Virani i dalje čekaju vodovod: Ponavlja se postupak nabave, a sredstava i dalje nema?
Velikom broju stanovnicika otoka Vira umjesto vodovodnim cijevima voda do domova stiže u cisternama. Dok strpljivo čekaju na rješenje svoje situacije, obećanja o izgradnji vodovodne mreže na otoku ne manjka. No, zapinje kod realizacije. Izvođača se tražilo krajem 2024. godine, ali je ponuda slovenske tvrtke ipak bila previsoka. Postupak je poništen, a sada je opet u javnom savjetovanju. Hoće li ovog puta ‘proći’? Također još je uvijek otvoreno pitanje: Jesu li konačno osigurana sredstva za izvedbu?

cisterne na Viru dovode vodu i prazne septičke jame | foto: Bauštela.hr (Ivana Solar)
Jedna od omiljenih turističkih destinacija u Hrvatskoj je otok Vir. Nažalost, osim kao jedno od najposjećenijih ljetnih odredišta u Hrvata, otok je poznat i po izostanku prijeko potrebne vodovodne infrastrukture.
Vodu Viranima donose cisterne, dok niz godina čekaju na izgradnju vodovodnih cijevi do svojih stanova i kuća. Sve je odavno trebalo biti riješeno, no nikako da se razriješi presudno pitanje – tko daje novac?
Početkom godine tražio se stručni nadzor za projekt, ali se izvođač iznova traži jer je prethodni postupak u veljači poništen. Glavni problem, financiranje, čini se, ostaje pod velikim upitnikom.
Što je dosad napravljeno?
Krajem siječnja 2025. godine izvijestili smo da se za projekt ‘Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na otoku Viru’ traži stručni nadzor radova. Dosad je, pisali smo u reportaži na ovu temu, izgrađena temeljna konstrukcija te vodovodna mreža u okviru projekta Vir-I., II. i III. faza; glavni vodoopskrbni cjevovodi. Izgradnja je provedena paralelno s izgradnjom dijela kanalizacijske mreže, rekao nam je u srpnju 2024. godine Hrvoje Bašić iz virskog Vodovoda, koji naručuje izgradnju novih cijevi.
Zna se da je duljina izgrađenih cjevovoda približno 35.000 metara, dok je duljina magistralnog cjevovoda promjera DN 400 mm približno 3.870 metara. Do danas je napravljeno oko 3.628 vodovodnih priključaka, i oko 3.600 kanalizacijskih priključaka. No, veći dio otoka, svoje priključke i dalje nije dobio, a iako su novi postupci javne nabave dali naslutiti da bi se to promijenilo, ključno pitanje – tko plaća – još nije razriješeno.

Vir punjenje spremnika za vodu | foto: Ivana Solar
Posao od 100 milijuna
U kolovozu 2024. godine tražilo se izvođača radova na Aglomeraciji Vir. Posao je procijenjen na 99.328.087 eura, a zatim su pred sam kraj prošle godine otvorene pristigle ponude. Pristigla je samo jedna, ona slovenske tvrtke Gorenjska gradbena družba. Njihova ponuda iznosila je 167 milijuna eura s PDV-om.
Zatim je, početkom ove godine, objavljen postupak za nabavu stručnog nadzora radova. Doimalo se da se projekt malo-pomalo pomiče prema početku radova, iako i dalje nije postojalo odobrenje za financiranje za koje naručitelj Vodovod Vir prethodno nije imao osigurana sredstva. A onda – poništenje prethodnog postupka za izgradnju, jer je ponuda Slovenaca ipak bila previsoka.
Sve kreće iznova
U obrazloženju odluke objavljene u veljači stoji, sredstva za provedbu projekta još uvijek nisu osigurana. Svejedno od projekta se očito ne odustaje. U prethodnom savjetovanju ponovno se može pronaći poništeni postupak jednake vrijednosti u iznosu od skoro 100 milijuna eura. U prethodnom savjetovanju bit će do 26. ožujka 2025. godine.
– Naručitelj će neposredno plaćati podugovaratelju za dio ugovora koji je isti izvršio, osim ako ugovaratelj dokaže da su obveze prema podugovaratelju za taj dio ugovora već podmirene. Ugovaratelj mora svom računu ili situaciji priložiti račune ili situacije svojih podugovaratelja koje je prethodno potvrdio, stoji u dokumentu ‘Rok, uvjeti i način plaćanja’.
Ovdje pročitajte što se sada događa sa zgradama koje su u karlovačkoj Zvijezdi uništene uslijed radova na Aglomeraciji.