Skandinavci grade najduži podvodni tunel na svijetu: Iskopat će osam milijuna kubika kamena
U Norveškoj se gradi tunel Rogfast koji će postati najduži podvodni tunel na svijetu. Spajat će jug i sjever zemlje, a put od Trondheima do Kristiansanda će biti upola kraći. Njegova izgradnja koštat će 46 milijardi dolara, a trebao bi biti gotov do 2033. godine. Zanimljivo, protezat će se 26 kilometara kroz Norveško more u dubini od gotovo 400 metara, čime će postati i najdublji tunel na svijetu. Njegovom izgradnjom iskopat će se i osam milijuna kubika kamena koji će se iskoristiti za druge građevinske projekte u zemlji.
Norvežani grade Rogfast, najduži podvodni tunel na svijetu koji će skratiti putovanje od sjevera do juga zemlje za 11 sati, piše inspenet.com. Povezivat će gradove Bokn i Randaberg, a trebao bi biti završen do kraja 2033. godine.
Projekt od 46 milijardi eura
Projekt izgradnje tunela Rogfast iznosit će vrtoglavih 46 milijardi eura, a protezat će se 26 kilometara kroz Norveško more i dosegnuti dubine do 400 metara. Osim što će biti najduži, ujedno će biti i najdublji. Njegove dvije cijevi koja će se položiti pod morem bit će široke čak deset i pol metara.
Podmorski tunel Rogaland Fiked Link ili Rogfast trebao bi biti završen 2033. godine i spajat će Kristiansanda na jugu zemlje do Trondheima na sjeveru. Točnije, spajat će gradove Randaberg i Bokn te skratiti vožnju od jedne do druge točke za pola. Trenutačno put traje oko 21 sati, a novim tunelom će iznositi 11 sati. Kako stvari stoje, tunel bi se relativno brzo trebao izgraditi, do 2033. godine.
Projekt koji će promijeniti transport
Trenutačno jedino prijevozno sredstvo između Randaberga i Bokna je trajekt, zbog čega je putovanje skupo i dugo. Rogfast će premašiti rekord tunela Lærdal koji trenutačno nosi titulu najduže podvodog tunela na svijetu s 24 kilometra. Iako će izgradnja novog tunela biti znatno skuplja, ekonomski učinak će biti značajan, posebno za trgovinu i izvoz robe duž norveške obale.
Rogfastova moderna infrastruktura omogućit će Norveškoj da krene prema učinkovitijem regionalnom povezivanju. Budući da tunel olakšava kretanje vozila, očekuje se da će obližnji gradovi poput Stavangera i Bergena doživjeti poboljšanu mobilnost. Ovaj razvoj, osim što predstavlja logističku korist za lokalno stanovništvo, pozitivno će utjecati na održivi promet i turizam u regiji. Uz približnu cestarinu od 30 eura, očekuje se da će tunelom prolaziti oko 6.000 vozila dnevno.
Osam milijuna kubika kamena
Norveška Vlada morala je prevladati složene zemljopisne izazove kako bi stvorila tunel koji može prijeći najdublje fjordove u regiji. Napredna tehnologija, poput plutajućih tunela usidrenih za morsko dno, bit će ključna za prevladavanje najdubljih područja i izbjegavanje prolaska kroz teška morska područja.
Tunel Rogfast bit će opremljen i najsuvremenijim sistemom za praćenju koji će analizirati podatke u stvarnom vremenu. Zato će biti i jedan od najsigurnijih na svijetu. Za izgradnju se biti iskopano čak osam i pol milijuna kubika kamena koji će biti iskorišten za melioraciju zemlje te ostale građevinske projekte. Inače, ovo nije prvi podvodni tunel koji gradi Norveška. Trenutačno najduži takav tunel je Rifilke koji se nalazi gotovo 300 metara ispod razine mora, što ga do izgradnje Rogfasta čini najdubljim na svijetu.
Tunel ispod Atlantskog oceana?
Ponovno se pojavila ideja o izgradnji najdužeg podvodnog tunela u povijesti. Riječ je o ‘Transatlantskom tunelu’ koji bi spajao SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo. Bio bi dugačak tisuće kilometara, a troškovi izgradnje procjenjuju se na 20 trilijuna dolara.
Iako zvuči nestvarno i ludo, trenutačno se u Indiji i Kini testira mogućnost tzv. hyperloop vlakova koji bi mogli postići brzinu do 1.000 kilometara na sat. Dakle, zahvaljujući vakuumu koji bi se stvorio unutra tunela, vlakovi bi mogli postići brzinu od 3.000 kilometara na sat. Tako bi se skratilo vrijeme putovanja, primjerice, iz Londona do New Yorka bi došli za samo sat vremena, a svemu više pročitajte ovdje.