Pretraga

Video: Gradilište Jablanica, ovako se popravlja pruga, kada Turci pomažu sve se ‘praši’

A- A+

Sanacija oštećenja dijela željezničke pruge kod Komadinovog Vrela, nedaleko od Jablanice, u punom je jeku nakon što je na sebe obnovu preuzela turska kompanija Cengiz Insaat, i to potpuno besplatno. Najavljeno je da će radovi biti gotovi za samo 40 dana, u što se, obzirom na ugled tvrtke, uopće ne sumnja. Vraćanje vlaka na tračnice željeno se očekuje obzirom da obustava željezničkog prometa na dionici Sarajevo – Mostar, ali i prema luki Ploče, gospodarstvenike već košta stotine tisuća eura.

Jablanica pruga gradilište

Jablanica pruga gradilište | foto: screen shot you tube

Nakon što se više od dva mjeseca situacija oko sanacije uništene pruge kod Jablanice nije micala s mjesta, konačno lokalno stanovništvo svjedoči građevinskim radovima koji bi trebali željeznički promet vratiti u ovaj kraj. I to, ni manje ni više nego za samo 40 dana.

Izdvojeni članak

Abeceda poplave: Što je Državni plan obrane o poplava, stupnjevi sustava obrane, retencija i akmulacija

Rok je to koji si je postavila turska kompanije Cengiz Insaat koja je na sebe samoinicijativno i besplatno preuzela radove. Na terenu je već nekoliko dana sva neophodna mehanizacija i osoblje kompanije.

Bočni stupovi

Građevinski inženjer tvrtke, i voditelj radova na obnovi pruge, Salih Kerim Bozkan, kazao je kako su u toku pripremni radovi na izgradnji mosta preko kojeg će biti povezana pruga iz Sarajeva ka Mostaru, piše raport.ba.

– Most će biti s dva bočna stuba, imamo raspon od 26 metara. Trenutačno smo u fazi priprema za izgradnju bočnih stubova. Mašina za bušenje upravo počinje s radom, na dva bočna stuba imat ćemo po šest bušenja. Nakon što završimo proizvodnju šipova-stubova, idemo sa gradnjom temelja, a potom i s gornjim dijelom mosta, pojasnio je Bozkan.

@bayram80.46♬ orijinal ses – ͡° ͜ʖ ͡° 𝔹𝔼𝕐𝔽𝔼ℕ𝔻𝕚°™

Kao u mravinjaku

Na terenu je moguće vidjeti brojne radne strojeve neophodne za rad. Tu su bager, buldožer, mašina za stubove, pokretni kran, kamioni, valjci.

– Sada je tu 15 ljudi. Naravno, broj ljudi će se povećavati u narednom periodu kada pođemo sa proizvodnjom betona. Plan je da tu bude oko 25 radnika, kazao je Bozkan.

Pojasnio je kako najzahtjevniju fazu projekta čini zapravo priprema platforme za mašinu za šipove-stubove.

– To upravo ono što sada radimo, kao što znate riječ je o mašini koja je teška oko 50 tona. Ispod nas je magistralni put M-17 i nije jednostavno držati mašinu na ovoj visini, zbog toga gradimo čvrsti kameni zid. Na jednoj strani (od Sarajeva) smo to već završili u toku je druga (od Mostara) i to bi trebalo biti gotovo za nekoliko dana, kazao je Bozkan.

Samo 40 dana

Na pitanje kada otprilike očekuju da bi radovi na izgradnji mosta i povezivanju željezničke linije trebali biti završeni, Bozkan je odgovorio kako sve ovisi o vremenskim prilikama. No, ako one posluže radnike i mehanizaciju 40 dana bi trebalo biti dovoljno za pruga bude popravljena.

– Imamo sve što je neophodno. Sada nam je važno samo da nas vrijeme posluži. Ne mogu dati točan datum. Kao što vidite, upravo pada kiša i ne znamo u kojoj mjeri će to ometati rad. Ali čak i ako bude padala kiša mi ćemo nastaviti raditi. Cengiz Insaat trenutačno u Bosni ima dva svoja gradilišta i sve što nam bude potrebno bit će i osigurano. Dok god nam vremenske prilike budu na ruku mi ćemo dati sve od sebe da to završimo u najkraćem roku i učinimo željeznički saobraćaj dostupnim građanima Bosne i Hercegovine.

Jablanica pruga gradilište | foto: screen shot you tube

Jablanica pruga gradilište | foto: screen shot you tube

Velika šteta

Podsjetimo, šteta na prugi nastala je uslijed poplava koje su 4. listopada pogodile dijelove središnje Bosne te Jablanicu i Konjic u Hercegovini. Prouzročile su smrt 27 osoba, te iza sebe ostavile veliku materijalnu štetu koja se procijenjenu na više od 100 milijuna eura.

Uprava civilne zaštite Federacije BiH izradila je preliminarne procjene iz kojih se zaključuje kako je ukupna šteta na teritoriju koji pripada Hercegovačko-neretvanskoj županiji oko 62 milijuna eura, dok je na području Središnja Bosna oko 28 milijuna eura.

Najveću je štetu pretrpio grad Konjic. Ovdje je ozbiljno oštećena vodovodna infrastruktura. Prema prvim procjenama šteta u ovome gradu iznos približno 36.4 milijuna eura.

Željeznička pruga nakon poplava

Željeznička pruga nakon poplava | Foto: YouTube Screenshot

Doznajte ovdje sve o nesreći koja je zadesila stanovnike šireg područja Jablanice.

Copy link
Powered by Social Snap