Ova elitna zagrebačka naselja guše se od smrada septičkih jama dok čekaju kanalizaciju
Nekoliko zagrebačkih naselja koja se po više parametara smatraju elitnima, a što potvrđuju cijene kvadrata u oglasnicima, i dalje se bore sa septičkim jamama. Dok čekaju kanalizaciju, guše se u smradu jama koje se nerijetko izlijevaju po cesti, a katkada otječu i u potok. No, čekanju bi konačno trebao biti kraj, jer je Grad objavio natječaj vrijedan 4,3 milijuna eura kojim se traži izvođač infrastrukture za top ulice podno Sljemena. Sve lokacije nalaze se u Gradskoj četvrti Črnomerec.

ilustracija | Pexels
Pojedina naselja u Zagrebu, unatoč statusu elitnih i cijenama kvadrata, izgleda i dalje nemaju ni odgovarajuću kanalizacijsku mrežu. Takvo stanje zabilježeno je u Mikulićima, Fraterščici, Lukšiću i Bijeniku u Gradskoj četvrti Črnomerec, čiji se stanovnici i dalje guše u smradu septičkih jama.
No, situacija bi se uskoro trebala promijeniti. Grad u četiri kvarta predviđa izgradnju kanalizacije, te rekonstrukciju i izgradnju vodovodne mreže, za što je u proračunu spremno 4,3 milijuna eura.
Curenje može aktivirati klizišta
Naselja koja nemaju izgrađenu kanalizacijsku mrežu, otkriva tehnički opis planiranog zahvata, nalaze se na slivu Velikog potoka. Na tom lokacijski povezanom području u trenutnoj situaciji odvodnja otpadnih voda iz objekata odvija se putem sabirnih ili septičkih jama, što je daleko od idealnog i iz više razloga nepraktično. Naime, osim što se iz septičkih jama širi neugodan miris, one se nerijetko prelijevaju po terenu, a katkad završe i u obližnjem vodotoku, no u svemu se krije još jedna neočekivana opasnost.
– Osim što takav neadekvatan način odvodnje uzrokuje zagađenje okoliša (podzemlja i vodotoka), potencijalna je opasnost i za aktiviranje klizišta. Naime, cjelokupno područje smješteno je na obroncima Zagrebačke gore, a na tom je prostoru registrirano nekoliko aktivnih i niz potencijalnih klizišta, stoji u tehničkom opisu planiranog zahvata.
Iz navedenih razloga, na ovom se prostoru kao prioritet nameće izgradnja kanalizacije. Kanalizacijom bi se ostvarila kontinuirana i kontrolirana odvodnja otpadnih voda iz kućanstava, ali i slivnih i procjednih voda na slivu potoka.

Mikulići | foto: screenshot GoogleMaps
Polurazdjelni sustav
Pripadajuća dokumentacija otkriva kako je za predmetno područje, zbog problema klizišta i uskih koridora koji ne dozvoljavaju gradnju dvaju zasebnih sustava odvodnje Vodoprivrednom osnovom predviđen razdjelni sustav odvodnje. Svejedno, ondje se namjerava iznimno primijeniti koncepcija polurazdjelnog sustava što bi trebalo omogućiti i prihvat oborinskih voda s prometnica.
– Izgradnjom sabirnog kanala u dolini Velikog potoka stvoreni su preduvjeti za proširenje kanalizacijske mreže na naselja Mikulići, Fraterščica, Lukšić i Bijenik u Gradskoj četvrti Črnomerec. Područje predmetnih naselja karakterizira izgradnja obiteljskih kuća s okućnicama, a u novije vrijeme i urbanih vila. Ulice su relativno uske, sa izgrađenom svom ostalom komunalnom infrastrukturom, stoji u opisu.
Izradom projektne dokumentacije, a potom i izgradnjom kanalizacijske mreže, omogućit će se priključenje otpadnih voda iz objekata i oborinskih voda s prometnica na kanalizacijski sustav grada Zagreba i dovod na Centralnom uređaju za pročišćavanje otpadnih voda, navodi projekt. Upravo na taj način trebao bi se znatno podići standard življenja stanovništva i postići pozitivan utjecaj na okoliš.
Konačno kvalitetna odvodnja za prometnice
Glavnim projektom predviđena je izgradnja kanalizacijske mreže na slivu Velikog potoka, položene po postojećim ulicama, te u konačnici spojene na sabirni kanal u dolini potoka dimenzija 80 i 100 cm. Ukupna dužina projektirane kanalizacijske mreže iznosi 6922 m’ i obuhvaća odvodnju svih objekata i prometnica koje do danas nemaju riješenu kvalitetnu i funkcionalnu odvodnju.
Uz izgradnju kanalizacije, valja istaknuti, planira se i izrada sustava javne odvodnje te izmještanje odnosno rekonstrukcija 3.120,75 metara tog sustava. Za potrebe rekonstrukcije cjevovoda, osim faktora starosti, u obzir su se uzimali i podaci Investitora o puknućima i zahvatima na cjevovodima tijekom eksploatacije, da bi se odlučilo o konačnom pravcu djelovanja.
– Cjevovodi predviđeni za rekonstrukciju položit će se u postojećoj trasi, osim u dijelovima trase u kojima zadiru u posjed privatnih vlasnika ili prema uvjetima ostalih javnopravnih tijela, to jest radi usklađenja trase svih položenih instalacija u obuhvatu. Svi dijelovi trase izmjestit će se u koridor javno prometne površine što je prikazano u grafičkim prilozima. Izrada cjevovoda predviđena je u naselju Mikulići, navodi tehnički opis. Ovdje doznajte kojih još sedam ulica u Zagrebu bi trebale dobiti nove cijevi.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.