Ruši se zgrada u Paromlinskoj, top lokacija u centru Zagreba čeka novi projekt
Konačno je krenulo rušenje bivše zgrade Zagrebačke banke u Paromlinskoj ulici u Zagrebu. Zgrada je gradsko ruglo posljednjih 12 godina, a proces rušenja pokrenuo je vlasnik, Josip Baričević.
Zgrada se nalazi na gotovo 9.500 kvadrata vrijednog zemljišta u samom centru Zagreba, u neposrednoj blizini Glavnog kolodvora. Djelo je poznatog zagrebačkog arhitekta Kazimira Ostrogovića. Baričevićeva tvrtka Energenius Loci kupila ju je 2018. godine kupila na dražbi na Općinskom sudu u Novom Zagrebu za 75.4 milijuna kuna. Odgađao je rušenje zgrade godinama, te je isticao u javnosti kako nije zadovoljan odlukom Grada o prisilnom rušenju zagrade s obzirom na to da su dva neovisna statičara procijenila da je statika zgrade dobra, a da je jednoga od njih angažirao Grad Zagreb.
Vlasnik zgradu nije htio rušiti
No, ipak, početkom lipnja, Baričević je za Hinu potvrdio kako će zgrada ipak biti rušena na njegov nalog, a ne nalog Grada Zagreba iz kojega su pak prethodno najavili uklanjanje objekta ako vlasnik to ne učini. Naime glasnogovornica Grada Zagreba, Dinka Živalj, tada je izjavila da je Grad Zagreb pokrenuo javnu nabavu za izvođača radova za rušenje sporne zgrade dodavši kako će postupak biti obustavljen ako se do njegova okončanja vlasnik ipak sam pobrine za svoju nekretninu.
Što će niknuti na ovoj lokaciji ostaje vidjeti. Prema ranijim najavama, nakon rušenja, Baričević ovdje planira izgraditi novu zgradu koja će na donjoj etaži funkcionirati kao trgovački centar, dok će iznad njega biti poslovni uredi.
Propao projekt autobusnog terminala
Podsjetimo, na ovoj lokaciji se od 1956. nalazila poslovnica Zagrebačke banke, koja je ugašena kad se banka 2012. preselila u svoje novo sjedište na Trgu bana Josipa Jelačića. Neposredno prije nego što je prodala ovu svoju središnju poslovnu zgradu, u Paromlinskoj 2, Zagrebačka banka je od arhitektonskog ureda 3LHD zatražila studiju mogućeg razvoja ‘Projekta Paromlinska’. Prema toj studiji, na ovom su mjestu trebali niknuti novi trgovački centar i prošireni autobusni terminal s garažama.
Suteren je prema prijedlogu trebao biti rezerviran za autobusni terminal, ispod kojeg bi se nalazile tri razine podzemnih garaža, a iznad bi bili trgovački centar i poslovni, odnosno uredski prostori. Projekt je tada podržao i Grad Zagreb. Građevinska tvrtka Stipić grupa, danas Konos Construction, krajem 2012. kupila je zgradu za 120 milijuna kuna, što je čak 26 milijuna kuna više od početne cijene koju je tražila Zagrebačka banka.
Pogledajte ovdje koje još stare zagrebačke zgrade čekaju rušenje.