Advent u Beču: Što stoji iza kulisa tradicije duge 300 godina ili kako se ‘pravi’ božićni sajam
Među top svjetskim destinacijama koje treba barem jednom u životu posjetiti u vrijeme adventa svakako je Beč u kojemu tradicija iščekivanja Božića na gradskim trgovima i ulicama uz slastice i kuhano vino seže u daleku, 1722. godinu kada je prvi puta održan sajam Svetog Nikole, božićni sajam i sajam jaslica. Od tada do danas puno se toga promijenilo, od lokacija adventa do logistike koja ga svake godine ‘diže na noge’, ali jedno je ostalo isto – neopisiv blagdanski ugođaj zbog kojega Beč u prosincu posjećuju milijuni. Istražili smo što stoji iza kulisa, odnosno što sve obuhvaćaju pripreme ove manifestacije i zašto je uvijek sve tako savršeno.
Iako se o ‘Adventu u Beču‘ često govori kao o manifestaciji vezanoj uz samo jednu lokaciju, glavno gradsko središte, za početak treba znati da je zapravo riječ o nizu od dvadesetak mikro stalnih lokacija kojima je prožet cijeli grad. Uz dodatak kako se od bečkog Magistratskog odjela za gradske tržnice i sajmove (MA 59), koji je zadužen za pripremu logistike događanja, uvijek može zatražiti dozvola za dodavanjem još koje lokacije.
No, ipak, treba priznati, kako je najpoznatiji božićni sajam svakako na trgu ispred bečke gradske vijećnice Rathausplatz, kao i na trgovima Maria-Theresienplatz, Karlsplatz i ispred dvorca Schönbrunn.
Iako MA 59 ne mjeri posjećenost sajmova, prema riječima organizatora, samo na božićnom sajmu na trgu ispred gradske vijećnice zabilježi se oko 3,3 milijuna posjetitelja godišnje.
– Austrijski su božićni sajmovi su postali magnet za posjetitelje iz cijelog svijeta. Božićna atmosfera, brojne božićne kućice s tradicionalnim rukotvorinama, regionalna kuhinja i kulturna ponuda puna božićnog ugođaja posjetiteljima omogućuju osobito autentičan doživljaj austrijske kulture i božićne tradicije. Osim toga, božićni su sajmovi važan gospodarski čimbenik jer stvaraju radna mjesta i pridonose jačanju prepoznatljivosti Austrije kao turističke destinacije u zimskoj predsezoni, kažu iz MA 59.
Dozvole i sigurnosni propisi
Prije nego što Magistratski odjel za gradske tržnice i sajmove (MA 59) izda dozvolu za organizaciju božićnog sajma, vlasnik nekretnine mora dati dozvolu da se dotična lokacija daje u najam u trajanju od maksimalno šest tjedana odnosno do četvrte adventske nedjelje. To razdoblje obuhvaća i samo postavljanje božićnog sajma.
– Sigurnosni propisi koji se tiču opasnosti od požara, uporabe pline, napajanja strujom i sličnog moraju se poštovati, a jasno su propisani odlukom o odobrenju. Zahvaljujući tradicionalnim božićnim sajmovima znamo da pripreme počinju deset mjeseci prije otvorenja božićnog sajma. Tko nije uspio ove godine, uvijek ima vremena pripremiti sajam za idući Božić, kažu iz MA 59.
Slijedi izdavanje dozvola, što je posao za koji su u bečkom Magistratskom odjelu za gradske tržnice i sajmove zadužene tri osobe. Dok je za kontrolu božićnih sajmova (kontrola sajma, kontrola namirnica, kontrola zaštite potrošača) zaduženo, naravno, mnogo više zaposlenika.
Najveći izazovi
Najveći su izazovi, ističu iz MA 59, svakako izvođenje higijenskog dovoda vode, postavljanje priključaka za struju te ugradnja sanitarnih čvorova. Jednako se tako moraju postaviti i kućice. Organizatori ih mogu sami nabaviti i montirati za božićni sajam, a mogu ih i unajmiti.
I naravno, mora se nabaviti veliko božićno drvce za čiji je prijevoz, ovisno o veličini, ponekad potrebna posebna dozvola. Sve ovo podrazumijeva složan rad stotina parova ruku što malo tko ima na umu kada se lampice upale i kućice otvore svoje prozore.
Zbog svega toga advent u Beč ne traje samo u ‘službeno vrijeme’ adventa, već obuhvaća šri vremenski okvir.
– Kao i svake godine, božićni sajmovi počinju maksimalno šest tjedana prije četvrte adventske nedjelje. Dakle, ove godine božićna atmosfera u Beču počela je već 8. studenog. Neki božićni sajmovi otvoreni su tek tjedan dana poslije. U svakom slučaju, od 8. studenog u Beču se neprekidno otvaraju novi božićni sajmovi, čineći grad jedinstvenim u nadolazeće božićno doba, kažu iz MA 59.
Iskustvo i tradicija
Godine 1722. na trgu Freyung u Beču je prvi puta održan sajam Svetog Nikole, božićni sajam i sajam jaslica. Ovaj je sajam 120 godina poslije preseljen na trg Platz am Hof. Štandovi su obnovljeni 1903. godine, a iste je godine božićni sajam dobio prvu električnu rasvjetu.
Potom je sajam 1918. godine premješten na Stephansplatz, trg ispred katedrale, a 1975. konačno je premješten na Rathausplatz, trg ispred gradske vijećnice. Od 1980-ih u Beču se održalo mnogo božićnih sajmova koje je odobrio Magistratski je odjel za gradske tržnice i sajmove (MA 59).
– Prije više od 300 godina u Beču smo počeli s kolačima, medenjacima i drugim slasticama, a poslije su se u priču uključili kuhano vino i punč. I danas je većina štandova namijenjena prodaji božićnih poklona, a gastronomija je ograničena na trećinu štandova. U Beču božićni sajmovi podrazumijevaju cjelokupnu ponudu. Ne postoje sajmovi čija je namjena isključivo gastronomska, pričaju gradski logističari.
Dodatak skijaškom turizmu
Zimski praznici u Austriji nude mnogo više od zimskih sportova. Posebno u predbožićnom razdoblju austrijski su veliki i mali gradovi atraktivne destinacije koje pozivaju na šetnju, razgledavanje znamenitosti ili pak na gastronomski predah.
– Posjet brojnim božićnim sajmovima u Beču stoga predstavlja vrhunac ponude i glavno je mjesto okupljanja za Bečane, ali i za naše goste. Teško da postoji učinkovitija metoda da se uživite u božićnu atmosferu od šetnje očaravajućim i nadahnjujućim božićnim sajmom, uživanja u regionalnim specijalitetima i divljenja lokanim rukotvorinama. Fotografije na društvenim mrežama u Beč dakako privlače još više posjetitelja, zaključuju naši sugovornici.
Doznajte ovdje koliko će iznositi božićnice na hrvatskoj baušteli i koje tvrtke će ih sigurno isplatiti.