Pretraga

Građevina tjedna: Arheološko otkriće u Meksiku skriva ‘put do pakla’

A- A+

Na mjestu drugog najvažnijeg arheološkog lokaliteta u Meksiku otkrivena je nova baština drevne kulture Zapoteca. Nakon što su Španjolci nakon svog dolaska u 16. stoljeću svu ostavštinu sravnili sa zemljom, jedan svećenik pisao je o mističnim podzemnim tunelima. Opisao ih je kao put do ‘pakla’, no prilikom iskopavanja nisu nađeni, sve dosad. Nova otkrića nisu odgonetnula tajnu podzemnog svijeta, jer se prilikom istraživanja doseglo maksimalnu dubinu od 30 metara, a neki prolazi vode i dublje.

San Pablo, Mitla | wikipedia

Arheološka istraživanja u Mitli, jednom od najznačajnijih lokaliteta arheološke baštine, kao i najvažnijem kulture Zapoteca došla su do nečeg nevjerojatnog. Ispod stoljetne crkve pronađeni su hodnici i prostorije u nekim slučajevima i na dubini većoj od 15 metara, a o kojima je u 17. stoljeću pisao svećenik Francisco de Burgoa.

Vladavina ‘boga smrti’

Tuneli koje je antička kultura Zapotec vjerojatno vodila kao puteve u ‘podzemni svijet’ otkriveni su pod stoljećima stare crkve. Mitla, mjesto čiji naziv je sinonim za ‘mjesto mrtvih’, konkretno San Pablo Villa de Mitla grad je i općina u južnom predjelu Meksika znana po poveznici s Pitaom Bezelaom, zapoteškim bogom smrti.

No, Španjolci su ondje pristigli u 16. stoljeću i mjesto ‘sravnili sa zemljom’. Na ruševinama nekada jednog od najvažnijih hramova podigli su crkvu, navodi dailymail.co.uk, zbog čega se na neko vrijeme zaboravilo na ostavštinu drevnih Zapoteca.

Nešto kasnije, svećenik Francisco de Burgoa zabilježio je da se pod zemljom nalaze tuneli koje je nazvao ‘vratima do pakla’ podno grada – opisivao je goleme pećine za koje se vjerovalo da su ulaz u podzemni svijet Zapoteca. No, stotinama godina kasnije prolazi su zazidani te istraživanjima nije pronađeno ništa slično – barem sve do sad.

Pet skupina ruševina

Neinvazivnom tehnikom arheolozi su nedavno ipak otkrili brojne prostorije i tunele ispod grada. Sondama je pronađeno pet različitih skupina ruševina.

– Neki od tunela i prostorija sezali su prilično duboko, u nekim slučajevima i do 15 metara. Kad se govori o južnoj grupi, tamo se dolazi do dubine od 30 metara, što je najdublje koliko možemo probiti sa svojim instrumentima. U jednoj je pak prostoriji ispod crkve San Pablo Apostol izmjerena dužina od 15 metara i širina od 10. Moguće je da se tuneli, pogotovo oni locirani podno crkve protežu dalje prema sjeveru, no i u smjeru istoka i juga, rekao je voditelj arheoloških istraživanja na meksičkom lokalitetu Marco Vigato.

Ako su ovo tuneli o kojima govore legende, ondje bi mogli biti pokopani i kraljevi Zapoteca. Sliku prostorije u kojoj su kraljevi bili pokopani još je 1674. opisao Francisco de Burgoa, ranije spomenuti svećenik. Zabilježio je kako su kraljevi svojevremeno u grobnice bili pokapani u najraskošnijim odorama, s ‘perima, nakitom, zlatnim lancima i dragocjenim kamenjem’, ali i s alatima za borbu kako bi i u ‘onaj svijet’ ušli kao ratnici.

Kakva važna arheološka baština je pronađena na Pagu i o čemu je točno riječ, pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap