Pretraga

Bauštelska reportaža: Arheološka baština srušena u II. svjetskom ratu dobiva novi sjaj

A- A+

U tijeku je sanacija arheoloških nalaza na istraženom dijelu lokaliteta Stari grad Ivanec. Pod budnim okom konzervatora obnavljaju se gotički, renesansni i barokni zidovi te izravnava teren. Radove financira Grad Ivanec s nešto više od 50 tisuća eura, bez financijske potpore Ministarstva kulture. Ove godine je u neposrednoj blizini ruševina, točnije u objektu koji je nekada bio dio kompleksa Starog grada, otvoren centar za posjetitelje gdje turisti mogu doživjeti bogatu povijesnu i kulturnu baštinu Ivanca. Posjetili smo ovaj zaboravljeni, ali povijesno izuzetno bogat arheološki lokalitet na sjeveru Hrvatske.

Arheološki lokalitet Stari grad Ivanec6

Arheološki lokalitet Stari grad Ivanec | Foto: Jakov Tuković

Nedavno smo obišli radove na sanaciji najvrjednijeg arheološkog lokaliteta u Ivancu. Ostaci njihovog Starog grada nalaze se u samom centru ovog gradića na sjeveru Hrvatske, tik do Crkve sv. Marije Magdalene. Lokalitet smo posjetili tijekom vikenda pa tamo nismo zatekli građevinske radnike i konzervatore. No, koračajući uz ostatke kamenih temelja i zidina, uvjerili smo se da ovaj arheološki biser, premda pomalo zaboravljen, skriva iznimno bogatu i zanimljivu višestoljetnu priču.

Izdvojeni članak

Okupili se arheolozi iz cijelog svijeta zbog velikog otkrića u Istri

Trenutno se na lokalitetu izvodi sanacija nalaza u dijelu koji je arheološki istražen i spreman za prezentaciju. Ovom fazom radova obuhvaćena je strukturalna sanacija kamenih zidova gotičkih, renesansnih i baroknih dijelova Starog grada, izravnanje okolnog terena i zapunjavanje iskopa preostalih iz istraživanja, prenosi varazdinski.net.hr.

Projekt u potpunosti financira Grad Ivanec s nešto više od 50 tisuća eura, bez financijskog doprinosa Ministarstva kulture, iako je riječ o zaštićenom kulturnom dobru. Radove izvodi ivanečka tvrtka ISF uz koordinaciju Konzervatorskog odjela iz Varaždina. Istraživanja na lokalitetu sustavno su provođena od 1998. do 2012. godine.

Od Rima do romanike i gotike

U razgovoru s dogradonačelnikom Ivanca Markom Friščićem otkrili smo da je nekadašnjih izgled ovog impresivnog zdanja još uvijek živ u memoriji nekih starijih Ivančana, a raznovrsna arhitektura pronađena na tom području svjedoči o različitim povijesnim razdobljima tijekom kojih je građen i dograđivan Stari grad.

– Na lokalitetu su pronađeni ostaci iz rimskog doba te romanike i gotike. Do toga se nije ni znalo da je na ovom području u to vrijeme postojala nekakva gradnja. Sve to govori u prilog tome da je naselje Ivanec puno starije nego što se pretpostavljalo temeljem pisanih dokaza. Inače, Ivanec se službeno prvi put spominje 1396. godine, rekao je dogradonačelnik Friščić.

Vlasnici kroz povijest

Vrijeme nastanka Starog grada nije precizno utvrđeno, ali prvi sigurni podaci potječu iz 1558. godine kad je obitelj Petheö de Gerse postala njegovim vlasnikom. Nakon niza promjena vlasnika, uključujući Ladislava Erdödyja i baruna Adama Peharnika – Hotkovića, naposlijetku je prešao u ruke obitelji Kukuljević, kako se navodi na službenim stranicama grada Ivanca.

– Pretpostavlja se da je oko 11. i 12. stoljeća na području današnjeg nalazišta postojala kapela i nekakvo drveno obrambeno zdanje. Zadnja faza dogradnje objekta bila je početkom prošlog stoljeća. Za vrijeme Drugog svjetskog rata su tadašnji vlasnici, nasljednici obitelji Kukuljević, protjerani. Neko su vrijeme Stari grad koristile ustaše, dok su ga partizani više puta spaljivali i bombardirali. Preostale dvije kule propadale su do 1959. godine, kada ih ondašnje vlasti odlučuju srušiti, dodao je Friščić.

Prema riječima dogradonačelnika, ideja je ubuduće bolje prezentirati ovu povijesnu baštinu. Za početak, plan je u ovoj ili idućoj godini završiti projektnu dokumentaciju koja će definirati način prezentacije arheološkog nalazišta i opremu koja će uključivati info table i digitalne sadržaje u Centru za posjetitelje pored nalazišta.

Jedini očuvani dio kompleksa otvoren za posjetitelje

Između ruševina i župne crkve nalazi se slobodnostojeći objekt, jedini dio nekadašnjeg kompleksa Starog grada koji je uspješno sačuvan do danas. Nitko ne zna čemu je točno služio, ali pretpostavlja se da je bio konjušnica ili ambar. Godine 2022. krenuli su građevinski radovi na objektu, a na proljeće ove godine u njemu je otvoren Centar za posjetitelje.

Centar za posjetitelje u Ivancu

Centar za posjetitelje u Ivancu | Foto: Turistička zajednica grada Ivanca

– To je svojevrsni ‘muzej u malom’ gdje turisti mogu doživjeti sve što Ivanec nudi. Od kulturnih znamenitosti do sportskih događanja, s naglaskom na fotografsku baštinu grada. Objekt je kompletno obnovljen prema svim standardima koje Ministarstvo kulture propisuje, a u njemu se danas nalazi i Turistička zajednica, izjavio je Friščić.

Grad je za projekt obnove izdvojio milijun kuna vlastitih sredstava iz proračuna, a od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ostvarena je potpora od 600 tisuća kuna. Radovi su obuhvatili zamjenu podne konstrukcije, sanaciju fasade te zamjenu krovišta i ugradnju sustava grijanja.

Okolica Ivanca krije još nekoliko arheoloških lokaliteta vrijednih pažnje. Primjerice, ostaci utvrde Gradišće na brdu Cukovec, nadomak naselja Margečan, smjestili su se na oko 300 metara nadmorske visine i smatra se da su izgrađeni između 12. i 15. stoljeća. Inače, sjeverni dio Hrvatske prepun je dvoraca, kaštela, kurija i sličnih fortifikacijskih građevina od kojih mnoge čekaju svoju obnovu.

Naše ostale reportaže pronađite na poveznici.

Copy link
Powered by Social Snap