Pretraga

Novi ulaz u grad: Uskoro kraj radova na jednom od najprometnijih raskrižja na sjeveru Dalmacije

A- A+

Žmirići su najprometnije raskrižje u Zadru i skoro svakom posjetitelju dobro poznat ulaz u grad. No, posljednjih godina ova prometna infrastruktura sve je više opterećena rastućom količinom vozila koje ondje prolaze. Stoga su na ljeto krenuli obuhvatni radovi od 7 milijuna eura u svrhu uređenja uređenja komunalne infrastrukture, ali i rekonstrukcije samog raskrižja. Radovi nešto kasne, a zatvaranje gradilišta zasad se očekuje do ožujka.

semafor | pixabay

Žmirići su najprometnije raskrižje u Zadru koje spaja istok i zapad grada te su jedan od sinonima ulaza u grad. U sklopu obuhvatnog projekta od 7 milijuna eura, pred sam vrhunac sezone na ljeto 2024. na ovom raskrižju je otvoreno gradilište, a radovi su obuhvaćali uređenje kanalizacije i rekonstrukciju prometne infrastrukture. Prema najnovijim informacijama rekonstrukcija bi mogla završiti do ožujka.

Izdvojeni članak

Ovaj dalmatinski grad konačno dobiva obilaznicu, gradit će se od nule i koštati 50 milijuna eura

Novo lice i infrastruktura

U ponedjeljak 13. svibnja 2024. godine, krenuli su ozbiljniji radovi na zapadnom dijelu raskrižja. Ovo, pisali smo, nije prvi put da se uređuje jedan od najprometnijih dijelova prometne infrastrukture u Zadru, ali su pokrenuti dosad najobuhvatniji radovi koji će raskrižju dati novo lice, a istovremeno unaprijediti komunalnu infrastrukturu. ‘Novim’ raksrižjem se trebalo prometovati od početka 2025., ali je rok nešto pomaknut.

Prema informacijama iz Hrvatskih cesta, dosad je realizirano 75 posto predviđenih radova, dok bi sve planirano moglo biti završeno do ožujka ove godine. Nakon zatvaranja gradilišta očekuje se brži protok prometa kako zapadom grada, tako i gradovima i općinama zapadno od Zadra, javlja zadarskilist.hr.

Zadar raskrižje Žmirići | foto: screenshot GoogleMaps

Najteže u sezoni

Podsjećamo, raskrižje je prije početka radova sve teže podnosilo svakim danom sve veće količine prometa kako od strane lokalnih vozača, tako i za vrijeme turističke sezone kad drastično raste količina prometa. Kako bi se olakšalo prometovanje u ovom dijelu grada uz dogradnju kanalizacijskog te odvodnog sustava, predviđena je i rekonstrukcija prometne infrastrukture.

Da bi se i dalje moglo prometovati u radovima zahvaćenom dijelu grada, uspostavljena je posebna regulacija prometa. Iz Hrvatskih cesta, investitora važnih radova, prilikom početka sezone i obuhvatnijih radova građane su zamolili za strpljenje i naveli obilazne putove za vrijeme rekonstrukcije.

Izdvojeni članak

Veliki igrač dobio posao izgradnje važne ceste u sjevernoj Dalmaciji, spasit će stanovnike od makadama

– Promet ulicom Put Nina u zoni radova će biti obustavljen, a promet u smjeru Puntamike će se odvijati obilazno novoizgrađenom alternativnom cestom i ulicom Matije Gupca sukladno postavljenoj privremenoj regulaciji. Predviđeni završetak predmetnih radova je 29. lipnja 2024., a do tada molimo sudionike u prometu za strpljenje i pojačan oprez, naveli su.

Nezadovoljstvo među ‘domaćima’

Posebna regulacija prometa nije oduševila Zadrane. Štoviše, bili su zgroženi od pomisli na povećane gužve koje bi mogle nastati zbog prometne regulacije prometa na samom vrhuncu turističke sezone.

– Moram kružiti oko grada da bih došla na posao. I općenito, što bi trebalo trajati sedam minuta, ja do posla vozim 20, 25 minuta, rekla je o radovima pred kraj lipnja jedna stanovnica Zadra.

Ipak, iz Hrvatskih cesta su istaknuli kako će se radovi, unatoč posebnoj regulaciji i privremeno otežanom prometovanju građanima isplatiti jer će donijeti ne samo funkcionalnije raskrižje, već i poboljšati komunalnu infrastrukturu. Radovi su, spomenuli smo, osim rekonstrukcije prometnica zahvatili i unaprjeđenje vodovoda i kanalizacije. Završetak radova koji zajedno dosežu vrijednost od otprilike 7 milijuna eura bio je očekivan krajem 2024. godine, ali bi se, prema najnovijim informacijama, mogao protegnuti do ožujka.

Više o ‘cesti zvanoj čežnja’ koja bi trebala biti spas za promet u kontinentalnoj Hrvatskoj pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap