Sada je i službeno, kroz koji mjesec mogla bi krenuti iskopavanja za olimpijski bazen u Zadru
Bude li izvođač odabran u roku, ove godine bi mogla krenuti kopanja u sklopu SC-a Višnjik. Grad Zadar traži tvrtku koja bi gradila bazen za otprilike 4,3 milijuna eura, a zna se u kojim gabaritima. Novi olimpijski bazen jedan je korak u projektu modernizacije sportske infrastrukture u Zadru.
Nekoliko mjeseci nakon puštanja projekta u javno savjetovanje, u Zadru bi kroz koji mjesec mogla početi prva kopanja za novi olimpijski bazen SC Višnjik. Gradnja se planira u sklopu projekta modernizacije sportske infrastrukture Sport Upbuild. U sustavu javne nabave traži se izvođač radova koji su po novom u odnosu na procijenjenu vrijednost u javnom savjetovanju od 5,37 milijuna eura ‘spušteni’ na iznos od 4,3 milijuna eura.
Za plivačka natjecanja
Zadrani sigurno željno iščekuju početak realizacije ovog zahvata koji će upotpuniti sportski kompleks Grada Zadra. U dokumentaciji na javnom savjetovanju, pisali smo, navedeno je da će novi bazen ukupnih tlocrtnih dimenzija 80,48×35,64 metara zadovoljiti sve uvjete za održavanje službenih plivačkih natjecanja na međunarodnoj razini, a da će se graditi prema projektu koji je izradio zadarski Konus.
Javno dostupna dokumentacija navodi da je u planu izgradnja otvorenog olimpijskog bazena u sklopu Športskog centra Višnjik u Zadru. Projekt će se graditi kako u skladu s Prostornim planom uređenja Grada Zadra, Urbanističkog plana uređenja sportsko-rekreacijskog središta ‘Višnjik’ te Detaljnog plana uređenja koji se odnosi na ovo područje.
Gradilište na dvoslojnom tlu
Konstrukcija je vrlo složena pa će biti neophodna izrada i izvedbenog projekta armiranobetonske konstrukcije, koji će obuhvaćati plan opate te armaturne nacrte za projekt betona. Istraživanja su pokazala da će se bazen graditi na dvoslojnom tlu pa je projekt prilagođen tom otkriću.
Konkretno, do dubine istraživanja registrirana su dva materijala. Riječ je o površinskoj mješavini gline i kamenitog krša, dok se u podlozi nalazi ‘vrlo jako srednje raspucala vapnenačka stijena’.
Da bi se maksimalno smanjila slijeganja na takvom terenu, preporuča se opteretiti temeljno tlo kontraktnim pritiskom od 500 kN po kubnom metru. Očekuje se da uz odgovarajuće uvjete i uspostave kontakta temelj-stijena na cijeloj površini temeljenja slijeganja neće biti svega par milimetara.
Po pitanju geotehničkih istražnih radova zna se i da je izvedeno 14 bušotina, od kojih su sve do jedne izvedene do dubine od 10 metara, a jedna do 5 metara dubine. Dobra vijest je da ni u jednoj bušotini nije registrirana pojava podzemne vode.
Izvedba ‘bijele kade’
Po pitanju izvedbe bazenske školjke, dokumentacija navodi da će se konstrukcija izvesti kao nepropusni beton, to jest bijela kada. Budući da trenutno ne postoje hrvatske smjernice za projektiranje i izvedbu te vrste konstrukcije, projektiranje i izvedba će se vršiti u skladu s austrijskim smjernicama OBV Wasserundurchlassige Betonbauwerke – Weise Wannen.
K tome, ispod temeljne ploče bit će potrebno izvesti sloj podložnog betona u debljini od 10 cm. Dozvoljena širina pukotina u nazovistalnoj kombinaciji opterećenja se ograničava na 0,15 milimetara.
Oko bazenske školjke će se izvesti servisni hodnik te strojarsnica. Taj dio armiranobetonske konstrukcije neće biti izveden kao ‘bijela kada’ već će se s vanjske strane zidova odnosno s donje strane armiranobetonske temeljne ploče izvesti sloj hidroizolacije.
Modernizacija sportskih objekata
Podsjećamo, Olimpijski bazen dio je projekta Sport Upbuild, osnovno modernizacije sportske infrastrukture, a obuhvaća modernizaciju SC-a Višnjik, u što je uključeno opremanje centara za dijagnostiku sportaša, ali i izgradnja novih kvartovskih sportskih igrališta u gradu. Obuhvaća i rekonstrukciju te uređenje i izgradnju igrališta u Bibinjama, Škabrnji i Poličniku.
U sklopu ovog projekta nije predviđena gradnja tribina niti manjeg bazena dubine šest metara sa skakaonicom s koje će se moći izvoditi ekshibicijski programi s visine od 25 metara, a za što je planiran drugi izvor financiranja. Taj dio projekta izradio je arhitekt Viktor Vrećko i koji je trebao biti nova zadarska atrakcija na Višnjiku s arhitektonskim potpisom.
Zadar bi mogao kompletno srediti svoju zračnu luku. Evo kako bi izgledala nakon milijunske rekonstrukcije i dogradnje.