Prva isplata već u srpnju! Prošli prvi zahtjevi za povrat poreza na prvu nekretninu
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) do 3. srpnja 2025. godine zaprimila je ukupno 635 zahtjeva za povrat poreza pri kupnji ili gradnji prve stambene nekretnine, nakon što su 5. lipnja 2025. godine otvorene prijave stupanjem na snagu Pravilnika o potporama za stjecanje prve stambene nekretnine. Riječ je o trajnoj mjeri namijenjenoj mladim građanima i mladim obiteljima kojom se nastoji olakšati rješavanje stambenog pitanja.
Od ukupnog broja zaprimljenih zahtjeva za povrat poreza na kupnju prve nekretnine obrađeno je njih 200, od čega je 125 zahtjeva bilo potpuno. Do sada su odobrena 122 zahtjeva, 57 zahtjeva će biti upućeno na dopunu dokumentacije u roku od 15 dana, dok će 18 zahtjeva biti odbijeno zbog neispunjavanja zakonskih uvjeta ili jer su podnositelji povukli zahtjev. Prve isplate sredstava očekuju se tijekom ovog mjeseca.
Ukupna vrijednost dosad odobrenih potpora iznosi 1.156.238 eura. Od tog iznosa, 936.054 eura odnosi se na povrat poreza na dodanu vrijednost (PDV), a 220.184 eura na povrat plaćenog poreza na promet nekretninama (PPN). Prosječan iznos potpore iznosi 15.098 eura za PDV te oko 3.670 eura za PPN. Od 122 odobrena zahtjeva, njih 62 odnosi se na novogradnju (povrat PDV-a), a 60 na stariju gradnju (povrat PPN-a).
Najviše zahtjeva iz Zagreba
Od 122 potpuno obrađena i odobrena zahtjeva, najviše ih je pristiglo iz Grada Zagreba, ukupno 75. Slijede Zagrebačka županija i Primorsko-goranska s po 12 zahtjeva te Splitsko-dalmatinska županija s 11 zahtjeva. Osječko-baranjska županija ima odobrena tri zahtjeva, Šibensko-kninska dva, a po jedan zahtjev odobren je s područja Bjelovarsko-bilogorske, Brodsko-posavske, Istarske, Krapinsko-zagorske, Ličko-senjske i Sisačko-moslavačke i Zadarske županije.
U Gradu Zagrebu 40 zahtjeva za potporu odnosi se na novogradnju, a 35 na starije nekretnine. U Splitsko-dalmatinskoj županiji odobreno je osam zahtjeva za novogradnju i tri za stariju gradnju, dok je u Primorsko-goranskoj županiji samo jedan zahtjev bio za novogradnju, a čak 11 za starije objekte.
Prosječna dob podnositelja zahtjeva iznosi 31 godinu, najmlađi podnositelj ima 24 godine, a najstariji 44 godine što je ujedno i gornja dobna granica propisana izmjenama i dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Prosječan broj članova kućanstva je dvije osobe, dok je najveći broj članova ima jedna šesteročlana obitelj.
Kada je riječ o površini nekretnina, prosjek iznosi 64 četvorna metra. Najmanja nekretnina za koju je predan zahtjev za potporu nalazi se u Gradu Zagrebu i ima 18 kvadrata, dok je površinom najveća nekretnina od 118 m2 u Primorsko-goranskoj županiji. Prosječna cijena nekretnina na temelju 122 odobrena zahtjeva je 2.341 euro po četvornom metru, dok je najviša zabilježena cijena do sada 4.500 eura po kvadratu u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

stambena zgrada u Zagrebu | pixabay
Informativni kalkulatori i prosječne cijene nekretnina
Zbog značajnih razlika u cijenama nekretnina ne samo među županijama, nego unutar samih gradova, Ministarstvo je izradilo dva kalkulatora za informativni izračun mogućeg iznosa potpore, jedan za povrat PDV-a (za novogradnju), a drugi za povrat PPN-a (za stariju gradnju).
Ministarstvo je objavilo i prosječne cijene po kvadratnom metru za sve županije i gradove (za Grad Zagreb i po katastarskim općinama), vodeći se podacima studije Ekonomskog instituta na temelju ugovora o kupoprodaji iz 2024. godine prijavljenih Poreznoj upravi. Primjerice, za stan u centru Zagreba prosječna je cijena 3.051 euro po kvadratu, dok je maksimalna prihvatljiva cijena za povrat 4.575 eura po kvadratu, odnosno do 50 % iznad prosjeka. Prosječne cijene po županijama dostupne su ovdje.
Zakonom su propisane i maksimalne veličine stanova i kuća koje se priznaju za ostvarenje prava na povrat, uz mogućnost odstupanja do 50 % ovisno o broju članova kućanstva. Na primjer, za jednu osobu propisana kvadratura stana iznosi 50 kvadrata, a maksimalno se priznaje do 75 kvadrata. Za kuće su kvadratura i prag prekoračenja veći, tako da samac može kupiti kuću od 75 do najviše 112,5 kvadrata. U oba slučaja, povrat će biti izvršen prema kvadraturi koja je propisana Zakonom, dakle, 50 kvadrata za stan i 75 kvadrata za kuću.
Podnošenje zahtjeva
Zahtjev za isplatu potpore podnosi se Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), na propisanom obrascu kojom se dokazuje ispunjavanje uvjeta za ostvarivanje prava na isplatu potpore. Ako se kao vlasnici nekretnine upisuju i drugi članovi uže obitelji, podnosi se jedan zajednički zahtjev, uz priloženu dokumentaciju za sve uključene osobe.
Zahtjevi se odobravaju prema redoslijedu zaprimanja potpunih zahtjeva. APN donosi rješenje o pravu na potporu te vodi evidenciju o podnesenim zahtjevima, donesenim rješenjima i isplaćenim potporama, sukladno važećem Zakonu i ovom Pravilniku, a Ministarstvo vrši ispravu sredstava.

Vukovar stambena zgrada | foto: bauštela.hr
Uvjeti za ostvarivanje prava na potporu
Mjere se odnose na osobe koje prvi puta rješavaju svoje stambeno pitanje, što znači podnositelj zahtjeva ne smije imati u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu drugu nekretninu namijenjenu stanovanju niti da ju je do 1. siječnja 2025. imao, niti u Hrvatskoj, niti u inozemstvu.
Iznimka postoji u slučaju kada podnositelj zahtjeva ili članovi njegove uže obitelji imaju ili su imali u Hrvatskoj ili u inozemstvu nekretninu namijenjenu za stanovanje koja se smatra neodgovarajućom (nema primjerenu infrastrukturu, ne udovoljava higijensko-tehničkim uvjetima za zdravo stanovanje, manja je od propisane kvadrature po osobi itd.), a koju je podnositelj zahtjeva prodao ili će prodati u roku od 24 mjeseca od kupnje stambene nekretnine radi kupnje većeg stana ili kuće, odnosno gradnje kuće, a sve za potrebe vlastitog stanovanja.
Spomenuti uvjeti koje osoba mora ispuniti kako bi ostvarila pravo na povrat poreza kod kupnje stana ili obiteljske kuće su: državljanstvo RH, sklopljen kupoprodajni ugovor nakon 1. siječnja 2025., starost do 45 godina u trenutku podnošenja zahtjeva, prijavljeno prebivalište na adresi nekretnine za koju traži povrat i stvarno u njoj boraviti (isto vrijedi i za članove uže obitelji koji su navedeni u zahtjevu), te imati potvrdu o plaćenom porezu na promet nekretninama ili račun na kojem je iskazan PDV, izdan nakon 1. siječnja 2025.
Za ostvarenje prava na povrat poreza kod gradnje obiteljske kuće, potrebno je dodatno imati pravomoćnu uporabnu dozvolu izdanu nakon 1. siječnja 2025., ugovor o građenju kuće na temelju kojeg je izdan račun ili situacija, ovjerena od nadzornog inženjera i na temelju kojeg je plaćen PDV, te plaćene račune za projektiranje i nadzor, također s obračunatim PDV-om.
Doznajte ovdje sve o stotinama tisuća stanova koji su prazni u Hrvatskoj.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.