Otvorena nova knjižnica u Vinkovcima vrijedna 7,5 milijuna eura, gradili ju Watmont i Suhomont
Nova zgrada Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci počinje s radom. Objekt se gradio tri godine, izvođači su bili vinkovačke tvrtke Watmont i Suhomont, a prostire se na više od 43.000 četvornih metara. Projektant je bio mladi vinkovački arhitekt, Marko Milidrag.
U gradnju knjižnice uloženo približno 7,5 milijuna eura, a prostire se na više od 43.000 četvornih metara. Objekt se gradio tri godine, a izvođači su bili vinkovačke tvrtke Watmont i Suhomont. Danas raspolaže s modernom informatičkom opremom koja uključuje RFID sustavu za automatizaciju knjižničnog poslovanja. Tako će u novom će objektu čak 6.500 korisnika moći, primjerice, samostalno moći zadužiti i razdužiti građu, 3D printati, birati između kontakta s informatorom ili samostalne posudbe.
Nagrađeno arhitektonsko rješenje
Iz Grada Vinkovci ističu kako je nova zgrada knjižnice osmišljena s ciljem da Vinkovčani svoju knjižnicu prihvate kao novi zajednički dnevni boravak, u koji će uvijek rado dolaziti i u kojem će se u svakom trenutku ugodno osjećati. Tako će uz posudbene i studijske odjele, nova knjižnica sadržavati i posebne prostore za mlađu i stariju djecu, igraonice i radionice, prostor za arhivu, multimediju.
Zgradu nove knjižnice na istom mjestu gdje se nalazila stara projektirao mladi vinkovački arhitekt, Marko Milidrag. Za taj posao lani je dobio godišnju nagradu Hrvatskog saveza građevinskih inženjera, a koja se dodjeljuje za značajan doprinos graditeljskoj struci.
Vizualni identitet spomen stradanja stare knjižnice
Nova vinkovačka knjižnica od velikog je značaja kako za Vinkovce, tako i za cijelu Hrvatsku. Podsjetimo, stara vinkovačka knjižnica uslijed granatiranja izgorjela je do temelja u rujnu 1991. godine, a nezapamćeni kulturocid koji je tada šokirao cijelu regiju ostao je duboko urezan u sjećanju stanovnika ovoga grada. Naime, te kobne večeri izgorio je cjelokupan knjižni fond od čak 85.000 svezaka knjiga. Izgorjela je i kompletna rukopisna ostavština Josipa Kozarca, Vladimira Kovačića i Joze Ivakića te djelomično Ivana Kozarca.
Nova zgrada posebna je upravo po svom vizualnom identitetu jer u njezin je izgled ukomponirana upravo ratna simbolika odnosno na pročelju zgrade nalaze se nepravilno postavljeni kosi ‘brisoleji’ koji simboliziraju listove knjige, dok pravilni prekidi ‘brisoleja’ predstavljaju putanju gelera, a tri nepravilna portala predstavljaju oštećenja od granata.
Knjižnica je obnovljena i u Donjem Miholjcu, pogledjate ovdje sve o projektu.