Turski šator stiže na obnovljenu šibensku tvrđavu: Prezentirat će osmansko društvo i kuhinju
Potpisivanjem ugovora službeno je potvrđen dolazak turskog šatora Yurt na šibensku tvrđavu sv. Ivana. Šator, koji će postati dio ponude na obnovljenoj tvrđavi, prezentirat će kulturu 17. stoljeća, osmansko društvo i tursku kuhinju. Projekt premašuje vrijednost od pola milijuna kuna bez PDV-a.
Turski šator Yurt pokrivat će površinu veličine 8×12,5 metara.
Šibenski gradonačelnik Željko Burić i Tomislav Pokrajčić, direktor tvrtke Jel-Tom d.o.o., potpisali su danas Ugovor za izradu turskog šatora YURT u okviru projekta ‘Revitalizacija područja tvrđave sv. Ivana’.
Turski šator na šibenskoj će tvrđavi prezentirati osmansko društvo, kulturu 17. stoljeća te tursku kuhinju iz prošlosti i današnjosti.
Turska kultura u Šibeniku
Postavljanje turskog šatora na šibenskoj tvrđavi komentirao je gradonačelnik Željko Burić.
– Tvrđava sv. Ivana, naša najveća tvrđava, otvara nam brojne mogućnosti poboljšanja turističke, kulturne i edukativne ponude, rekao je Burić dodajući kako će šator prezentirati period u kojem se tvrđava gradila te postati nova atrakcija grada Šibenika.
O tvrđavi sv. Ivana
Tvrđava ima zvjezdasti oblik tlocrta, a na sjevernoj strani pojačana je visokim zidanim nasipom u obliku kliješta (tal. tanaglia) odakle je potekao naziv Tanaja koji Šibenčani često koriste.Tvrđava je tijekom druge polovine 17. stoljeća više puta preoblikovana i ojačavana. (Izvor: Turistička zajednica grada Šibenika)
Šator Yurt povijesno je interpretativni sadržaj koji će prezentirati osmansko društvo, a njegovi posjetitelji moći će degustirati tursku kuhinju iz prošlosti i sadašnjosti kao i ostalu kulturnu ponudu šatora poput isprobavanja autentične odjeće i rekvizita iz tog perioda.
– Interijer će se sastojati od dvije cjeline, jedna će biti prostor za posjetitelje, a jedna za servis, odnosno kuhinja koja će služiti za pripremanje hrane i pića, navodi Maja Čeko iz Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj.
Prostor za posjetitelje bit će uređen jastucima za sjedenje i niskim stolovima te dekorativno oslikanim stupovima. Ispred ulaza, navodi Maja Čeko, će se nalaziti otvorena terasa površine 100 kvadratnih metara koja će također biti uređena s niskim okruglim stolovima i jastucima za sjedenje.
– Sva ugostiteljska oprema poput dekorativnih servisa za čaj i keramičkih tanjura i posuda bit će u tursko-osmanskom stilu kako bi posjetiteljima dodatno približili autentičnost života iz 17. stoljeća, dodaje Čeko.
Vrijednost potpisanog ugovora iznosi 591.000,00 bez PDV-a kuna.