Pretraga

Tradicionalna zagrebačka arhitektura dobiva nova pravila: ‘Narušavaju korištenje javnog prostora’

A- A+

Tradicionalna zagrebačka arhitektura podrazumijeva uporabu erkera ili istaka. Riječ je o proširenju zgrade na njenom pročelju, usporedivo sa zatvorenim balkonom. No, neki erkere iskorištavaju kako bi prodaji stanova rekli upisali veću površinu. Stoga Grad Zagreb s izmjenama Generalnog urbanističkog plana želi regulirati korištenje erkera. Kako navode, erkeri moraju biti vođeni oblikovnim razlozima, a javna rasprava traje o izmjeni GUP-a traje do 12. srpnja.

Ako volite arhitekturu, zasigurno znate što je istak pročelja ili kako se to na njemačkom kaže, erker. Riječ je o proširenju zgrade na pročelju, slično zatvorenom balkonu. Bio je to čest element u zagrebačkoj arhitekturi u drugoj polovici 19. stoljeća.

Gradska vlast želi mijenjati GUP: ‘Nad pločnicima se nadvijaju građevinski elementi’

Erkeri s jedne strane čine ulična pročelja vrlo zanimljivima. Zbog ostakljenih stijena, erkeri omogućuju pogled na ulicu i tako obogaćuju unutarnji prostor. Erkeri su vrlo dobro poznati i zagrebačkoj vlasti. No, želeći stati na kraj neuravnoteženoj gradnji u kojoj navode da već desetljećima nema reda, Grad Zagreb je u javnu raspravu uveo prijedloge izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana (GUP). Kako navode iz gradskog poglavarstva, cilj je novim odredbama učiniti ugodniji život zagrebačkih građana. U tome je na erkere stavljen poseban fokus.

Naime, GUP u svojim trenutnim pravilima, omogućava da se ‘prostor zgrade koji se izgradi iznad nogostupa i drugih javnih površina ne obračunava u tlocrtnu površinu zgrade niti utječe na maksimalno dozvoljene postotke izgrađenosti građevne čestice’. Ali, erkeri se uračunavaju u korisnu površinu pri prodaji stanova i poslovnih prostora. Dakle, zbog erkera se navodi da stanovi imaju veću površinu.

– Suvremena rješenja kakva vidimo u prostoru nažalost često svjedoče njihovom korištenju kako bi se maksimizirao prostor, pa se tako nad pločnicima nadvijaju građevinski elementi, često u uskim ulicama, često prenisko, koji time narušavaju korištenje javnog prostora i čija je svrha jedino dodatna zarada kod prodaje, upozorava zamjenik zagrebačkog gradonačelnika, Luka Korlaet.

Izdvojeni članak

Promjene u GUP-u: Najavljena izgradnja dva nova mosta na Savi

Erkeri samo ako je koeficijet iskoristivosti 90 posto: ‘Najviše trećina širine pročelja’

Stoga u izmjenama GUP-a, gradska vlast predlaže da se erkeri iznad pločnika omogućuju tako da služe oblikovanju pročelja. Javna rasprava o izmjenama GUP-a će trajati do 12. srpnja, a vladajući su uvjereni da će se ovime poboljšati situacija erkera u Zagrebu. Ocjenjujući ih ‘tradicionalnim elementom zagrebačke arhitekture’, navode da erkeri ‘trebaju biti vođeni oblikovnim razlozima’. Detaljnije će se prijedlozi izmjene GUP-a predstaviti u ponedjeljak, 8. srpnja u 17 sati u Muzeju suvremene umjetnosti.

– Sada će korištenje erkera biti moguće samo ako je koeficijent iskoristivosti 90 posto ili manje u odnosu na najveći dozvoljeni na predmetnoj čestici, a ukupni koeficijent izgrađenosti ne prelazi 95 posto. Dodatno je propisano da se balkoni, lođe i istaci mogu graditi samo na visini 4 metra ili više iznad javne površine, mogu biti dubine do 1 metra i mogu zauzimati najviše trećinu širine pročelja, nabrojao ne predložena pravila za erkere ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje grada Zagreba, Nikša Božić.

Možete li vjerovati da je u ne tako davnoj prošlosti kvadrat u Zagrebu vrijedio maksimalno 2.500 kuna? Više detalja pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap