Nikako da se odabere graditelj 400 milijuna vrijednog tunela u susjedstvu, gdje je zapelo?
Susjedna Bosna i Hercegovina puna je aktivnih gradilišta. Na sve strane grade se nove dionice autoceste, od kojih su neke više, a neke manje zahtjevne za izvedbu. Da bi zemlja dobila kvalitetnu prometnu mrežu u sklopu realizacije strateškog Koridora Vc, nužna je izgradnja novih tunela, a jedan od daleko najiščekivanijih je Prenj. Novi tunel po završetku bi trebao biti dug 11 kilometara i tako debelo nadmašiti trenutno najdulje Škripce. Samo, nikako da se dočeka otvaranje gradilišta.

tunel | Pexels
U susjednoj Bosni i Hercegovini vrlo je napeto na polju infrastrukturne izgradnje, jer je uslijed radova na autocesti kroz tu državu kao dio Koridora Vc u svakom trenu istovremeno otvoreno više gradilišta. Prema informacijama na stranicama JP Autoceste FBiH, diljem zemlje odjednom radi deset gradilišta. No, jedno koje još nije otvoreno, a svi ga željno iščekuju ono je tunela Prenj – novog najduljeg tunela u državi koji bi sada mogao biti na korak do početka gradnje.
Deveti najdulji u Europi
Još prije više od godinu dana, u susjedstvu se činilo da je u niskom startu gradnja novog, devetog najduljeg tunela u Europi. Za izgradnju 11 kilometara dugog tunela Prenj u ožujku 2024. godine pokrenuta je javna nabava vrijedna približno 400 milijuna eura, no izgradnja nije počela do kraja te godine, kako se svojevremeno najavljivalo.
Napominjemo, realizacija ovog tunela smatra se jednim od, ako ne i najznačajnijim infrastrukturnim projektom u Bosni i Hercegovini koji bi kao dio trase Koridora Vc. Po završetku radova, ovo bi bio i novi najduži tunel kod susjeda, gdje je na top ljestvici po dužini trenutno predvodi Tunel Škripci nešto kraći od 5 kilometara.
Dok je javna nabava pokrenuta u ožujku, kao rok za potpisivanje ugovora određen je rujan iste, prošle, godine, te je predviđeno da bi tunel trebao biti završen u kolovozu 2030.. No, rokovi se pomiču zbog komplikacija u javnoj nabavi za koju se čini da bi se uskoro ipak mogla zaključiti.
‘Bitka za Prenj’
Podsjećamo da se na natječaj javilo ukupno šest graditeljskih tvrtki. Posao na tunelu bili su spremni obaviti Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret Turska, Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret A.S. Turska, konzorcij DL Limak Joint Venture kojeg čine korejski Jongno-gu i glavni partner Limak Construction Industry and trade INC Turska. Kako je objavila Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) te tvrtke prošle su prvi krug odabira.

Koridor Vc | Foto: YouTube screenshot
Unatoč najavi o početku radova do kraja prošle godine u kolovozu se i dalje čekalo na odabir izvođača te najzahtjevnije dionice autoceste kod susjeda. Naime, trebalo je dobro paziti u odabiru tvrtke ili pak konzorcija kojemu bi se povjerio zadatak izvedbe toliko zahtjevnog infrastrukturnog objekta kao što je tunel Prenj, za što su se razmatrali gotovo samo Turci. A nakon dugog procesa promišljanja kojem ponuditelju povjeriti težak infrastrukturni zadatak, ‘bitka za Prenj’, prema najnovijim informacijama, mogla bi biti sve bliže raspletu, javlja bljesak.info.
– Trenutno smo u fazi ishođenja odobrenja Banke na tender za posljednju i završnu fazu odabira izvođača radova na dionici Tunel Prenj. Financijska konstrukcija je zatvorena kroz financiranje Europske investicijske banke (EIB), Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Investicijskog fonda Svjetske banke, kažu iz Autocesta BiH.
Težak posao nije za svakog
Već smo pisali o tome kako će konačna odluka presuditi oko toga kome će pripasti nimalo jednostavan zadatak izvedbe devetog najduljeg u Europi i novog tridesetog najduljeg tunela na svijetu. U nekoliko navrata, stručnjaci su upozoravali kako izgradnja Prenja neće nipošto biti laka, zbog čega su u prvom krugu odabrane tvrtke koje su morale proći proces prekvalifikacije za taj posao, a koje smo ranije naveli.
Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine ističu na svojim stranicama kako će se tunel graditi na području koje ima ‘izrazito nepovoljne geomorfološke uvjete, što pridonosi kompleksnosti samog projekta’.
– Tunel Prenj prolazi kroz planinski masiv s velikim nadslojem iznad tunela od jedan kilometar, tako da su u dubini tog stjenskog masiva mogući određeni geološki problemi u obliku podzemnih voda, čak i jezera, pećina i kaverni koji mogu uzrokovati značajne probleme. Zbog dužine tunela, velika pažnja će biti posvećena ventilaciji, rekli su AC FBiH prilikom predstavljanja projekta. Ovdje pročitajte više o Koridoru Vc koji bi, uključujući Prenj trebao premrežiti susjedstvo autocestom.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.