Pretraga

Stolac na suncu od 100 milijuna eura: U susjedstvu se gradi najveća solarna elektrana

A- A+

Na jugoistoku Bosne i Hercegovine, u blizini grada Stolca, uskoro će niknuti najveća sunčana elektrana u zemlji. Smještena na Komanju brdu, ova elektrana predstavlja investiciju vrijednu 100 milijuna eura, s planiranom godišnjom proizvodnjom od oko 200 milijuna kilovatsati električne energije tijekom narednih 30 godina. Stolac se tako pozicionira kao važna točka energetske tranzicije regije, a slični projekti niču i u susjedstvu – primjerice, u Sloveniji se gradi solarna elektrana koja će doslovno plutati na površini jezera.

Solarna elektrana Stolac | Foto: Grad Stolac

Grad Stolac je nalazi u jugoistočnom dijelu Bosne i Hercegovine, na krajnjem istoku Hercegovačko-neretvanske županije. Dolinu grada presjeca rijeka Bregava, a okruženju se nalazi i Komanje brdo, na kojem će se graditi sunčana elektrana. I to kakva – najveća u Bosni i Hercgovini, objavile su gradske vlasti na službenoj stranici.

Ulaganje od 100 milijuna eura

Svečanim polaganjem kamena, započeli je izgradnja solarne elektrane Komanje Brdo. Riječ je o elektrani snage 125 MWp, što predstavlja značajno ulaganje u obnovljive izvore energije, s ukupnim ulaganjem približno 100 milijuna eura i procijenjenom godišnjom proizvodnjom električne energije od 200 milijuna kWh tijekom 30 godina.

Izdvojeni članak

Bazeni u Zagrebu opremljeni solarima: Stižu na još 200 gradskih objekata

Kamen temeljac su uz gradonačelnika Stoca Stjepana Boškovića položili predstavnici investitora Aurora Solar i izvođača radova NORINCO International. Grad Stolac posljednjih godina aktivno promovira solarne projekte, a u nacrtu novog Prostornog plana 2024.-2034. godine najveći fokus stavljen je na Komanje brdo. Kada se ovaj projekt završi, Grad Stolac će preko koncesija i komunalnih naknada koje mu pripadaju godišnje u Proračun grada uprihoditi 1,5 do dva milijuna eura, ovisno o količini proizvedene električne energije. Ovim projektom stvoreni su preduvjeti za daljnji razvoj grada i stvaranje boljih uvjeta za život svih stanovnika Stoca.

Solarna elektrana Stolac | Foto: Grad Stolac

Plutajući solari u Sloveniji

Dok Stolac koristi sunce s brda, Slovenija gradi solarnu elektranu na – jezeru. Riječ je o solarnoj elektrani Družmirje na Družmirskom jezeru u općini Šoštanj, a predviđeno je zauzimanje do 50 posto raspoložive površine jezera, navode iz Slovenskog hidroenergetskog holdinga (HSE). Procijenjena snaga elektrane iznosi do 140 megavata, dok će godišnja proizvodnja biti do 140 GWh električne energije. Time bi se moglo opskrbljivati oko 35.000 kućanstava godišnje – što je otprilike broj stanovnika Varaždina.

Plutajuća solarna elektrana (PSE) Družmirje ključni je projekt za energetski razvoj regije SaŠa, koji će donijeti dugoročne ekonomske, ekološke i društvene koristi lokalnoj zajednici. Trenutačno se projekt nalazi u fazi uklapanja u prostorni plan, a u idućih mjesec dana očekuje se završetak temeljnih istraživanja koja će odgovoriti na ključna pitanja vezana uz veličinu, ekonomsku isplativost i tehničke karakteristike elektrane.

Izdvojeni članak

Kućna solarna elektrana kao nagrada, evo natječaja koji je privukao veliku pažnju

U Švicarskoj na prugama

U Švicarskoj pak sunce dolazi – s tračnica. Naime, start-up Sun-Ways započeo je testiranje sustav postavljanja solarnih panela između željezničkih tračnica. Postavljeno je prvih 100 metara solarnih panela na tračnice u Buttesu, malom selu u kantonu Neuchâtel. Posebno dizajnirani vlak, razvijen u suradnji sa švicarskom tvrtkom za održavanje tračnica Scheuchzer SA bio je ključan za proces ugradnje.

Instalacija Buttes sastoji se od 48 solarnih panela postavljenih na željezničke pragove. Električna energija koju proizvode paneli dovodi se u lokalnu električnu mrežu. Solarna željeznička elektrana u Buttesu proizvodit će do 16 MWh godišnje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap