Tvrtka Vallis Solaris još je u prosincu 2023. godine pred šibenskim gradskim vijećnicima predstavila veliko ulaganje. Riječ je o razvoju industrijskog projekta u poduzetničkoj zoni Podi. Nositelji projekta nedavno su se sastali i s gradonačelnikom te raspravljali o daljnjem razvoju industrijskog lanca fotonaponske industrije i zelenog vodika. Ističu da je riječ o jedinstvenom konceptu na području Europske unije.
Tvrtka Vallis Solaris Hrvatska u prosincu 2023. godine predstavila je pred šibenskim gradskim vijećnicima veliko ulaganje u šibenskoj zoni Podi. Pomak bi značio razvoj industrijskog projekta na području grada Šibenika. Tim povodom, nositelji projekta sada su se u Gradskoj upravi sastali i s gradonačelnikom Šibenika Željkom Burićem i direktorom poduzetničke zone Podi te su napravljeni pomaci za veliki posao.
Fotonaponska industrija i zeleni vodik
Nakon što je tvrtka Vallis Solaris predstavila veliko ulaganje u šibenskoj industrijskoj zoni Podi na sjednici Gradskog vijeća u prvoj polovici prosinca 2023. godine, industrijska priča ide dalje. U društvu gradonačelnika Burića i direktora gospodarske zone najavljen je veliki posao. Sprema se rekonstrukcija poslovnog plana.
– Tijekom sada već višegodišnjeg provođenja pripremnih aktivnosti uz pomoć stručnih službi Grada Šibenika, ali i mnogih drugih tijela na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, ostvareni su gotovo svi formalno-pravni preduvjeti realizacije ulaganja u razvoj ovog industrijskog lanca fotonaponske industrije i zelenog vodika, rekao je o projektu Željko Selak, direktor tvrtke Vallis Solaris.
Program investicija
Prijedlogom Odluke o prihvaćanju Sporazuma o namjeravanom razvoju industrijskog projekta na području Grada Šibenika koji se pred kraj 2023. našao na sjednici Gradskog vijeća pred šibenskim vijećnicima izložene su namjere, kako tvrtke Vallis Solaris, tako i grada. Isti prijedlog postavljen je kao temelj za uređenje njihovih budućih odnosa.
Vallis Solaris obuhvaća cjelokupan program investicija koje će u cjelini sačinjavati vertikalno integrirani lanac vrijednosti fotonaponske industrije. Radi se o jedinstvenom konceptu na području Europske unije i šire koji podrazumijeva paralelnu izgradnju nekoliko različitih industrija na jednoj lokaciji pocezanih u jedinstvenu cjelinu. Konačni proizvod bit će fotonaponski modul posljednje generacije.
– Tijekom sada već višegodišnjeg provođenja pripremnih aktivnosti uz pomoć stručnih službi Grada Šibenika, ali i mnogih drugih tijela na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, ostvareni su gotovo svi formalno-pravni preduvjeti realizacije ulaganja u razvoj ovog industrijskog lanca fotonaponske industrije i zelenog vodika, pojasnili su tom prilikom iz Vallis Solaris.
Financije – osigurane
Od postignuća, ponosno ističu podršku projektu od strane Vlade Republike Hrvatske, Vlade Njemačke i Europske komisije. Zasad su izrađeni detaljni poslovni planovi, zatvorena je financijska konstrukcija te su osigurani preduvjeti za financiranje.
Uz to je završen konceptualni dizajn industrijskih postrojenja, izrađena je analiza raspoloživosti radne snage i potreba za razvojem ljudskih resursa te je definiran okvir za suradnju s hrvatskim obrazovnim i znanstvenim institucijama. Također je pokrenut razvoj vlastitih projekata za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
– U financijskom smislu do sada je u ovaj projekt od strane suvlasnika društva i strateških partnera ukupno uloženo više od tri milijuna eura, isključivo za potrebe provođenja spomenutih pripremnih aktivnosti te zatvaranja ukupne financijske konstrukcije, istaknuo je Selak.
Potrebno 300 hektara zemljišta
Za realizaciju ovako velikog i kompleksnog investicijskog programa, čije značenje daleko nadmašuje i nacionalnu razinu, odabrana je šibenska poduzetnička zona Podi jer se smatralo da obuhvaća sve nužne preduvjete, što se između ostalog odnosi na raspoloživost površina. U rujnu ove godine, Gradsko vijeće je prihvatilo ponudu Vallis Solarisa za prodaju zemljišta na Podima, dok sam ugovor o prodaji tada nije potpisan.
Za razvoj industrijskog postrojenja u prvoj fazi bit će dostatno 50 do 60 hektara zemljišta, dok je za realizaciju svih predviđenih ulaganja nužno osigurati do 300 hektara zemljišta. Pozitivno kod šibenske poduzetničke zone je i da je opremljena logistički i adekvatnom komunalnom infrastrukturom, nudi mogućnost proizvodnje i dobave velikih količina zelene električne energije, a i u prostoru gravitacije 50-70 km trenutno nudi raspoloživost radne snage.
Prva faza u 2026.
Realizacija prve faze ulaganja očekuje se do kraja 2026. godine te bi trebala doseći visinu ulaganja od jedne milijarde eura, i to samo u industrijska postrojenja. Ulaganja pak u energetska polja planirana su u znatno većim iznosima, a njihova dinamika ovisit će također o raspoloživosti lokacija za razvoj, brzini realizacije u smislu provođenja propisanih postupaka i procedura, pravnom okviru čije se donošenje još uvijek očekuje i drugim čimbenicima.
Učinak na zapošljavanje u prvoj fazi predviđen je na razini 200-300 zaposlenika, dok ukupne potrebe za radnom snagom na kraju realizacije svih predviđenih ulaganja dosežu brojku od 5.000 zaposlenih. Projekt podržava i Grad Šibenik koji je projektu pristupio partnerski, izrazivši želju da bude realiziran.
Šibenik je čvrsto naumio zadržati stanovnike u gradskoj jezgri. Što poduzima po tom pitanju, pročitajte ovdje.