Od ukupno 2 milijarde i gotovo 400 tisuća stambenih jedinica u Hrvatskoj, njih skoro milijun se ne koristi. Stoga, iako vrvimo od stanova koji postaju sve skuplji, na razini EU kućanstva su nam prenapučena te nedostaje stambenog fonda. Na sjednici Sabora, 8. travnja 2025. godine po hitnom postupku donesen je Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društveno-poticanoj stanogradnji koji bi trebao potaknuti korištenje i olakšati pristup postojećim stambenim prostorima. Alarm je to u zadnji čas. Među novostima se ističe povećanje najviše prodajne cijene POS stanova s 1792,50 eura po metru četvornom na 1.912 eura.

četiri stambena tornja na Travnom (s N. Postružnik) | foto: Marko Mihaljević
U hitnu proceduru, Vlada Republike Hrvatske uputila je Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društveno-poticanoj stanogradnji. Uz 958.000 stambenih jedinica od ukupno 2 milijuna i 390.000 koliko ne služi stanovanju, ta mjera bila je prijeko potrebna, ističu. Izmjene u Zakonu jedan je od načina kojima Vlada planira olakšati pristup priuštivom stanovanju, posebice mladima, ujedno alarm u zadnji čas.
– Brojnim mjerama koje ćemo tijekom ove godine usvojiti u Saboru ubrzat ćemo izgradnju novih stanova, a podizanjem praznih stanova na tržište, odnosno povezanom ponudom, nastojat ćemo ograničiti rast cijena, nadam se i zaustaviti rast cijena nekretnina. A hoće li doći do smanjenja cijena, to ćemo vidjeti, konstatirao je na sjednici Sabora 8. travnja ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
Podizanje obrva
Na uvođenje novih mjera bilo je i podizanja obrva u nepovjerenju. Još prije nego je pred kolegama u Saboru svoje izlaganje započeo ministar Bačić, na situaciju se osvrnuo zastupnik političke platforme Možemo!, Marin Živković.
– Rast vrijednosti nekretnina na godišnjoj razini često je dvoznamenkast, a trenutno iznosi 12 posto. S viškom kapitala štedi se na nekretninama, umjesto da se ulaže u proizvodne djelatnosti, nezadovoljno je započeo Živković.
Otvorili smo tržište nekretnina najbogatijim zemljama svijeta, zemljama OECD-a, nastavio je. Za razliku od drugih država, gotovo uopće ne oporezujemo špekulativni kapital i izuzetno malo ljudi plaća porez na dobit od preprodaje nekretnina, istaknuo je. Nakon još nekoliko reakcija drugih zastupnika, uslijedilo ministrovo izlaganje, u kojemu se osvrnuo na većinu spomenutih teza.

stambena zgrada u Zagrebu | pixabay
Kako do priuštivosti
Nacionalnim planom stambene politike, ponovio je Bačić, predviđa se izmjena osam zakona i niza podzakonskih akata s ciljem osiguranja priuštivog i održivog stanovanja te osiguranja prostora u funkciji stanovanja. Jedan je i Zakon o društveno poticanoj stanogradnji, a čije je donošenje po hitnom postupku zatražilo resorno Ministarstvo. Razlog je prvenstveno da bi se povećala najviša prodajna cijena POS stanova s 1792,50 eura po metru četvornom na 1.912 eura, odnosno uskladila se s prosječnom prodajnom cijenom na tržištu u prošloj godini.
– Donijeli smo Nacionalni plan stambene politike, koji je prvi krovni srednjoročni strateški dokument donesen u proteklih 35 godina hrvatske državnosti, a donesen je iz razloga što je pristup priuštivom stanovanju, posebice mladima, otežan, rekao je Bačić predstavljajući zastupnicima izmjene zakona.
Nedovoljno stanova?!
Prije svega, dakle, Plan je upravo sada donesen stoga što je mladima sada, više nego ikad prije, otežan pristup priuštivom stanovanju. Glavni razlog je što je u posljednje vrijeme došlo do značajnog povećanja cijena stanova, i to kao rezultat povećanja cijena građevinskih proizvoda, usluga i radova.
– Nakon ulaska na slobodno tržište Europske unije, nije toliko neobično da je rast cijena u bio dvoznamenkast. Prema podacima DZS, cijene nekretnina narasle su za 20 posto, što je između ostalog prouzročila kriza oko dostave energenata, istaknuo je Bačić, dodajući kako sada skoro milijun stanova, odnosno 40 posto ukupnog fonda služe bavljenju djelatnosti, za turistički smještaj ili pak za kratkoročni najam, a čemu bi valjalo stati na kraj.
Istovremeno, napomenuo je, Hrvatskoj ‘fali’ 236 tisuća stambenih jedinica, da bismo prenapučenost kućanstava spustili na razinu EU. Prema tome, neophodno je donošenje novih mjera, o kojima se raspravljalo na sjednici.
Nove mjere
Prije svega, povećanjem cijena kvadrata projekata APN-a trebalo bi se potaknuti izgradnju novih priuštivih stanova. Trenutno program ispašta od nemogućnosti ugovaranja izvođenja radova u programima POS-a, odnosno postupci javne nabave često se poništavaju jer izvođači radova nemaju ekonomski interes za sudjelovanje u tim postupcima zbog zakonski određenih najviših cijena.
Nadalje, kao ključni aspekt Zakona predloženo je mlađima od 45 godina koji kupuju ili grade vlastitu nekretninu potpomoći u vidu povrata 50 posto poreza na dodatnu vrijednost. Treći najvažniji faktor u pokretanju programa priuštivog najma je pokretanje programa priuštivog najma uz naknadu vlasnicima stanova koji stoje prazni više od dvije godine.
APN će putem javnih poziva pribavljati nekretnine od države, lokalnih samouprava te pravnih i fizičkih osoba, a oni će se davati u najam na najmanje tri godine s mogućnošću produljenja najviše do deset godina. APN će vlasnicima isplatiti unaprijed 60 posto predviđenog ukupnog najma u razdoblju na koje je APN-u dao za najam, a 40 posto nakon polovice tog perioda, pojasnio je ministar.
Ovdje pročitajte više o rješenju koje za zgrade predlaže još jedno rješenje koje nije uvedeno novim Zakonom u zgradarstvu.