Pretraga

Bauštela.hr podcast: Miščević o energetskom unaprjeđenju stare gradnje i tko su autoriteti

A- A+

Bauštela.hr u podcastu je ugostio arhitekta Ljubomira Miščevića, profesora na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, voditelja Konzorcija pasivna kuća Hrvatska i pionira kada su u pitanju održiva gradnje i bioklimatska arhitektura. Od njega doznajte što je prvi korak prema unaprijeđenu kuće stare gradnje kako bi postala što je više moguće energetski učinkovita.

Ardijanu Karlu Gashiju, u trećoj epizodi Bauštela.hr podcasta, u goste je došao profesor na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu i voditelj Konzorcija pasivna kuća Hrvatska, Ljubomir Miščević s kojim je poveo razgovor o održivoj gradnji kroz koncept izgradnje pasivnih kuća, ali i poboljšanju infrastrukture stare gradnje kako bi se postigla maksimalna moguća energetska učinkovitost.

Miščević kaže kako je pogrešno u ovakve projekte upuštati se bez konzultacije sa stručnjacima. To su u ovome slučaju arhitekti i inženjeri.

– Prvi korak je, kao i uvijek, pronaći stručnjaka. Kao u svemu. Kada imamo zdravstveni problem, posežemo za odgovarajućim kontaktima. Javit se liječniku, specijalistu. Nadriliječništvo nije pouzdano, to nije tema alternative ili neke službene medicine. Dakle za unaprjeđenje kuće treba se javiti arhitektu, inženjeru, uvijek nekome s iskustvom, kaže Miščević, te dodaje kako investitori naprave suprotno može doći do nepopravljive štete.

Kada je u pitanju potraga za savjetima u kojem pravcu uopće razmišljati pri unaprijeđenu nekretnine, dobre ideje mogu se pronaći i internetu. No, ističe Miščević, ako izvor nije provjeren, treba sve uzimati s dozom rezerve i tražiti potvrdu. Pogotovo kada to nalaže i sama intuicija.

– Internet je taj koji pomaže, ima manje više pouzdane informacije, ali ima nepouzdanih informacija. Ali to je i vlastita odgovornost prema samom sebi. Opet se vraćamo na onu temu procjene rizika investicija. Danas toliko imamo informacija da je to fantastično, stvarno fantastična, ali tu čovjek sam mora procijenit koga pitati za što, kaže Miščević.

Zapratite nas na FacebookuInstagramuYouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta. Cijelu epizodu podcasta u kojoj je gostovao arhitekt Ljubomir Miščević pogledajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap