Top 5 velikih rekonstrukcija hrvatskih dvoraca: Čarolija prošlosti u novom ruhu
Dvorci su danas savršeno okruženje za svadbene svečanosti, turističke atrakcije ili pak, posve suprotno, odraz nemara i/ili nemogućnosti vlasnika za ulaganja od kojih će zasjati. No, nešto se po ovome pitanju u Hrvatskoj posljednjih godina promijenilo i pokrenulo val obnove upravo dvoraca. Jasno, kako je riječ o velikim ulaganjima i konzervatorskim zahtjevima, proces napreduje sporo. No, ne na svim lokacijama. Izdvajamo Top 5 dvoraca za koje postoje projekti ili je obnova već u realizaciji.
Početkom prosinca svečano je otvoren dvorac Opeka u okolici Varaždina. Obnavljao se 3 godine, a sada će postati sjedište modernog i suvremeno opremljenog Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi. Obnova dvoraca nešto je što se ne događa svaki dan, ali u zemlji s bogatom poviješću kao što je Hrvatska i nije tako velika vijest. Barem ne u ovom trenutku. Naime, trenutačno je u različitim fazama planiranja, projektiranja i realizacije obnova čak pet dvoraca.
5. Dvorac Stara Sušica
Dvorac Stara Sušica smješten je u Gorskom Kotaru u mjestu Stara Sušica udaljenom 5 kilometara od Ravne Gore. U vlasništvu je Grada Rijeke, a njime upravlja ustanova Dom Mladih koja ga koristi kao dječje odmarališta. U dvorcu borave djeca i mladež iz cijele Hrvatske na različitim programima škole u prirodi, kampovima, zimovanjima i ljetovanjima.
Prvi zapisi o dvorcu datiraju iz 14. stoljeća, a u današnjoj formi koja predstavlja spoj romanike i neogotike je od 19. stoljeća kada ga je riječka obitelj Frankopan preuredila u ljetnikovac. Od tada je, po potrebi je, parcijalno uređivan i prilagođavan novim ulogama, a danas čeka kompletnu restauraciju. Prvi korak prema tome cilju bila je izrada konzervatorsko-restauratorskog elaborata koji je upravo zavšen, te će biti temelj za daljnje aktivnosti obnove i prezentacije Dvorca Stara Sušica i očuvanje njegove kulturno-povijesne vrijednosti za buduće generacije.
4. Dvorac Kerestinec
Nakon što je u studenom 2023. godine kraju uspješno privedena konstrukcijska obnova Dvorca Kerestinec jugoistočno od Samobora, ugovorena je cjelovita obnova ovog objekta. Konstrukcijska obnova bila je nužna zbog vidljivih pukotina i drugih oštećenja nastalih u potresu, a ojačanje konstruktivnih i nekonstruktivnih elemenata prostorije će učiniti sigurnima za daljnje korake.
Kod cjelovite obnove izvođač ostaje Spektar gradnja s kojom je Grad Sveta Nedjelja i ranije surađivao, a kraj radova vrijednih nešto više od 4,6 milijuna eura očekuje se u lipnju iduće godine, dokad valja iskoristiti dodijeljena sredstva za obnovu. Radovi će obuhvatiti kompletno unutarnje uređenje objekta, uređenje atrija i svih fasadnih površina, te podrazumijeva različite vrste radova od obrtničkih i građevinskih do restauratorskih i kiparskih. Dvorac je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro pa će izvedba biti zahtjevnija zbog čuvanja materijala i estetike, a bit će potrebni i specifični radovi poput oslikavanja, kiparskih tehnika i očuvanja drvenih dijelova.
3. Dvorac baruna Trenka
U sklopu 10 milijuna eura vrijednog projekta Požeško – slavonske županije, uskoro će započeti obnova dvorca baruna Trenka u blizini Požege. Ovaj barokni kompleks iz 18. stoljeća, poznat po znamenitom hrvatskom vojskovođi Franji Trenku koji ga je prvotno posjedovao, bit će pretvoren u posjetiteljski centar s restoranom i ostalim raznim sadržajem. Županija je dvorac otkupila od privatnog vlasnika 2019. godine za 220 tisuća eura kako bi zaustavila njegovo daljnje propadanje.
Ovaj barokni kompleks četverokutnog oblika s otvorenim unutarnjim atrijem nadograđivan je više puta tijekom godina. Prvu preobrazbu doživio je za vrijeme baruna Peteffya u kasnobaroknom – neoklasicističkom stilu, a današnji klasicistički izgled dao mu je grof Jakob Svetić. U dvorcu se planira izgraditi posjetiteljski centar, kafić i restoran, suvenirnica, smještajne jedinice te prostori za udruge, radionice i predavanja.
2. Dvorac Inkey
Dvorac Inkey sagradila je u 19. stoljeću barunska obitelj Inkey koja je u dvorcu i stanovala. Napustili su zdanje potkraj Drugog svjetskog rata, a danas je u vlasništvu Koprivničko-križevačke županije koja ga je kupila za samo 53.000 eura i od njega planira napraviti, između ostaloga, wellness oazu.
Radove će izvesti radove tvrtka Radnik, a obuhvatit će rekonstrukciju i transformaciju zapuštene građevine u moderno zdanje. Cijeli posao koštat će više od 14,2 milijuna eura, od čega je značajni dio osiguran iz EU fondova.
Radovi rekonstrukcije i dogradnje dvorca uključivat će: građevinske, obrtničke radove, provođenje električnih instalacija, grijanja, hlađenja te ventilacije. No i instalaciju vodovoda i odvodnje, kao i preostale potrebne radove. K tome, opći cilj projekta je prilagodba javne turističke infrastrukture dvorca Inkey u infrastrukturu u funkciji razvoja wellness turizma što će se postići obnovom zgrade dvorca.
1. Dvorac Erdödy
Dvorac Erdödy najstariji je sačuvani spomenik kulturne baštine u Jastrebarskom. U zaborav je pao prije više od 30 godina, a prije dvije godine je započela njegova kompleksna sanacija. Dvorac, koji je zidan od kamena i opeke zatečen je u vrlo lošem stanju. Pažljivom rekonstrukcijom većina važnih elemenata vratit će se u izvorno stanje. Iako je cilj korištenje originalnih materijala, poput stare opeke i kamena, loše stanje konstrukcije dvorca zahtijevalo je i modernije zahvate.
Tijekom obnove pronađeni su vrijedni elementi, poput gotičkih prozora i kamenog poda. Ukupna vrijednost projekta je gotovo 26 milijuna eura, a predviđeno je da radovi budu završeni sredinom 2026. godine. Nakon obnove, dvorac će zasjati u punom sjaju i postati kulturni i povijesni centar grada Jasterbarsko. Izvođač radova je Ing-grad.
Diznajte ovdje kako se obnavljao dvorac Opeka.