Pretraga

Je li zagrebački GUP opet ‘pao’? Bačić oštar, odluka se čeka, evo što bi moglo presuditi

A- A+

Je li danas opet ‘pao’ GUP? Čini se, ipak nije. Barem ne još. Ali po svemu sudeći, ne gine mu još jedno rušenje. Na današnjoj konferenciji za medije, ministar Branko Bačić dao je naslutiti, traže se nove nepravilnosti i to i nakon drugog odbijanja. Ovoga puta sporno je neslaganje izmjena i dopuna sa zakonima koji se tiču javno-pravnih tijela. A smeta ga i neslaganje s Nacionalnom stambenom politikom, iako to zasad nije presudno.

stambene zgrade, Ferenšćica | foto: Bauštela.hr

Danas je trebala biti održana 43. po redu sjednica Gradske skupštine. Sve točke dnevnog reda ticale su se donošenja izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana, za koje se očekivalo da će biti prihvaćene.

No, današnja Gradska skupština je otkazana, a sve točke dnevnog reda povučene. Tako je jer je Ministarstvo ipak i po treći puta odbilo prihvatiti izmjene i dopune GUP-a, dali su naslutiti iz Grada Zagreba. Ipak, ispostavilo se, ta odluka još nije donesena.

Otkazana Gradska skupština

Na izvanrednoj konferenciji za medije na temu GUP-a istupio je predsjednik Gradske skupštine, Josip Klisović. Kazao je, Ministarstvo se o svojoj odluci nije jasno očitovalo.

Kako sam čuo, Branko Bačić, resorni ministar, javno je kazao da suglasnost neće ni doći, rekao je.

Izdvojeni članak

Struka poziva na obustavu izmjena GUP-a: ‘Treba prekinuti prepucavanja dok nije prekasno’

Na sve se potom osvrnuo i aktualni zagrebački gradonačelnik, Tomislav Tomašević. Istaknuo je kako, kao svi drugi gradovi, i Zagreb zakonski mora dobiti suglasnost za promjene u prostornom planu, ali po svemu sudeći – neće ih dobiti.

Nije došla suglasnost ministarstva, ne znamo koji su razlozi, nismo dobili nikakav odgovor iz kojeg razloga nismo dobili suglasnost. Mi po zakonu moramo dobiti suglasnost od ministarstva, i to vrijedi samo za Grad Zagreb, ne vrijedi za druge gradove, kazao je.

Je li ovo ‘mrcvarenje’?

Zatim se na poslijepodnevnoj konferenciji na razvoj situacije s izmjenama i dopunama GUP-a konačno osvrnuo i ‘odgovorni’ ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić. Konferenciju je započeo izražavanjem nezadovoljstva oko postupanja ‘suradnika’, Grada Zagreba, u pogledu sazivanja, a potom otkazivanja sjednice Gradske skupštine na temu prihvaćanja izmjena i dopuna GUP-a.

– Bilo da je pozitivna ili negativna, trebalo je pričekati suglasnost. Neprikladno je da se saziva Gradska skupština dok nije dobivena suglasnost, rekao je Bačić pa se osvrnuo i na tvrdnju Grada da Ministarstvo GUP već dulje vremena ‘mrcvari’.

Je li GUP opet pao? | foto: Bauštela.hr

– Je li ovo mrcvarenje? Nakon toliko vremena, konačno smo riješili imovinsko-pravne odnose za stadion Maksimir, i to zajednički s Gradom. Riješili smo konačno i imovinsko-pravne odnose za zemljište nove dječje bolnice u Blatu. Isto tako, svakodnevno smo surađivali na projektima obnove, na koju je ukupno potrošeno 2 milijarde eura, konstatirao je.

Treba novi GUP?

Nije prihvatio ni tezu Grada da je postojeći GUP loš, odnosno da odstupa od zakonskih odredbi kojih bi se trebao držati. A onda je krenulo pojašnjavanje svega što s prijedlozima izmjena i dopuna ipak ne valja.

Čini se, jedan od najvećih promjena predstavljale su brojne izmjene, koje su obuhvatile više od 90 posto članaka u postojećem GUP-u.

– Ovdje se ne radi o običnim izmjenama – više od 95 posto bilo je mijenjano. Pri tome treba istaknuti kako o uređenju prostora brinu jedinice lokalne samouprave. Naša uloga ovdje isključivo je pobrinuti se da su izmjene u skladu sa Zakonom, poručio je Bačić.

Ništa još nije ‘zacrtano’…

Kako dalje? Zasad još ništa službeno nije ‘gotovo’ niti zacrtano, barem je tako rekao ministar. No, slijedi traženje mišljenja javno-pravnih tijela oko onih točaka za koje se drži da ih stručnjaci Grada Zagreba koji su radili na izmjenama i dopunama GUP-a kod planiranja nisu ispoštovali.

– Najprije smo bili posvećeni definiranju izmjena i dopuna GUP-a u skladu s našim temeljnim Zakonom. I Grad Zagreb je nama Konačni prijedlog izmjena i dopuna GUP-a dostavio tek 2. travnja, te smo tada krenuli u provjeru prostorno-planskih rješenja koja nisu usklađena sa zakonsko pravnim postupcima za čiju su provedbu nadležna druga javno-pravna tijela, kao što su Ministarstvo mora, Ministarstvo civilne zaštite ili Hrvatske vode.

stambene zgrade, Ferenšćica | foto: Bauštela.hr

Neslaganja s javno-pravnim tijelo

Bude li Prijedlog izmjena i dopuna ponovno odbijen, podsjećamo, uslijedilo bi treće po redu traženje suglasnosti od nadležnog Ministarstva, a Bačić tvrdi – puno je toga što trenutno nije u skladu sa zakonsko-pravnim postupcima drugih javno-pravnih tijela. A što prilikom prva dva odbijanja nije istaknuto.

– Sada ćemo još tražiti mišljenje javno-pravnih tijela, da bi se utvrdilo sadrže li izmjene i dopune GUP-a elemente smanjenja rizika od katastrofe. Od Ministarstva gospodarstva, Uprave za energetiku ima li usklađenosti s politikom energetskog razvoja RH, budući da prema postojećem, po prijedlogu ID GUP-a Zagreb ostaje ovisan iskljulivo o plinu kao energentu, ne vodeći pritom računa o aktualnom trenutku energetske krize, stoji u pojašnjenju Ministarstva.

Konačno, tražit će se i mišljenje Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Navodi se kako je, naime, u proceduri izrade i donošenja GUP-a ne uzima u obzir Pravilnik o razvrstavanju i otvaranju vodnih putova na unutarnjim vodama, klasificiranim kao vodni put.

Nacionalni plan stambene politike

Još jedna stvar koja, jasno je, prilično ‘žulja’ ministarstvo, odnosi se neusklađenost s novim mjerama Nacionalnog plana stambene politike – najvažnijeg stambenog plana na prostoru države. Iako zasada GUP s istim ne mora biti usklađen ne bi li ‘prošao’, neki budući, nov GUP, morat će biti, dao je do znanja Bačić.

Izdvojeni članak

Nova stambena politika košta 2 milijarde eura, mladima obećava 40 posto jeftinije kvadrate

– Kao Ministarstvo imamo pravo reći naš stav koji grad ne mora poštivati, a odnosi se na strategiju priuštivog stanovanja. Rekli smo da izmjenama i dopunama GUP-a Grad Zagreb predviđa smanjenje buduće stambene izgradnje. Za 33 posto smanjuje se koeficijent izgrađenosti. Smanjuju se katnost, etaže i općenito volumen izgrađenosti.

To zasada, objasnio je Bačić, Ministarstvo ne smije smetati. No, dodao je i kako je u tijeku priprema Zakona o prostornom uređenju koji će biti donesen do kraja godine. A upravo tim Zakonom zatražit će se usklađenost sa državnim zakonodavnim aktima.

– Budući prostorni plan trebao bi biti usklađen sa strategijama koje donosi Hrvatski sabor. I to je nešto što će trebati u budućnosti, zasada ne, zaključio je Bačić.

Ovdje pročitajte više o novim kvartovima koji bi u Zagrebu trebali donijeti priuštive stanove.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap