, postoji potreban koridor.

– Nema smisla ne spojiti prugu na Kvatrić, kao ni priče da nema mjesta za provući ovaj koridor. Koridor postoji i da se izvesti. Ne bi bilo potrebno rušenje, što znamo iz primjera u svijetu koji pokazuju kako se tramvaj provlači i prometnicama znatno užeg gabarita nego je slučaj na Kvaternikovom trgu. Tehnički se mogu izmaknuti prometne trake, kao i širina nogostupa koji trenutno oslobađa mjesta za više pješaka nego što ih ondje realno prolazi, rekao je profesor.

Dodatno je istaknuo kako je u onom ‘prvom’ dijelu pruge ionako vrlo rijetka naseljenost i da se prugom ne dobiva mnogo. Komentar Marka Ševrovića o planiranoj Šarengradskoj aveniji (je li Jarunski most bolje rješenje) pronađite ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap