Drvene kućice su praktično rješenje za vrtove i polja jer pružaju zaklon, ali prvenstveno su napravljene kao mjesto za odlaganje alata. Mada, upravo tu možete uzeti i kratki predah. Drvene vrtne kućice obično se proizvode s površinom od 6 do 12 četvornih metara po mjeri ili se kupuju gotove.
Za njihovu izradu najčešće se koristi čamovina, bijeli bor ili obični bor. Koriste se suhe ploče ili poluoblike debljine od 2 do 9 cm. Ovaj izbor materijala najviše utječe na cijenu vrtnih kućica. Konstrukcija je izrađena od čamo drva, odnosno greda 9×9 ili 10×10 centimetara koje se spajaju čamo štafelajima, piše Gradnja.
Patos dio roštilja je potrebno premazati bitulinom kao zaštitnom hidroizolacijom preko koje se kasnije postavljaju OSB ploče debljine 18 mm. Ovisno o potrebama, zidovi mogu imati izolaciju u obliku stiropora ili kamene vune. Za krovni pokrivač najčešće se koristi crijep, lim ili kanadski crijep. S tegolom, nagib krova može biti blaži nego s drugim završnim materijalima. Podloga na koju se postavlja kuća obično je betonska ploča.
Završni lakovi na bazi akrila najčešće se koriste kao zaštitni sloj od atmosferskih utjecaja. Ove završne slojeve potrebno je obnavljati, odnosno povremeno premazivati kuću. Kućice se mogu se raditi po mjeri gdje je u cijenu uključena i montaža, a mogu se kupiti i u trgovinama, ali tada ih morate sami sastaviti.
Iako je izgradnja ovih kućica relativno jeftina, i ovdje je nažalost došlo do velikog porasta cijena u protekle dvije godine. Zbog općeg porasta cijena, materijal koji se koristi pri proizvodnji je poskupio za više od 60%, pa je tako i cjelokupan trošak. Više o porastu cijena drva možete pročitati ovdje.