Pretraga

Uskoro kreće rušenje gradskog rugla u središtu Zagreba

A- A+

Bivša zgrada Zagrebačke banke u Paromlinskoj ulici u Zagrebu konačno će prestati biti ruglo u središtu grada. Uočeni su pripremni radovi za rušenje ovoga objekta u vlasništvu Josipa Baričevića.

Zgrada u Paromlinskoj 2

Zgrada u Paromlinskoj 2 | foto: Google street view

Baričević je za Hinu potvrdio kako će zgrada biti rušena na njegov nalog, a ne nalog Grada Zagreba iz kojega su početkom godine najavili uklanjanje objekta ukoliko vlasnik to ne učini. Uz dodatak kako je glasnogovornica Grada Zagreba, Dinka Živalj, izjavila da je Grad Zagreb pokrenuo javnu nabavu za izvođača radova za rušenje sporne zgrade dodavši kako će postupak biti obustavljen ako se do njegova okončanja vlasnik ipak sam pobrine za svoju nekretninu.

Novi planovi za vrijedno zemljište

Zgrada se nalazi na gotovo 9.500 kvadrata vrijednog zemljišta u samom centru Zagreba, u neposrednoj blizini Glavnog kolodvora. Baričevićeva tvrtka Energenius Loci zgradu je 2018. godine kupila na dražbi na Općinskom sudu u Novom Zagrebu za 75.4 milijuna kuna, a on tvrdi kako svoje planove na ovoj lokaciji nije do sada realizirao zbog pandemije koronavirusa. No, uz to, Baričević je ranije za Indeks istaknuo kako nije zadovoljan odlukom Grada o prisilnom rušenju zagrade s obzirom na to da su dva neovisna statičara procijenila da je statika zgrade dobra, a da je jednoga od njih angažirao Grad Zagreb.

Prema ranijim najavama, nakon rušenja, Baričević na ovoj lokaciji planira izgraditi novu zgradu koja će na donjoj etaži funkcionirati kao trgovački centar, dok će iznad njega biti poslovni uredi. Svojedobno Baričević je za Index rekao kako će kompleks također imati hotelske i ugostiteljske sadržaje, na što je javno iz Grada Zagreba upozoren da se takvi planovi moraju razvijati u skladu s GUP-om.

Gradsko ruglo koje propada od 2012. godine

Na ovoj lokaciji se od 1956. nalazila poslovnica Zagrebačke banke, koja je ugašena kad se banka 2012. preselila u svoje novo sjedište na Trgu bana Josipa Jelačića. Neposredno prije nego što je prodala ovu svoju središnju poslovnu zgradu, u Paromlinskoj 2, Zagrebačka banka je od arhitektonskog ureda 3LHD zatražila studiju mogućeg razvoja ‘Projekta Paromlinska’. Prema toj studiji, na ovom su mjestu trebali niknuti novi trgovački centar i prošireni autobusni terminal s garažama.

Suteren je prema prijedlogu trebao biti rezerviran za autobusni terminal, ispod kojeg bi se nalazile tri razine podzemnih garaža, a iznad bi bili trgovački centar i poslovni, odnosno uredski prostori. Projekt je tada podržao i Grad Zagreb. Građevinska tvrtka Stipić grupa, danas Konos Construction, krajem 2012. kupila je zgradu za 120 milijuna kuna, što je čak 26 milijuna kuna više od početne cijene koju je tražila Zagrebačka banka.

Izdvojeni članak

VIDEO: Rušenje starog hotela Marjan u završnoj fazi, u novi ponos Splita ulaže se preko 100 milijuna eura

Već iduće godine Stipić grupa je podnijela zahtjev za predstečajnu nagodbu zbog 600 milijuna kuna raznih dugova. Kako su za ovu investiciju podigli kredit upravo u ovoj banci, zgrada se na kraju vratila u vlasništvo Zagrebačke banke. Konos Construction je sve do 2017. godine najavljivao rušenje zgrade, koja je u međuvremenu propadala. Godine 2018. održana je nova dražba na kojoj ju je i kupio sadašnji vlasnik Josip Baričević, odnosno njegova tvrtka Energenius Loci.

Zgrada čije se rušenje uskoro očekuje djelo je poznatog zagrebačkog arhitekta Kazimira Ostrogovića. Inače, Ostrogović je i autor kompleksa Instituta Ruđer Bošković, zagrebačke gradske vijećnice, kao i Fakulteta strojarstva i brodogradnje i Vile Zagorje. Zgrada se gradila od 1962. do 1964. za potrebe Komunalne banke i bila je dograđivana 70-ih godina. Zadnja dogradnja bila je 1986. godine pri čemu je izgubila izvornu vizuru.

Pogledajte ovdje koje još stare zagrebačke zgrade čekaju rušenje.

 

Copy link
Powered by Social Snap