Pretraga

Otvoreno gradilište kockastog nebodera koji će postati najveća zgrada na svijetu

A- A+

Otvoreno je dugo očekivano gradilište u koje su globalno uperene oči. Riječ je o izgradnji 400 metara visokog kockastog nebodera Mukaab u Rijadu, koji bi jednom kada građevinci napuste lokaciju trebao biti najveća zgrada na svijetu. Zgradu je dizajnirao arhitektonski studio Atkins Réalis. Riječ je o neboderu u obliku kocke u čijem će središtu biti 396,24 metara visok kupolasto strukturirani atrij sa spiralnim tornjem unutar njega.

Mukaab Riyadh

Mukaab Riyadh | foto: New Murabba Development Company

Mukaab, neboder u obliku kocke samo je jedan od 14 mega projekata u Saudijskoj Arabiji dok se kraljevstvo priprema za domaćina Expo Riyadh Expo 2030. No, ipak je riječ o sasvim posebnoj građevini s obzirom na to da bi po izgradnji trebala postati najviša zgrada na svijetu i tako ovu titulu oteti tvornici Boeing Everett u SAD-u, koja ju drži još od otvaranja 1967. godine.

Izdvojeni članak

Otkrivena 5. NEOM regija: Tri veličanstvena hotela tri poznata arhitekta između pustinjskih stijena

Estetska posebnost

Izvedeno iz arapske riječi za kocku, Mukaab je upravo to: monumentalna, monolitna građevina koja je savršeno simetrična. Predviđeno je da struktura ima visinu, širinu i duljinu s točno istim mjerama – 396,24 metara.

Zatvorena unutar vanjskog zaslona čiji je trokutasti uzorak moderna interpretacija Najdija, tradicionalnog saudijskog arhitektonskog stila, ova će geometrijska struktura sadržavati ‘unutarnji’ grad. Vizualno, to je oštra suprotnost Epiconu, nazubljenom dvostrukom neboderu koji se gradi u blizini Crvenog mora.

Naime, dok se taj projekt vrijedan 500 milijardi dolara gradi kao dio razvoja urbanog grada Neoma, Mukaab je zamislila Atkins Réalis, kanadska inženjerska tvrtka.

Mukaab Riyadh

Mukaab Riyadh | foto: New Murabba Development Company

Kupolasti atrij

Na više od dva milijuna četvornih stopa površine, najveća zgrada na svijetu sadržavat će niz maloprodajnih, kulturnih i turističkih atrakcija. Kao i stambenih i hotelskih jedinica, poslovnih prostora i rekreacijskih sadržaja.

Ove će funkcije biti smještene duž četiri ugla ovog nebodera u obliku kocke. U središtu će biti 1.300 stopa visok kupolasto strukturirani atrij sa spiralnim tornjem unutar njega. Ogrnut projekcijskim zavjesama iznutra, oživjet će uz impresivna digitalna i holografska iskustva, slično Sferi u Las Vegasu.

Više od 100.000 stambenih jedinica

Predviđeno da zgrada bude završena 2030. godine, te da tada postane dio šire četvrti Murabba — novog središta Rijada. Projekt će sadržavati više od 100.000 stambenih jedinica i 9.000 hotelskih soba, kao i više od 10 milijuna četvornih metara trgovina i 15 milijuna četvornih metara uredskog prostora, piše architecturaldigest.com.

Prema najavama iz New Murabba Development Company, novi centar Rijada također će biti dom muzeja, te sveučilišta za tehnologiju i dizajn. Kao i širokog niza zabavnih i kulturnih sadržaja. Saudijska vizija 2030. ima za cilj ponovno pozicioniranje arapske nacije kao odredišta za turizam, kulturu i inovacije.

Mukaab Riyadh

Mukaab Riyadh | foto: New Murabba Development Company

Poput najsvetijeg lokaliteta

I ovu je investiciju inicirao saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman. Objavio je kako će građevina nalikovati svetoj Kabi u Meki – ‘kući Boga’ u čijem smjeru se klanjaju Muslimani diljem svijeta.

Uzimajući u obzir ogroman značaj kamenog objekta najsvetijeg lokaliteta u Saudijskoj Arabiji, neobično je što je kopija zamišljena u komercijalne svrhe.  Još jedan od razloga za gradnju, naveli su korisnici Reddita iz Saudijske Arabije, jest što je u tako suhom gradu vruće klime shopping jedina izvediva aktivnost.

Mukaab, nova zgrada u Saudijskoj Arabiji nalikovat će na Kabu u Meki | Public Investment Fund screenshot

Drugi megalomanski pothvat

Podsjetimo, Mohammed bih Salaman inicirao je i ideju izgradnje 170 kilometara dugog nebodera Linije, a koji je dio futurističkog pustinjskog projekta o kojemu smo u više navrata pisali. Linija je zamišljena kao zgrada u kojoj neće biti potrebno korištenje automobila, a osim stambenih prostora, u njenoj unutrašnjosti bili bi sagrađeni svi potrebni sadržaji pa čak i zelene površine.

Pustinjski grad NEOM kojemu bi pripadala i Linija predviđen je na prostoru od 34 četvorna kilometra, gdje bi sve potrepštine bile dostupne na pet minuta hoda. Završetak prve faze projekta zamišljena je do 2030., no sudeći po satelitskim snimkama zbog troškova i kompleksnosti izgradnje čini se kako su radovi ipak nešto usporili.

Vrlo skoro Saudijska Arabija mogla bi postati najveće globalno građevinsko tržište. Do koje godine, doznajte ovdje.

Pogledajte video kako se gradi NEOM, Saudijski grad koji će pokretati isključivo obnovljiva energija.

Copy link
Powered by Social Snap