Pretraga

Sve što trebate znati o potresno sigurnoj gradnji na temeljnom jastuku

A- A+

S obzirom na potrese koji su pogodili Sisačko-moslavačku županiju, Grad Zagreb i Zagrebačku županiju, potrebno je razmišljati o potresno sigurnoj gradnji. Štoviše Hrvatska je određena kao potresno ugroženo područje, a mi donosio vam priču o potresno sigurnoj gradnji na temeljenom jastuku.

Potresno sigurna gradnja

Potresno sigurna gradnja na temeljnom jastuku | foto: Unsplash

Istraživanje o potresnoj sigurnosti pasivnih zgrada, koje je proveo Fakultetu za arhitekturu u Ljubljani, riješilo je problem potresne sigurnosti građevina temeljenih na fleksibilnoj ploči, a spoznaja je objavljena 2013. godine. Štoviše, temeljni jastuk je predstavljen kao adekvatno rješenje za pasivne zgrade i na našem području.

Hrvatska potresno ugroženo područje

Hrvatska je u cijelosti određena kao potresno ugroženo područje, a kod takvih uvjeta može, pri temeljenju sa slobodno položenim slojevima ispod temeljne ploče, doći do klizanja između slojeva toplinske izolacije, hidroizolacije, folije za brtvljenje i betonske temeljne ploče.

Različito potresno ugrožena područja zahtijevaju i različita rješenja temeljenja. U istraživanju se, pri traženju odgovarajućih rješenja, usredotočilo na ograničenja pomaka između temeljne ploče i sloja toplinske izolacije te između pojedinih slojeva toplinske izolacije. Ujedno se maksimalno iskoristila uloga hidroizolacije za očuvanje energijske učinkovitosti.

U nastavku je predstavljeno praktično rješenje temeljnih jastuka, koje je zasnovano na istraživanju potresne sigurnosti pasivnih kuća, odnosno na istraživanju materijala i različitih konstrukcijskih sklopova u područjima jakih i ponavljajućih potresa.

Izdvojeni članak

Veliki plan vrijedan 15 milijardi kuna za spašavanje potresom pogođenog i izumirućeg područja

Temeljna ploča

Temeljna ploča predstavlja nosivi toplinsko izolirani temeljni sklop koji je formiran tako da prilikom projektnog ubrzanja tla, zgrada koja je izgrađena na temeljnoj ploči ujedno ima i potresnu sigurnost. Štoviše, sastav temeljne ploče, kako se naziva toplinski izolirana te hidroizolirana temeljna ploča za potresno ugrožena područja, ovisi o željenoj energijskoj učinkovitosti, prisutnosti podzemne vode, konstrukcijskoj osnovi građevine, njezinim gabaritima i masi te konkretnoj lokaciji zgrade zbog poštivanja odgovarajućeg projektnog ubrzanja tla.

Rješenje temeljnog jastuka

Naime, sastavni dijelovi temeljnog jastuka su temeljna ploča koja je konstrukcijski armiranobetonski element. Štoviše, dimenzionirana je za svaku zgradu posebno, a pritom su u obzir uzete sve spomenute posebnosti gradnje na određenoj lokaciji. Temeljna ploča je glavni nosivi element, a njezina kvalitetna ugradnja od bitnoga je značaja za svaki objekt.

Drugi sastavni dio je FIBRANxps, toplinska izolacijska ploča, koji dolazi ispod temeljne ploče, a u istraživanju su se testirali uzorci različitih debljina i tlačnih čvrstoća. Naime, pokazalo se vrlo stabilno ponašanje FIBRANxps materijala s izuzetno malim odstupanjima te se upravo zbog toga s velikom sigurnošću može predvidjeti ponašanje određene zgrade na potresno ugroženoj lokaciji.

Temeljni jastuk

Izgled temeljnog jastuka | foto: Fibran

Štoviše, studija potresne sigurnosti pasivnih kuća pokazala je da postavljanje mekšeg sloja izolacije uzrokuje produljenje vremena titranja zgrade, stoga je izbor izolacije odgovarajuće tlačne čvrstoće odgovorna projektantska odluka. U slučaju dvoslojnog ili troslojnog polaganja svi su slojevi toplinske izolacije identične tlačne čvrstoće – 400, 500 ili 700 kPa, zaključno s FIBRANxps SEISMIC pločom, koja je ujedno u kontaktu s temeljnom pločom.

Treći dio je FIBRANxps SEISMIC, a također se radi o toplinskoj izolacijskoj ploči različitih tlačnih čvrstoća. Osim toga, ima grubu površinu za sprječavanje klizne ravnine na spoju s temeljnom pločom. SEISMIC ploča sastavni je dio svakoga rješenja, uključujući potresno manje i potresno vrlo ugrožena područja i to bez obzira na broj slojeva toplinske izolacije.

Hidroizolacija je četvrti dio temeljnog jastuka koja mora, zbog trajno učinkovite toplinske izolacije i čitavog konstrukcijskoga sklopa, biti postavljena što niže u temeljnoj ploči. Štoviše, upotrebljava se obostrano ljepljive hidroizolacije pri višeslojnoj izolaciji, a hidroizolacijski sloj je tako sigurno postavljen i trajno zaštićen. Obostrano ljepljiva hidroizolacija lijepi dva sloja toplinske izolacije tako da temeljna ploča djeluje spregnuto.

Detaljnije možete pročitati u izvještaju istraživanja.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Copy link
Powered by Social Snap