Susjedi će graditi čak 2.000 stanova vrijednih 400 milijuna eura, od toga 400 u glavnom gradu
Priuštivo stanovanje jedno je od najvažnijih pitanja današnjice. O toj se temi mnogo govori i u Hrvatskoj, a krajem prošle godine Vlada je objavila novi plan Nacionalne stambene politike. U našem susjedstvu, u Sloveniji, uskoro završava državna dokapitalizacija Stambenog fonda Republike Slovenije u iznosu od 100 milijuna eura, a u tijeku su i intenzivne pripreme za projekte izgradnje 2.000 novih javnih najamnih stanova vrijednih 400 milijuna eura. Od najvećih projekata valja istaknuti Glince Podutik u Ljubljani, gdje će se izgraditi gotovo 400 stanova.

Glince Podutik | Foto: SSRS
Priuštivo stanovanje je jedno od najvažnijih pitanja današnjice. O toj se temi mnogo raspravlja i u Hrvatskoj, osobito nakon što je krajem prošle godine Vlada predstavila novi plan Nacionalne stambene politike. S druge strane, u susjednoj Sloveniji je u tijeku završetak državne dokapitalizacije Stambenog fonda Republike Slovenije u iznosu od 100 milijuna eura. Taj će se novac usmjeriti na izgradnju 2.000 novih javnih najamnih stanova, kako je objavljeno na službenim stranicama Fonda.
20 projekata od 400 milijuna eura
Predsjednik Upravnog odbora Fonda, mag. Črtomir Remec, izjavio je kako se trenutačno usklađuju detalji ugovora između države i Fonda, a prijenos sredstava očekuje se tijekom ljeta. Istaknuo je da pripreme za projekte teku ubrzano, s još većim intenzitetom. Ukupno je riječ o 20 projekata i 2.000 stanova, od kojih će 20 posto biti namijenjeno za osobe s invaliditetom i za stanove s podrškom. Ukupna vrijednost ulaganja iznosi 400 milijuna eura, uključujući 10-postotnu investicijsku rezervu koja se dosad gotovo i nije koristila.
Za najveće projekte – Glince Podutik u Ljubljani, Ob Savi u Kranju i Novo Pobrežje u Mariboru, još je u tijeku usklađivanje zahtjeva s nadležnim institucijama radi ishođenja građevinskih dozvola. Na projektu Glince Podutik koordinira se s Direkcijom za vode zbog izgradnje rezervoara, dok se kod Novog Pobrežja razgovara s Direkcijom za infrastrukturu o izgradnji kružnih tokova, što je preduvjet za početak gradnje. Ako dozvole budu izdane ove godine, planira se da gradnja započne još tijekom 2025.
Što se tiče stambenog kompleksa Glince Podutik, razvijat će se u tri faze i ukupno obuhvatiti 387 stanova. Do 2027. planira se izgradnja 60 stanova, čije je dozvoljavanje još u tijeku. U 2028. očekuje se dovršetak dijela sa 202 stana, a preostalih 125 stanova trebalo bi biti izgrađeno 2029. godine.

Glince Podutik | Foto: SSRS
Ostali projekti
Od ostalih projekata u pripremi ili gradnji ističe se projekt ‘Partizan’ u Jesenicama, koji se provodi u suradnji s lokalnom samoupravom – općina gradi komunalnu infrastrukturu, dok Fond gradi dva stambena bloka. Završetak se predviđa za 2026. Fond je nedavno raspisao i natječaj za izvođača radova na projektu izgradnje 80 stanova u Lukovici. S obzirom na smanjeni intenzitet građevinskih radova u zemlji, Remec očekuje više ponuda i povoljnije cijene.
Spomenuto je i naselje Podbreznik, gdje je u planu dodatna izgradnja 25 javnih stanova i 20 stanova s uslugama. Sličan koncept kombiniranog stanovanja razvija se i u Mirni. U Novoj Gorici u planu je izgradnja 100 stanova, pola za mlade obitelji, pola za stanovanje s podrškom, uz dodatne sadržaje poput dnevnog centra za starije i osobe s posebnim potrebama.

Stambeni kompleks Novo Brdo u Ljubljani | Foto: dekleva-gregoric.com
Ispravljanje pogrešaka u izgradnji
Remec se osvrnuo i na izazove povezane s ispravljanjem grešaka u starijim stambenim projektima, osobito onima iz razdoblja kada se tražila što povoljnija gradnja. Fond je, kako kaže, tada surađivao s izvođačima u pronalaženju najjeftinijih rješenja, što se u konačnici odrazilo na kvalitetu stanova. Za 1.281 stan na šest lokacija, od 2009. do svibnja 2025., Fond je potrošio 10,5 milijuna eura na sanaciju. Najveći problemi i dalje traju u naseljima Dragomelj (150 stanova) i Poljansko nabrežje (600 stanova), gdje se sanacije još provode. Uz tehničke propuste, dodatni problem predstavlja dugogodišnje zanemarivanje redovitog održavanja od strane vlasnika stanova.
Naglasio je da su mnoge pogreške rezultat tadašnje politike i upravljanja, a pojedini političari koji su tada kupili stanove i danas su aktivni. Mnogi od tih stanova su već preprodani. Prema njegovim procjenama, ukupni trošak sanacije – uključujući i pravne troškove, mogao bi premašiti 20 milijuna eura, iznos koji bi inače omogućio izgradnju dodatnih 200 stanova. Podsjetimo, prošlog ljeta ste mogli pogledati i pročitati našu reportaži o Ljubljani. Može li glavni grad Slovenija biti uzor Zagrebu? Odgovor na to pitanje pronađite ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.