Suprotno nego mislite, Manduševac nikada nije bio gradsko vrelo, ondje se napajala stoka
Široko je uvriježeno mišljenje o Manduševcu kao najpoznatijem gradskom vrelu u Zagrebu od davnina. Najviše se veže za priču o djevojci Mandi, a do danas krasi glavni gradski trg. No, Branko Silađin, arhitekt i urbanist zadužen za današnji izgled Trga bana Jelačića, ispričao nam je stvari o fontani koje vjerojatno niste znali.
Manduševac na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu vjerojatno je najpopularnija zagrebačka fontana. Iako danas nema svrhe osim estetske, nekad ju je imala. No, izgleda da je u legendama i pričama koje su uvriježene o Manduševcu zaboravile pravu priču o najpoznatijoj fontani u Donjem gradu. Pravu istinu u 12. epizodi podcasta Bauštela ispričao nam je gost, arhitekt i urbanist Branko Silađin.
Prema legendi, Manduševac je toliko važan da je Zagreb po njemu dobio naziv. No, suprotno mišljenju mnogih, nije riječ o izvoru vode na koji su se oslanjali građani. Dapače, ovo mjesto koje prati poznata legenda o Mandi, djevojci koja je ondje dolazila uzimati vodu zapravo je, priča nam Silađin, prvo bilo pojilo za stoku.
– Mjesto gdje je Manduševac, to mjesto nikad nije bilo izvor voda. To je bilo pojilo na trgu koji je bio stočni sajam. To je bilo napravljeno ne čak prvo za ljude, nego da se stoka može [napojiti], a voda se je navodila iz izvora koji je bio u dvorištu iznad ‘Varteksa’, odnosno, kako se već zove današnja robna kuća, govori Silađin.
Iz tog izvora, voda je dolazila do Manduševca koji, dakle, nikada nije bio izvor. Kasnije, s otvaranjem gradskog vodovoda, Manduševac biva priključen na taj dotok vode. Tamo nikada nije bilo vrelo vode, ponavlja Silađin i na taj način staje na kraj nagađanjima i legendama.
Zapratite nas na Facebooku, Instagramu, YouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta. Cijelu epizodu podcasta u kojoj je gostovao arhitekt i urbanist Branko Silađin pogledajte ovdje.