Pretraga

Video: Tajni tuneli podno Splita svjedoci zaboravljenog velikog građevinskog pothvata

A- A+

Dioklecijanov akvadukt podno Splita star je 1.700 godina, sagrađen je kada i poznata palača s ciljem da se caru i dvoranima uvijek osigura dovoljna količina kvalitetne vode za piće, kupanje i raskošne zabave. Manje je poznato da dio akvadukta još postoji u podzemlju, te je predmet arheoloških istraživanja obzirom da predstavlja izvanredan graditeljski pothvat za vrijeme kada je nastao. Da li ste vi znali da hodajući Splitom prolazite iznad tunela koji je nekada smatran vrhuncem infrastrukturnog graditeljstva?

akvadukt Split

akvadukt Split | foto: screen shot instagram

Stari Dioklecijanov akvadukt imao je crpilište na rijeci Jadro, dok se vodovodna konstrukcija proteže preko 9 kilometara. Cijelom dužinom prati nagib od 3%, a visinska razlika između dva kraja iznosi čak 33 metra.

Izdvojeni članak

Okupili se arheolozi iz cijelog svijeta zbog velikog otkrića u Istri

Treba reći da dio akvadukta prema razrađenim projekcijama prolazi kroz tvrdu stijenu što još jednom potvrđuje kako je riječ o građevinskom pothvatu koji je bio na visokoj razini za vrijeme u koje se obavljao.

Točna trasa vodovodnog tunela danas je uvelike nepoznata, a na misteriozne prolaze nailazi se često slučajno za vrijeme izvođenja građevinskih radova. U njih se spuštaju i avanturisti koji ovu splitsku atrakciju na društvenim mrežama vraćaju u život. Pogledajte ovdje kako to izgleda:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @sedmo_nebo__

Dio akvadukta koji je poznat svima monumentalni su nadzemni kameni lukovi, dugi 180 i visoki 16,5 metara. No kako se kanal spušta pod zemlju akvaduktu nestaje trag. Ali, on se tu nastavlja ispod Brda, Ravnih njiva i Kopilice, sve do današnje Općine. To je ujedno i lokacija na kojoj se, prema teorijama povjesničara, nalazio veliki rezervoar za distribuciju vode.

Točna trasa vodovodnog tunela danas je uvelike nepoznata, a na nju se nailazi slučajno, kao u slučaju građevinskih radova na zgradi POS Brodarica, gdje je jedna sekcija otkrivena, konzervirana i izložena unutar garaže stambenog objekta.

Akvadukt je uništen u šestom stoljeću za vrijeme Gotskih ratova. Od tada do 1880. godine nije bio u funkciji. Tada je njegovu obnovu pokrenuo splitski gradonačelnik Antonio Bajamonti. Upravo povodom povijesnog dovođenja vode u grad, sagrađena je i slavna Monumentalna fontana. Nadzemni dio je obnovljen u nešto jednostavnijem obliku, a podzemne sekcije narušenog integriteta ojačane su glatkim kamenim pločama, piše split.com.hr.

Antički akvadukt koristio se sve do 1932. godine, dok nije sagrađen zasebni vodoopskrbni sustav. Od tada njime teče samo višak vode. Bilo kakvo korištenje te vode zabranjeno je 1948., nakon izbijanja epidemije tifusa. Kanal je prekinut nizvodno od križanja Ul. Domovinskog rata i Puta Stinica 1979. godine.

Doznajte ovdje kako je nevrijeme u Poreču otkrilo arheološko nalazište iz 1. stoljeća.

Copy link
Powered by Social Snap