Veliki posao na istočnim obroncima Žumberačkog gorja: Tko će projektirati tržnicu od 12,5 milijuna eura
Poznata je izreka ‘tržnica je trbuh grada’, no razvojem tržnih centara, stare gradske tržnice sve su više zanemarene. Kako bi zadržali tradiciju tog oblika prodaje, Grad Samobor odlučio je uložiti u svoju tržnicu u samom središtu grada. Na području u obuhvatu zone zaštite, u planu je rekonstruirati i dograditi postojeću strukturu kako bi se proširila ponuda i prilagodilo današnjim standardima. Za taj posao traži se najbolje idejno rješenje, a već se govori i o nabavi radova koji bi mogli doseći ‘cifru’ od 12,5 milijuna eura.
Grad Samobor uređuje tržnicu, a već je raspisan javni natječaj kako bi se pronašlo najbolje rješenje za rekonstrukciju i nadogradnju postojeće tržnice u Ulici Josipa Milakovića u Samoboru. Uređenjem će se sagledati cjelovito uređenje prostora bloka tržnice, kao i površina prostora okolnih čestica, jer se taj središnji gradski prostor želi kvalitetno urbanistički i arhitektonski rekonstruirati građenjem nove građevne strukture.
Radovi će uključivati parterno i hortikulturno uređenjem, ali i ugradnju nove urbane opreme. Iznos troškova izrade projektno-tehničke dokumentacije procijenjen je na nešto manje od 700 tisuća eura, bez PDV-a.
Izgradnja od 12,5 milijuna eura
Izvedba projekta zamišljena je na način da se projekt, kad bude realiziran uklapa u kontekst povijesne građevne strukture najužeg centra grada Samobora kako bi postao ugodan i funkcionalan javni prostor. Putem natječaja traži se najbolje arhitektonsko-urbanističko rješenje za novu modernu tržnicu, a natječaj je raspisao Grad Samobor koji je i investitor projekta.
Za ukupno 676.329,50 eura, bez PDV-a, valjalo bi izraditi projektno-tehničku dokumentaciju koja će sadržavati sve potrebne faze, odnosno idejni i glavni projekt te izvedbeni projekt s troškovnicima. Zatim će na temelju izrađene projektno-tehničke dokumentacije raspisivač provesti postupke javne nabave radova procijenjene vrijednosti investicije 12.510.000 eura bez PDV-a, odnosno prosječno 2.000 eura po metru kvadratnom, bez PDV-a sukladno detaljnom iskazu troškova izvedbe.
– Analizirajući prostorne mogućnosti i prostorna ograničenja predviđene lokacije, (cilj provedbe je) dobiti funkcionalno i oblikovno najbolje idejno rješenje za realizaciju rekonstrukcije tržnice u Samoboru. Odabrano rješenje će poslužiti kao podloga za izradu projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju tržnice u Samoboru, stoji u predmetnoj dokumentaciji u elektroničkom sustavu javne nabave.
‘Tržnica je trbuh grada’
– ‘Tržnica je trbuh grada’, ovu izreku, ali i činjenicu kako tržnice predstavljaju trbuh svakog grada čuli smo i čujemo gotovo svakog dana. Jednako kao što parkovi predstavljaju pluća grada ili kao što bez kvalitetne opskrbe vodom nema života, tako tržnice u elementarnom obliku predstavljaju trbuh grada. A svi jako dobro znamo kako bez hrane i zraka, te vode ne možemo živjeti, može se iščitati u opisu važnosti projekta rekonstrukcije.
Uz tržnice vežu se i drugi pojmovi koji ju čine jedinstvenim mjestom nabavke hrane, a gdje bi se trebalo moći kupiti svježe namirnice. Više je načina na koji trgovci u tom obliku razmjene doprinose očuvanju biološke raznolikosti u širem smislu, te agrobioraznolikosti u užem smislu, zbog čega se odlučilo uložiti u ovu strukturu u samom središtu grada Samobora.
Što se tiče samog projekta, na zemljištu obuhvaćenom natječajem postojeća izgradnja predviđena je za uklanjanje. Širi je okolni prostor pritom uglavnom izgrađen stambenim ili poslovnim zgradama heterogene kako arhitektonske tako i gradbene kvalitete. Po pitanju pak zaštite na cijelom području natječajnog obuhvata i u njegovu okružju ipak su mogući rekonstrukcija, preoblikovanje i nova gradnja.
Osnovna obveza koja je proizašla iz GUP-a je realizirana izrada UPU-a kojim su, u skladu s konzervatorskim propozicijama određeni prostorni pokazatelji te uvjeti i načini gradnje i uređenja pojedinih prostornih cjelina ili njihovih dijelova. Područje obuhvata UPU-a najuže je središte grada Samobora, a na prostoru koji je urbanistički uglavnom definiran, i GUP grada Samobora odredio ga je kao dovršen dio grada u kojem se primjenjuje režim stroge zaštite (zona 1A), odnosno zaštite (zona 1B), održavanja, revitalizacije i dogradnje dijela povijesne cjeline.
Cestovni promet i pješaci
Osim rekonstrukcije i dogradnje, idejno rješenje obuhvaćat će i promet, ali i zelene površine. Tako je, osim uređenja prometnih koridora predviđeno i uređenje prometnih površina zelenila. U prvom i drugom podzemnom sloju koridora predviđeno je polaganje uređaja u funkciji sustava telekomunikacijskog prometa, cjevovoda vodoopskrbe, javne odvodnje otpadne i oborinske vode, plinoopskrbe te elektroenergetskih kabela i kabela javne rasvjete.
Što se pak tiče cestovnih koridora namijenjenih odvijanju pješačkog, biciklističkog i motornog prometa, površine u osnovnoj razini koridora cestovnih prometnica bit će potrebno dimenzionirati u širinama koje će omogućiti sigurno odvijanje prometa svih vrsta. Planom su određeni koridori cestovnih prometnica, a koji su u skladu s ulogom u prometnoj mreži razvrstani u dvije kategorije: sabirne i ostale ulice. Planom je pak predviđeno zadržavanje svih postojećih pješačkih i pješačko-kolnih površina.
Milijuni se izdvajaju za rekonstrukciju najveće tržnice na istoku Hrvatske. O čemu je riječ doznajte ovdje.