Pretraga

‘Prelomili’ netrpeljivost: Novi granični prijelazi, tri mosta i četiri ceste povezat će države u susjedstvu

A- A+

Slovačka i Mađarska su države iz našeg susjedstva, čiji međusobni odnosi nisu uvijek bili primjer dobrosusjedstva, no u posljednje se vrijeme ulažu napori u njihovo jačanje. Naime, u sklopu inicijative za unaprjeđenje međudržavne suradnje, Mađarska i Slovačka nedavno su ušle u novu fazu drugog poglavlja sporazuma o proširenju broja graničnih prijelaza. U okviru tog dogovora najavljena je izgradnja triju novih mostova i četiri spojne ceste, što će dodatno poboljšati prometnu infrastrukturu između dviju zemalja. Osim toga, razgovaralo se i o zdravstvenim temama, posebno o prekograničnoj suradnji u hitnoj medicinskoj pomoći i zdravstvenoj zaštiti.

Pogranični most Mađarska – Slovačka | Foto: Cinea Europe

Od Zagreba do glavnog grada Slovačke, Bratislave, potrebno je oko četiri i pol sata vožnje osobnim automobilom, dok do glavnog grada Mađarske, Budimpešte, putovanje traje oko tri i pol sata. S druge strane, od Bratislave do Budimpešte treba otprilike dva sata. Kada se sagleda šira slika, može se uočiti da ove tri metropole čine gotovo jednakokračan trokut automobilskih ruta. Riječ je ujedno o važnom prometnom koridoru, ali i o prostoru u kojem su Hrvati, Slovaci i Mađari nekoć zajedno živjeli, a danas svi nastoje njegovati dobrosusjedske odnose, iako Slovačka Hrvatskoj nije neposredni granični susjed.

U sklopu nastojanja za jačanje međudržavnih odnosa, Mađarska i Slovačka nedavno su ušle u novu fazu drugog poglavlja sporazuma o proširenju broja graničnih prijelaza. U okviru te suradnje najavljena je izgradnja triju novih mostova i četiri spojne ceste koje će dodatno unaprijediti prometnu infrastrukturu između dviju zemalja. Mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine, Péter Szijjártó, izjavio je u Bratislavi kako je cilj obiju država da granica, koja je ujedno i najduža unutar Europske unije – više spaja nego razdvaja. Sve to objavio je i na društvenim mrežama, konkretno na Facebooku, krajem prošlog mjeseca.

Izdvojeni članak

Hrvatska i Mađarska grade 4 nova granična prijelaza: Unaprjeđenje prekogranične suradnje

Tri nova mosta

Postojeći dogovor između mađarskog premijera Viktora Orbána i slovačkog premijera Roberta Fica već je rezultirao povećanjem broja graničnih prijelaza s 22 na 40, duž granice dugačke 654 kilometra. Novi planovi uključuju most za teretni promet u blizini Esztergoma, pješačko-biciklistički most kod Dunakilitija te treći most preko rijeke Tise, kod Čierne nad Tisou (mađ. Ágcsernyő). Uz to, predviđena je izgradnja triju dodatnih cesta u mjestima Ipolyvece, Zabar i Vámosmikola, kao i proširenje autoceste M2 prema sjeveru.

Szijjártó je istaknuo i važnost obnove postojećih prijelaza, poput mosta u Vámosszabadiju, te najavio pokretanje novih željezničkih linija koje bi povezivale gradove Győr i Bratislavu, Szob i Štúrovo, te područje Balassagyarmata i Salgótarjána. Cilj je olakšati svakodnevni prekogranični promet i dodatno povezati regije u kojima živi velik broj pripadnika obje nacionalnosti.

Izdvojeni članak

Europska metropola dobit će top neboder: Bit će drugi najviši u EU

Bolji promet za bolje zdravstvo

Osim prometne infrastrukture, važan segment suradnje odnosi se i na zdravstvenu skrb. Szijjártó je naglasio da su Mađarska i Slovačka spremne sklopiti novi sporazum o prekograničnoj suradnji u hitnoj medicinskoj pomoći i zdravstvenoj zaštiti. Kako je pojasnio, u hitnim slučajevima najbliža ili najbolje opremljena bolnica često se nalazi s druge strane granice, a cilj je omogućiti građanima u pograničnim regijama najbržu i najkvalitetniju moguću pomoć – bez obzira na to u kojoj se zemlji nalaze.

Ministar je također ponovno istaknuo važnost Višegradske skupine (V4) za regionalnu stabilnost i suradnju. Iako među članicama postoje razlike u stavovima, osobito oko geopolitičkih pitanja poput rata u Ukrajini, Szijjártó smatra da je važno fokusirati se na zajedničke interese. Dodao je da će Mađarska učiniti sve da Višegradska suradnja ostane učinkovita, posebno u područjima u kojima postoji visoka razina suglasnosti među zemljama članicama.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap