Tri kluba mogu biti prvaci u HNL-u, no što će biti sa stadionima sljedeće sezone? Tko će dobiti novi?
Završnica Hrvatske nogometne lige nikada nije bila napetija i zanimljivija. Za naslov se bore tri kluba – Hajduk, Dinamo i Rijeka, dok je već poznato da će Šibenik ispasti u drugu ligu. No, iako svi razmišljaju o prvaku, mi se fokusiramo na nešto drugo – na kojim će stadionima svoje utakmice igrati klubovi sljedeće sezone u HNL-u. Donosimo vam pregled, ali i sve najnovije zanimljivosti.

Potpuno novi projekt za Kranjčevićevu | Grad Zagreb
Nikad nije bilo zanimljivije u Hrvatskoj nogometnoj ligi nego ove godine. Nakon dugo vremena, pobjednik će biti poznat tek u posljednjem kolu: Hajduk gostuje kod Šibenika, Dinamo dočekuje Varaždin, a Rijeka igra protiv Slaven Belupa. Dok svi govore o bodovima i velikom troboju za naslov, mi ćemo analizirati na kojim će se stadionima igrati HNL utakmice sljedeće sezone.
Naime, HNL broji deset klubova, a već je poznato da će Šibenik ispasti u drugi rang natjecanja. Najveći kandidati za ulazak u elitni razred hrvatskog nogometa su Opatija i Vukovar. No, prema trenutačnom stanju, ni jedni ni drugi ne bi igrali na vlastitim stadionima. Idemo redom, počevši od onih klubova za koje je sigurno da će i sljedeće sezone biti dio HNL-a.
Dinamo i Lokomotiva – stadion Maksimir
U veljači ove godine predstavljen je projekt novog stadiona Maksimir. Tada je objavljeno da će projekt zajednički financirati država i Vlada, a gradonačelnik Tomislav Tomašević otkrio je dodatne planove za šire područje. Cjelokupno rješenje, prema procjenama, moglo bi stajati oko 260 milijuna eura.
Tomašević je istaknuo kako plan, uz stadion, uključuje i sportsko-rekreacijski centar Svetice. Grad Zagreb se posljednjih mjeseci usklađivao s više sportskih saveza oko tog projekta, koji bi trebao pretvoriti Svetice u najveći sportski kompleks nakon Univerzijade. Zemljište je sada u vlasništvu Grada Zagreba, no zbog prirode financiranja projekt mora biti usklađen s Vladom putem zajedničkog povjerenstva.
U međuvremenu traje rušenje kultnog stadiona u Kranjčevićevoj, kamo bi se Dinamo trebao privremeno preseliti prije početka izgradnje novog Maksimira. Ipak, Dinamo će sljedeće sezone još igrati na svom stadionu – i dalje bez istočne tribine, koja je oštećena u potresu, uz smanjen kapacitet.
Maksimir bi mogao imati još jednog stanara – NK Lokomotivu, koja je ostala bez doma nakon rušenja Kranjčevićeve. Taj stadion nije bio njihovo vlasništvo, već je pripadao NK Zagrebu, koji se posljednjih godina sve više gasi. Hoće li Lokomotiva igrati na Maksimiru još je neizvjesno. Postoji i mogućnost da preseli na stadion NK Rudeša, kamo bi trebali stići i reflektori iz Kranjčevićeve. Više informacija očekuje se pred novu sezonu.

Maksimirski stadion iz zraka | Foto: CFTV Stadiums screenshot
Hajduk – stadion Poljud
Za neke još uvijek najljepši, ali derutni Poljud od Mediteranskih igara dom je Hajduka iz Splita. Riječ je o stadionu koji je dizajnom uzor mnogim svjetskim stadionima i koji bi također trebao krenuti u veliku sanaciju vrijednu 25 milijuna eura. No, najnovije vijesti kažu da je sanacija stopirana zbog žalbi građevinske tvrtke Spegre, koja je trebala izvoditi radove. Žalbu na natječaj uložila je tvrtka Spegra u odnosu na sadržaj poziva ili dokumentacije o nabavi, i to u osam točaka, a Državna komisija za kontrolu javne nabave opravdanom je ocijenila jednu. Čelnici Grada Splita poručuju kako ovo nije kraj mega projekta te da će u slučaju biti angažirani pravnici.
Da Poljud treba obnoviti, svjedoče i tehničke dokumentacije grada Splita. Grad Split je u zadnjim danima 2024. objavio digitalne podloge i tehničku dokumentaciju za projekt velike sanacije Poljuda, koja se odnosi na dva stručna pregleda stadiona – iz 2018. i 2023. godine. Zaključci elaborata su šokantni te ukazuju kako krovnu konstrukciju stadiona izjeda korozija, da jači vjetar u svakom trenutku može razbacati ploče od lexana po Splitu, te da Poljud kao građevina ne udovoljava u potpunosti današnjim standardima potresne otpornosti. I ne, ovo nije rezultat isključivo utjecaja ‘zuba vremena’, već i uvelike sustavnog nemara u održavanju. Tako je frapantan podatak da su se, primjerice, pukotine u konstrukciji ‘popravljale’ PUR pjenom i kitom.
Bilo kako bilo, ako i dođe do sanacije, Hajduk će i dalje igrati na svome stadionu. No, ne u punom kapacitetu jer bi se radovi izvodili u fazama, pa bi tako dijelovi tribina bili zatvoreni dok se taj dio ne sanira – i tako redom.

Stadion Poljud | foto: screen shot Grad Split / Sanacija gradskog stadiona Poljud – Tehnička dokumentacija i digitalne podloge
Rijeka – stadion Rujevica
Jedan od najmlađih stadiona i jedan od onih koji su trebali biti privremeno rješenje (za stadion Kantrida) je stadion Rujevica na kojem igra NK Rijeka. Iako je najavljena izgradnja Nove Kantride, koja osim velebnog stadionog zdanja će imati i mega zgrade uz more, još uvijek se ne zna kada će točno započeti izgradnja, a najave su bile i krajem ove godine.
Ono što je sigurno, Rijeka će i sljedeće sezone igrati na Rujevici, što uopće nije loša vijest. Riječ je o jednom od novijih i kvalitetnijih stadiona s odličnom drenažom i travnjakom. Jedini minus je nedostatak natkrivenih tribina – samo zapadna je natkrivena. Kvalitetu potvrđuje i činjenica da će, kada se izgradi Nova Kantrida, Rujevica postati samo dio klupskog trening-kampa i privremeni dom hrvatske nogometne reprezentacije, posebno mlađih uzrasta.

Stadion Rujevica | Foto: Grad Rijeka
Osijek – Opus Arena
I ptice na grani znaju da se u Osijeku nalazi najmoderniji hrvatski stadion – Opus Arena. Dileme nema, do izgradnje Kranjčevićeve to će biti najsuvremeniji stadion u zemlji na kojem će, prilično logično, i sljedeće sezone NK Osijek igrati svoje utakmice.
Prva utakmica odigrana je 22. srpnja 2023. godine, kada je Osijek u sklopu prvog kola HNL-a u sezoni 2023./24. ugostio Slaven Belupo i pobijedio rezultatom 6:1. Prvi pogodak postigao je Ramón Miérez u četvrtoj minuti susreta, a na tribinama je bilo oko deset tisuća gledatelja. Zanimljivo, sve je koštalo ogromnih 80 milijuna eura, dok stadion može primiti oko 13.000 gledatelja.

Opus Arena u Osijeku | Foto: screenshot NK Osijek/YouTube
Varaždin – Stadion Varteks
Gradski stadion u Varaždinu, Stadion Varteks ili Stadion Anđelko Herjavec, i sljedeće će sezone biti dom NK Varaždina. Tko zna, možda će se na tom stadionu i nakon dugo vremena igrati europske utakmice. Riječ je o jednom od najvećih stadiona u državi, koji može primiti 10.800 gledatelja.
Kao i Rujevica, ima jedan problem – samo zapadna tribina je natkrivena. No to će se uskoro promijeniti jer bi za dva do tri mjeseca trebao biti raspisan javni natječaj za dogradnju nogometnog stadiona u Zagrebačkoj ulici. Najavio je to gradonačelnik Neven Bosilj, rekavši kako je projektni zadatak oblikovan, piše evarazdin.net.
– Želimo dograditi tribine na sjeveru i jugu i sve to zatvoriti, pa da imamo jednu prekrasnu bombonjeru za 14 do 15 tisuća gledatelja po UEFA-inim standardima, rekao je Bosilj. Dodao je da u ovom trenutku nogometna A reprezentacija ne može nastupiti u Varaždinu, a kad se ostvari zacrtano, to će se promijeniti.
Zanimljivo, malo naselje Hrašćica također će imati novi stadion s novim reflektorima i travnjakom. Sve bi trebalo biti uskoro gotovo, a zanimljivo je da na njemu igra NK Varteks, legendarni ‘oživljeni’ klub koji je svoje utakmice prije igrao na gradskom stadionu u Varaždinu, odnosno NK Varteksu, kako i samo ime kaže.

Stadion Varaždin | Foto: PU Varaždinska
Istra 1961 – Stadion Aldo Drosina
Promjena nema niti u Istri, barem što se tiče domaćinstva. NK Istra 1961 i dalje će igrati na svom stadionu. Nazvan po nekadašnjem igraču i funkcioneru Istre, Aldo Drosina je jedan od najljepših hrvatskih stadiona. S kapacitetom od 9.000 gledatelja jedan je i od onih koji mogu primiti najviše gledatelja. Na njemu će se također možda igrati europske utakmice, jer se Istra bori za četvrto mjesto. S druge strane, riječ je o obnovljenom stadionu iz 2009./2010. godine, kako bi udovoljavao HNS-ovim i UEFA-inim kriterijima.
No, od važnijih vijesti je činjenica da je Grad Pula odlučio izgraditi krovište na istočnoj tribini, a kada će se to dogoditi još se uvijek ne zna. Kako su objavili još 2023. godine, projekt krovišta istočne tribine izrađen je po uzoru na krovište zapadne tribine te svojom geometrijom i nosivim sustavom ne odskače od zapadnog krovišta. Konstrukciju krovišta čine čelični stupovi i grede te pokrov iz lagane membranske konstrukcije. Nadalje, stadion je dobio i novi travnjak, postavljen na ljeto prošle 2024. godine, o čemu smo pisali ovdje.

Stadion Aldo Drosina u Puli | Foto: Grad Pula
Slaven Belupo – Stadion Kušek Apaš
Slaven Belupo će svoje utakmice sljedeće sezone igrati i dalje na svom Kušek-Apašu, inače jedinom stadionu s jednom tribinom u Prvoj ligi. No i to bi se moglo promijeniti. Naime, u jesen 2023. godine objavljeno je da su Hrvatski nogometni savez i Slaven Belupo razgovarali o novom stadionu. Prema tom planu, cijeli travnjak bio bi okružen natkrivenim tribinama, a gradio bi se stadion s otprilike 5.500 do maksimalno 6.000 gledatelja. Tada se baratalo cifrom od osam do devet milijuna eura, a direktor Slavena Vedran Bači je prilikom gostovanja na RKC-u rekao da su razmatrane razne varijante, piše podravski.hr.
– U planu je rekonstrukcija postojeće tribine, poslovni prostori te izgradnja dodatnih tribina sa svake strane terena, što bi značilo 8.125 natkrivenih mjesta i zadovoljavanje kriterija UEFA-e za stadion četvrte kategorije, što omogućuje igranje svih faza europskih natjecanja. Projekcija je bila da bi investicija iznosila oko 15 milijuna eura, no postoje varijante ovisno o tome koliko tribina će biti natkriveno, a koliko ne. Vlasnik stadiona Kušek-Apaš je Grad Koprivnica i sve što radimo, radimo zajedno s gradom. Moj stav je da je prioritet obnova i rekonstrukcija postojeće tribine izgrađene 1997. godine, kazao je Bači i istaknuo nužnost izgradnje trening kampa.

Idejni projekt novog stadiona Slaven Belupa | Foto: Forma Biro
Gorica – Gradski stadion Velika Gorica
Iako se u Velikoj Gorici nedavno počeo graditi mega HNS-ov kamp, za NK Goricu sve će ostati po starom. I dalje će igrati sljedeće sezone na svome gradskom stadionu, koji je tijekom ove sezone muku mučio s kvalitetom travnjaka.
Riječ je o stadionu izgrađenom za potrebe Univerzijade u Zagrebu, čije su tribine prilično udaljene od terena, a tu je i atletska staza. Stadion zasigurno zaslužuje rekonstrukciju i uljepšanje, no takvih najava još nema. S druge strane, u HNS-ovom kampu gradit će se manji stadion, no 1.500 gledatelja jednostavno je premalo za utakmice HNL-a, pa se ta mogućnost može slobodno odbaciti.

Stadion Velika Gorica | Foto: ŠRC Velika Gorica
Vukovar ili Opatija – Stadion Cibalia i Kantrida
Velika je borba za povratak u viši rang hrvatskog nogometa, gdje se bore Opatija i Vukovar. Zanimljivo, posljednje kolo u ligi upravo će biti između ove dvije momčadi i tada ćemo vrlo vjerojatno saznati pobjednika. No još je zanimljivije da, iako Vukovar trenutačno igra na svom stadionu u Borovom Naselju, riječ je o zdanju koje je poprilično derutno i nema uvjete za organizaciju i igranje utakmica HNL-a. No, prema najavama, Vukovar bi trebao graditi svoj novi stadion. Od Grada Vukovara klub je dobio 70 tisuća kvadratnih metara na području zvanom Rio. Ukoliko uđu u HNL, do tada bi igrali u najbližem gradu s adekvatnim stadionom, a to je stadion Cibalije u Vinkovcima. No ni to još nije sto posto sigurno jer se spominje i mogućnost igranja u Osijeku. Treba pričekati i vidjeti tko će uopće biti prvak.
S druge strane, NK Opatija cijelu sezonu igra na Kantridi, a u međuvremenu gradi svoj stadion. Zanimljivo, i kada bi bio izgrađen na vrijeme, novi stadion ne bi zadovoljavao uvjete igranja HNL-a. Tako da je poprilično izvjesno, ako uđu u HNL, postavlja se pitanje gdje će igrati. Ako se Kantrida ruši i gradi nova, onda to nije opcija, no u blizini postoje još neki stadionu – od onog u Kostreni do stadiona na Krimeji u Rijeci, na kojem igra Orijent.

stadion Opatija | foto: Grad Opatija
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.