Vizija urbanog središta stara 15 godina: Futurizam na najjače, ali rješenja nigdje
Svaki grad ima svoje zapuštene zone – prostore koji vrište da im treba revitalizacija, a svejedno desetljećima stoje netaknuti. Ima ih i Čakovec, a za uređenje svake od ovakvih zona godinama traju natezanja oko toga hoće li biti prenamijenjene. Od realizacije, naravno, i dalje ništa. Čakovečki arhitekti Bojan i Igor Perhoč simboličnom izložbom podsjetili su na stare ideje te na taj način ponovno skrenuli pozornost na ‘bolne točke’ grada.

Vizija Čakovca prije 15 godina | foto: YouTube screenshot (Igor Perhoč)
Vizije gradova nerijetko se u cijelosti obistine. Uz smjene vlasti i troškove koji su kod realizacije u pravilu veći u odnosu na procjenu, brojni projekti ostaju ‘čučati’ u ladici i čekati na neke bolje dane. Dva arhitekta, Bojan i Igor Perhoč, u Čakovcu su organizirali izložbu kojom podsjećaju na 15 godina stara rješenja za revitalizaciju nekih od top zona u Čakovcu, a koja su i dalje samo san.
– Izložba donosi viziju urbanog razvoja grada kroz idejna rješenja koja su nastajala posljednjih 15 godina. Na izložbi će ponovno biti izloženi dijelom revidirani prijedlozi za prostor bivšeg MTČ-a, gradske tržnice, Čakovečkih mlinova i tenis kluba Franjo Punčec, te projekt garaže iznad autobusnog kolodvora iz 2012. godine,stoji u opisu izložbe koju su, simbolično, odlučili nasloviti ‘Čakovec između stvarnosti i sna’.
Bolne točke
Svaki grad ima svoje ‘bolne točke’, odnosno zone pune potencijale s kojima se godinama ništa ne događa. U mnogim slučajevima, riječ je o prostorima za koje su arhitekti ponudili rješenja u nekoliko navrata kroz godine, a koja se iz ovog ili onog razloga nikada nisu realizirala.
Pogledali smo glavne koje je arhitekt Bojan Perhoč ponudio za Čakovec, a sada je na njih podsjetio na novoj izložbi. Najveći su uređenje legendarnog prostora bivšeg MTČ-a, gradske tržnice, Čakovečkih mlinova i tenis kluba Franjo Punčec, a evo i kako su prije 15-ak godina izgledali.
Prostor MTČ-a

MTČ | foto: YouTube screenshot (Igor Perhoč)
Tvrtka Međimurska trikotaža Čakovec (MTČ) osnovana 1923. godine bivša je hrvatska tekstilna tvornica. Bila je jedna od najvećih u zemlji u svojoj djelatnosti, no nakon restrukturiranja u posljednjim godinama 20-og stoljeća krenula je propadati. Prije 8 godina, 2017., zgrada je srušena, a prostor je bio predmetom nekoliko planova za revitalizaciju. Prenamjenu prostora poticao je Grad Čakovec.
Čakovečki mlinovi

Čakovečki mlinovi | foto: YouTube screenshot (Igor Perhoč)
Prepoznatljiva točka grada prostor je Čakovečkih mlinova. Mlinovi su od osnutka krajem 19. stoljeća bili najveći proizvođač bijelog brašna u državi i važni proizvođači pekarskih proizvoda. Jedan od pogona sagrađen u Čakovcu, ostaje obod industrije sjevera Hrvatske. No, Čakovečke mlinove danas su preuzele tvrtke Mlin i pekare te AZ i PBZ CO mirovinski fondovi koji ju sada kontroliraju, a Grad je još 2011. godine promišljao o promjenama u oblikovanju južnog dijela prostora u GUP-u.
Teniski klub ‘Franjo Punčec’

tenis klub Franjo Punčec | foto: YouTube screenshot (Igor Perhoč)
Franjo Punčec bio je hrvatski tenisač i u tom smislu jedan od najboljih hrvatskih sportaša 20. stoljeća. Tenis je počeo igrati, ni manje ni više, na terenima Čakovečkog sportskog kluba, a 1931. godine bio je juniorski prvak Jugoslavije, a i prvi hrvatski tenisač na svjetskoj rang-listi. Nije stoga čudo da se baš po njemu zove teniski klub u Čakovcu. Za teniske terene također se dugo razmatra opcije njihove prenamjene ili pak uređenja.
Oživljavanje starih ideja
– Radi se o svojevrsnom djelomičnom remakeu izložbe iz 2013. godine koja je nosila naziv ‘Četiri slike Čakovca u međuprostoru i međuvremenu’, objasnio je Perhoč, dodavši da su tada predstavljena potencijalna rješenja za prostore Čakovečkih mlinova, bivše Međimurske trikotaže Čakovec, Teniskoga kluba ‘Franjo Punčec’ i kampusa Međimurskog veleučilišta, prenio je riječi arhitekta emeđimurje.hr.
Navedeni projekti i sad su izloženi, dijelom revidirani, a pridodani su i garaža iznad autobusnoga kolodvora iz 2012., natječajni projekt za čakovečki Trg Republike iz 2022. te projekt parka Zelena oaza od lani, kao i neki drugi referentni projekti organizatora izložbe. A ovdje pročitajte koje ‘bolne točke’ u neposrednoj blizini centra Zagreba desetljećima čekaju na revitalizaciju.