Odigrana 500. utakmica na kultnom Emiratesu, čeka se proširenje djela Christophera Leeja
Proteklog tjedna odigrana je 500. utakmica na legendarnom stadionu Arsenala – Emiratesu. Riječ je o stadionu koji je otvoren 2006. godine i koji je zamijenio ondašnji doma Arsenala, stadion Highbury. Izgled stadiona, koji se kao ‘zdjela’ uzdiže na četiri kata tribina, osmislio je arhitekt Christopher Lee. Zanimljivo je kako su fasade stadiona ostakljene kako bi njegovi posjetitelji mogli vidjeti unutrašnjost stadiona, dok krov podupiru četiri trokutaste rešetke izrađene od zavarenih čeličnih cijevi. Također, postoji mogućnost da se proširi kapacitet Emiratesa, s njegovih postojećih, nešto više od 60.000 mjesta, na čak 80.000. S druge strane, prijašnji stadion Arsenala, spomenuti Highbury, u međuvremenu je pretvoren u ‘zeleno’ stambeno naselje.
Prošlog tjedna odigrana je 500. utakmica na londonskom Emiratesu, stadionu Arsenala, piše stadiumdb.com. Ova utakmica bila protiv Manchester Uniteda bila je posebno važna za sve navijače Arsenala koji Emirates svojim domom nazivaju još od 2006. godine.
Neosvojiva Tvrđava
Prva utakmica ikada odigrana na ovome legendarnom stadionu je bila ona između Arsenala i Aston Ville iz Birminghama. Dvoboj je završio remijem, a zanimljivo, prvi pogodak nije zabio igrač domaćih, već Olof Mellberg, švedski branič iz redova Aston Ville.
Iako u prvoj utakmici nisu pobijedili, 18 godina poslije, u sklopu 500. utakmice igrači Arsenala upisali su pobjedu protiv rivala iz Manchestera. Završilo je 2:0 čime je uljepšana ova velika obljetnica. Inače. Emirates je prava neosvojiva tvrđava jer je Arsenal na svojem stadionu pobijedio u čak 67 posto utakmica, odnosno u 336 utakmica u svim natjecanjima.
‘Zdjela’ s četiri kata tribina
Stadion Emirates djelo je arhitekta Christophera Leeja koji je ga je opisao ‘prekrasnim i zastrašujućim’. Ovaj velebni stadion izgleda kao ‘zdjela’ koja se uzdiže na četiri kata tribina s polikarbonatnim krovom iznad tribina, ali ne i iznad terena.
Donja strana obložena je metalnim pločama, a krov podupiru četiri trokutaste rešetke izrađene od zavarenih čeličnih cijevi. Dvije rešetke imaju raspon od 200 metara u smjeru sjever-jug, dok se ostale dvije protežu u suprotnom smjeru. Nosači su poduprti okomitim betonskim bazama stadiona, od kojih je osam povezano s njima čeličnim stativama. Svaki od njih ima četiri stubišta i lift. Fasade su ili ostakljene ili ‘pletene’ između baza što omogućuje posjetiteljima na stadionu da vide njegovu unutrašnjost. Konstrukciju od stakla i čelika osmislio je Populous kako bi ostavio dojam da stadion svjetluca na suncu i svijetli u noći.
Povijest Emiratesa
Još davne 1997. godine Arsenal je razmišljao o preseljenju na novi stadion, no to je bilo odbijeno. Ipak, tri godine kasnije, klub je kupio industrijsko zemljište i odlagalište otpada u Ashburton Gloveu. Pravi planovi za preseljenje započeli su 2002. godine, ali su financijske poteškoće kluba odgodile projekt do 2004. godine. Tada je objavljeno kako će stadion sponzorirati vrlo bogata kompanija Emirates.
Izgradnja stadiona završena je u kolovozu 2005. godine, a do prosinca su bile gotove i vanjske staklene krovne, elektro i vodovodne instalacije. Prvo sjedalo na novom stadionu svečano je postavio Arsenalov veznjak Abou Diaby u ožujku sljedeće godine. Cijeli projekt stadiona službeno je dovršen 2006. godine, a koštao je 390 milijuna funti. U trenutku otvorenja, Emirates je bio drugi najveći nogometni stadion u engleskoj Premier Ligi te treći po veličini u državi.
Kakva je budućnost stadiona Emirates?
Posljednjih tjedana se priča kako Arsenal istražuje mogućnost povećanja kapaciteta stadiona. Navodno je ideja da se broj mjesta, s trenutačnih 60.704 mjesta, proširi na 80.000.
Među opcijama koje se razmatraju za proširenje stadiona su: preuređenje postojećih tribina, snižavanje razine terena ili modernizacija krova kako bi se omogućili novi sektori ili čak još jedan kat. Priča se i o mogućnosti izgradnje potpuno novog stadiona, ali u ovoj fazi to je samo jedna od ideja i ne razmatra se ozbiljno. Međutim, predstavnici Arsenala svjesni su da bi eventualno proširenje moglo zahtijevati ulaganja u infrastrukturu, uključujući i novu metro stanicu, što je već bio vrlo velik izazov i tijekom izgradnje sadašnjeg stadiona.
Highbury – stambeno naselje
Arsenal je do prelaska na Emirates igrao na kultnom stadionu koji se zvao Highbury. Riječ je o stadionu koji se nalazio u istoimenoj londonskoj četvrti na sjeveru grada i koji je izgrađen davne 1913. godine. Upravo zbog svoje dugovječnosti bio je prozvan ‘Domom nogometa’.
Ovaj stadion, izgrađen u Art Deco stilu, 2006. godine je srušen. Zanimljivo, na njegovom mjestu ‘niknulo’ je stambeno naselje koje svojim oblikom i dalje neodoljivo podsjeća na nogometni stadion.
Nova ‘Kranjča’
Pisalo smo kako su nedavno stigle novosti i vezano za novi stadion u Kranjčevićevoj. Predstavljen je najnoviji projekt, a novost u njemu je da će se uz stadion urediti trg na 6.000 kvadrata, ali i parkiralište.
Radovi bi trebali krenuti sljedeće godine, a prva utakmica odigrat će se u rujnu 2026. godine. Završetak stadiona označio bi i početak izgradnje ‘novog’ Maksimira, a više o svomu tome pročitajte ovdje.