Pretraga

Veliki posao kotrlja se prema malom otoku, tko će dobiti gradilište ‘teško’ gotovo 100 milijuna eura

A- A+

Uskoro se očekuje otvaranje ponuda velikog natječaja Vodovoda Vir kojim se traži izvođač 99,3 milijuna eura vrijednih radova koji bi trebali na ovom otoku u zadarskom arhipelagu promijeniti sve. Riječ je o projektu Aglomeracija Vir čijom bi realizacijom Virani konačno trebali duž cijelog otoka dobiti vodovodni i kanalizacijski sustav. Da, dobro ste pročitali, ova perjanica hrvatskog turizma i dalje svoje domaće, kao i milijune gostiju, napaja iz cisterni.

otok vir, dostava vode

otok vir, dostava vode | foto: Ivana Solar

Otok Vir turistička je destinacije koja godinama ruši rekorde, a u kojoj većina iznajmljivača ne može gostima ponuditi pitku vodu iz slavine. Dok su septičke jame prevladavajuća opcija kada su u pitanju otpadne vode.

Situacija je to koja stanovnicima otoka stvara veliku muku i trošak, stoga i ne čudi što je početkom godine sve razveselila najava projekta podizanja kompletne vodovodne i kanalizacijske mreže. U kolovozu je uslijedio natječaj za izvođača radova u okviru kojega se ponude uskoro otvaraju. Bit će zanimljivo vidjeti koja će se tvrtka izboriti za realizaciju ovog mega projekta.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Život i turizam na otoku Viru bez vodovoda i kanalizacije u iščekivanju mega projekta

Aglomeracija Vir

Prema podatcima koje nam je ustupio Vodovod Vir, projekt Aglomeracija Vir trebao bi obuhvatiti izgradnju 107,8 kilometara vodovodne mreže s dvije crpne stanice, 114,9 kilometara kanalizacijske mreže s 15 crpnih stanica, izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i 2 kilometra podmorskog ispusta.

Jednom kada se osigura financiranje previđeno je da projekt bude realiziran unutar 4 godine. Obuhvatit će područje naselja: Lučica, Marina, Bobovik, Torovi, Kozjak, Site, Šepunatka, Srpljica, Pedinka, Žitna, Brdonja, Rosulje, Soldatica, Straža, Virić, Biskupljača i Velika Slatina, Radnjača, Lozice, Smratine, Rastavac te dio središta otoka koji još nije pokriven – Sapavac i Sridnje Kućice.

Iz Vodovoda Vir uoči raspisivanja natječaja su nam rekli kako su za projekt osigurane sve potrebe dozvole, te da je projektna dokumentacija spremna.

– Za izvođenje radova gradnje cjevovoda i objekata na sustavu, ishođene su sve građevinske dozvole. Sve komponente projekta, koje se planiraju ugovoriti prema FIDIC Crvenoj knjizi, imaju valjanu građevinsku dozvolu temeljem u cijelosti završenih glavnih projekata. Za izvođenje radova uređaja za pročišćavanje otpadnih voda ishođena je lokacijska dozvola, a ishođenje građevinske dozvole je u nadležnosti izvođača. Za komponentu projekta koje će biti ugovorena po FIDIC Žutoj knjizi, lokacijska dozvola je ishođena, rekao je direktor virskog Vodovoda, Hrvoje Bašić.

sustav odvodnje Vir postojeći gravitacijski kanali

sustav odvodnje Vir postojeći gravitacijski kanali | foto: Općina Vir

vodoopskrbi sustav Vir postojeći cjevovodi

vodoopskrbi sustav Vir postojeći cjevovodi | foto: Općina Vir

Financiranje nije osigurano

Iako se za koji dan otvaraju ponude za izvođača ovog velikog projekta, financiranje još uvijek nije osigurano. Naime, na natječaju Ministarstva gospodarstva i regionalnog razvoja koji je raspodjeljivao novac za aglomeracije za naredno razdoblje, virski je projekt dobio etiketu ‘preskupog’. No, iz Vodovoda Vir objašnjavaju kako to ne znači ‘odbijenicu’.

– Više od 150 milijuna eura za samo jednu aglomeraciju stvarno je puno, i nismo se iznenadili kada je 320 milijuna eura dostupnih za aglomeracije podijeljeno između više manjih projekata, u odnosna na financiranje tek dva ili tri velika uključujući i naš. Zbog toga smo u Ministarstvu imali više radnih sastanaka s kojih nam je poslana jasna poruka kako će pronaći način za financiranje ovoga projekta. U tome kontekstu upućeni smo i na raspisivanje javne nabave za izvođača radova što planiramo učiniti početkom kolovoza, kako bi na proljeće 2025. godine postupak završili i bili u potpunosti spremni za realizaciju, rekao nam je ranije Bašić.

Život i turizam bez vode i kanalizacije

U međuvremenu iza otoka Vira još je jedna uspješna turistička sezona u kojoj već 20. srpnja zabilježeno milijun noćenja. No, kao uostalom i sve prethodne sezone, u bitno otežavajućim okolnostima za iznajmljivače kojima su troškovi zbog nepostojanja vodovodne mreže značajno veći od prosjeka duž Jadrana.

Kako smo već spomenuli, većina iznajmljivača svojim gostima ne može ponuditi vodu iz slavine. Voda se kupuje, kako ona za piće, tako i za komunalnu namjenu. Kubik vode košta 15 eura, a ozbiljniji iznajmljivači, posebno u objektima novogradnje, imaju uzidane spremnike kapaciteta i do 20 kubika. Princip po kojemu do vode dolaze je – cisterna, crijevo i astronomski račun. I tako svakih nekoliko dana iznova.

Septičke jame su pak prevladavajuća opcija kada su u pitanju otpadne vode. Za pražnjenje se  plaća u prosjeku 50 eura po izlasku ekipe na teren za spremnike do 5 kubika. Uz napomenu kako se jedan spremnik, koji prima kanalizacijski otpad iz 4 do 6 apartmanskih jedinica, u špici sezone prosječno prazni jednom tjedno.

Za usporedbu prosječna cijena kubika vode u Hrvatskoj kreće se oko 2,5 eura. Dok je cijena odvodnje uključena u obavezne mjesečne naknade čija je vrijednost, u odnosu trošak pražnjenja septičkih jama zanemariva.

Vir punjenje spremnika za vodu

Vir punjenje spremnika za vodu | foto: Ivana Solar

Na Viru smo bili ljetos i u Bauštelskoj reportaži zabilježili kako žive otočani bez vodovodne i kanalizacijske mreže, ovdje doznajte i vi.

Copy link
Powered by Social Snap