Pretraga

Hrvatska se rješava 2.158 zaštićenih najmoprimaca, evo koliko im država daje novca za iseljenje

A- A+

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine u travnju je raspisalo Javni poziv za prijavu u  Registar stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci. Tada su na upis u Registar pozvani zainteresirani zaštićeni najmoprimci ili zaštićeni podstanari, koji su taj status stekli na temelju prijelaznih odredbi Zakona o najmu stanova. Kao i vlasnici stanova u kojima žive osobe sa statusom zaštićenog najmoprimca ili zaštićenog podstanara. U formiranom Registru sada se nalazi 2.158 nekretnina za koje će konačno biti riješeno pitanje vlasništva. Objavljeni su i iznosi isplata onima koji spremni iz stanova iseliti, ali i druga rješenja za one koji to ne žele.

zgrade od opeke | unisplash

Registar stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci sadržava centralizirani popis i podatke o svim stanovima u Republici Hrvatskoj u vlasništvu ili suvlasništvu fizičkih i pravnih osoba u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci i zaštićeni podstanari. Prijavljeno je ukupno 2.158 nekretnina od čega 25%  ne spada u predmet Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini predmeta Statileo protiv Hrvatske  i Odluke Ustavnog suda RH.

Izdvojeni članak

Zakon o upravljanju i održavanju zgrada: Sve o klimama, dizalima i izdašnim novčanim kaznama

Utvrđeno kako se najveći broj nekretnina u kojima žive zaštićeni najmoprimci nalazi u Zagrebu (1.149), a slijede ga gradovi Split (474) i Rijeka (201). Veći broj zaštićenih najmoprimaca registriran je i u  Dubrovniku (164), Osijeku (82), Šibeniku (59), Puli (46), Karlovcu (41) i Varaždinu (24).

Mjere za zbrinjavanje

Javni poziv za Registar stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci objavljen je na temelju Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini predmeta Statileo protiv Hrvatske, Odluke Ustavnog suda RH  i Pravilnika o Registru stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci.

Zakonom je predviđeno 5 programskih mjera za trajno rješenje statusa osoba koje imaju status zaštićenog najmoprimca u stanu u privatnom vlasništvu. Među njima svakako se ističe najpopularnijaisplata zaštićenom najmoprimcu od strane Republike Hrvatske odgovarajućeg iznosa novčanih sredstava u zamjenu za ukidanje statusa zaštićenog najmoprimca.

Najviša isplata 118.305 eura

Oni koji odaberu ovu mjeru potom iseljavaju iz stana, te ga predaju u posjed vlasniku ili podredno Republici Hrvatskoj. Isplate će se ovom slučaju obavljati prema ‘cjeniku’ koji definira visinu isplate prema broju članova kućanstva i lokaciji stana.

Tako će, primjerice, samac za iseljenje iz stana koji se nalazi na području Grada Zagreba i jedinice lokalne samouprave uz more dobiti 60.945 eura. Dok će obitelj od 5 članova za istu nekretninu dobiti 118.305 eura.

Samac koji iseljava iz stana na području ‘ostalih dijelova Republike Hrvatske, dakle mimo Zagreba i prvog reda uz more, ima pravo dobiti 50.787,50 eura. Dok obitelj od 5 članova za istu nekretninu dobiva 98.587,50 eura.

iznosi isplate zaštićenim najmoprimcima

iznosi isplate zaštićenim najmoprimcima | foto: Ministarstvo graditeljstva

Alternativa isplati

Oni koji ne žele biti isplaćeni imaju 4 alternative za rješavanje svog statusa. Najprije, to je opcija ukidanja zaštićenog najma na stanu uz omogućavanje dotadašnjem zaštićenom najmoprimcu ostvarenja prava na dom. U tome slučaju mu se priznaje status najmoprimca na istom stanu na neodređeno vrijeme u skladu s mjerodavnim odredbama Zakona o najmu stanova, a na temelju nagodbe stranaka. Ovo je  ujedno i opcija od koje najviše strahuju vlasnici nekretnina.

Jedna mjera je preseljenje zaštićenog najmoprimca iz stana koji predaje vlasniku u stan koji mu u najam daje Republika Hrvatska i za koji plaća državnu najamninu, uz pravo na otkup tog stana po cijeni koja se utvrđuje prema posebnoj formuli propisanoj Zakonom.

Koje vas odredbe novog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada izravno pogađaju?

Opcija je i sklapanje ugovora između vlasnika stana i Republike Hrvatske o zamjeni stanova tako da vlasnik stječe pravo vlasništva na nekretninama u dotadašnjem vlasništvu Republike Hrvatske, a Republika Hrvatska pravo vlasništva na stanu na kojem postoji pretvorbeni teret zaštićenog najma. U ovom slučaju zaštićeni najmoprimca ostvaruje pravo na dom tako da mu se priznaje pravo otkupa tog stana od Republike Hrvatske po posebnoj cijeni.

Također, postoji i mogućnost sklapanja ugovora između vlasnika stana i Republike Hrvatske o kupoprodaji stana po tržišnim uvjetima. Uz omogućavanje dotadašnjem zaštićenom najmoprimcu ostvarenja prava na dom tako da mu se priznaje pravo otkupa tog stana od Republike Hrvatske po cijeni koja se utvrđuje prema posebnoj formuli.

Na istoku Hrvatske prodaje se 1.142 kvadrata židovskog groblja, doznajte ovdje detalje.

Copy link
Powered by Social Snap